Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Documentare de la "0"


nickrvl

Postări Recomandate

Intrebari absolut de nob:

Pentru un CNC oarecare, probabil un mini cnc de experimentat, avind motoarele (bifazat, bipolar de 24Vcc/1A) ce driver recomandati, o schema...., probabil vor fi cel putin trei motoare.

Acel driver cum va comunica cu calculatorul, prin portul serial sau se poate si USB

Softul i-mi va vedea driverul? sau ce configuratii sint necesare ori ce fel de soft/driver e recomandat pentru a se "imbina" reciproc....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 lună mai târziu...

Judecind după caracteristici așa ar trebuii sa fie si sper sa fie reale....Cum va funcționa "ansamblul"? Driver-ul se leagă la calculator in portul paralel si cu ajutorul unui soft se pot controla motoarele.....?L.E. Este nevoie si de o sursă de alimentare bineînțeles.....

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Am inceput sa-l deslusesc, dupa ceva cautari si comparatii schema corespunde oarecum cu urmatoarea:

stepper_controller_schematic.pdf

oricum ma ajutat sa probez conform schitei:

post-175768-0-74166800-1463640934_thumb.jpg

 

Altfel spus daca se pune pinul corespunzat din mufa portului paralel la masa succesiv/intrerupt motorul se roteste, cu un semnal pwm probabil ca o sa mearga mult mai bine insa de aici incolo mai bine il leg direct la calculator, astfel un program mic/simplu de proba i-mi recomandati? doar pentru a roti un pic motoarele....

Link spre comentariu

Nu vrea nici batut, de fapt asta nu am incercat :38

Am reusit sa gasesc in calculator un "programel" de acum citiva ani cu ajutorul caruia pot comanda manual pinii portului paralel si astfel am testat controlerul, pina acum este ok adica pot rotii motorul ii pot schimba sensul ..... incep sa cred ca Mach3-ul meu nu e bun.

 

Poze cu setarile, cu ultimele setari.....

post-175768-0-64216100-1463826897_thumb.jpgpost-175768-0-25633800-1463826907_thumb.jpg

Link spre comentariu

De obicei Mach3 vine cu pinul de EStop presetat si probabil in cazul tau ramane in EStop permanent, refuzand sa invarta motoarele. Pune pin 0 port 0 la Estop in Input Signals. Apoi cand apesi Reset iti va permite sa faci jog cu motoarele.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări