Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest ccrys

Teletech 32715 81cm 'nici un canal memorat'

Recommended Posts

Guest ccrys

Am acest model de tv pe care asa l-am luat:

Cand il aprind imi apare mesajul 'nici un canal memorat' si incepe numaratoarea inversa de la 5:00.

Ca sa isi revina trebuie sa astept pana se apropie de 0,apoi apas iar o tasta,incepe iar numaratoarea inversa si repet iar ciclul.Intr-un final isi revine si merge daca nu e oprit.

Ce poate sa aiba?cat m-ar costa reparatia si vreau sa stiu daca renteaza. Am aparat de masura dar nu ma pricep la depanari.

Pai ati incercat sa-i dati o cautare automata?!?! :84  Daca nu are niciun program memorat,normal sa treaca in st-by,doar nu o sa va uitati la....''purecii'' de pe panel!!!

Edited by BUGHIU

Guest ccrys

Canalele sunt memorate dar tot trebuie sa repet ciclul pana apare imaginea,chiar si pe sursa hdmi.

Edited by ccrys

Hm,inainte de softari si alte dracii,vedeti staburile(tensiunile) de 1,8(daca sant ) si de 3,3v; 5v.....eventuale defecte de contact....Si pe restul intrarilor AV ma refer ,nu HDMI ,este aceeasi problema?

P.S.-Banuiesc ca l-ati cumparat mai ieftin ...si acesta era defectul sau ''ascuns''..... Posibil sa fie nevoie de alta PCB....!!!

Edited by BUGHIU

Guest ccrys

Pe toate intrarile este aceeasi problema numai ca se manifesta diferit,in sensul ca:daca comut pe hdmi se vede un sfert de display cu artefacte si restul negru iar pe analogic:lipsa canal.

Mi l-a dat cineva gratis pt ca si-a luat altul.

PCB=placa de baza? cat ar costa una?

Edited by ccrys

Guest ccrys

Placa de baza: 17mb22-2

pare defect de selector sau 5v  VT tuner

Cum pot sa imi dau seama?

Rectific:eroare de pe cablu este'fara semnal' iar pe hdmi am doar sunet si imaginea neagra

Dupa ce il las 10-15 min sa ii fac ritualul isi revine.

Edited by ccrys

Guest ccrys

Eu asa zic,nu ma princep prea bine.

post-220108-0-33823200-1459277445_thumb.jpg

Edited by ccrys

Guest cata82

Lasa selectorul in pace, nu e de acolo defectul (cum zicea un coleg mai sus) daca zici ca defectul persista si pe hdmi si pe analogic. Nu ai spus nimic despre tensiunile mici de pe placa de baza. Cum sunt tensiunile de 5v; 3,3; 1,8v?Sunt stabile in sarcina?Verifica toti condensatorii din sursa si cei de pe placa de baza. Verifica si condensatorii smd de pe placa de baza, greu cu astia daca nu ai suflanta cu aer cald. Si mai greu daca nu ai esr-metru.Cele mai ciudate defecte la lcd-uri, led-uri le dau condensatorii smd de pe tensiunile amintite mai sus.

Edited by cata82

Am aparat de masura dar nu ma pricep la depanari.

Tot vă chinuiți să-i explicați;nu vedeți ce spune dânsul mai sus :scarpin .

...atunci...ori la service cu el,ori va riscati dvs sa-i cumparati o placa 17MB22-2 si o schimbati ,daca,citez :  ''Am aparat de masura dar nu ma pricep la depanari.''!!!