Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
danutz49

Sistem solar on grid

Recommended Posts

Am cumpărat zilele acestea un invertor sunteams 3000 on grid de 2800w pe care as vrea sa il folosesc în mare parte pentru a alimenta un boiler si pentru o pompa de apa.Zilele următoare intenționez să cumpărar si panourile fotovoltaice însă aș avea câteva întrebări legate de instalare.De câte panouri de 250w as avea nevoie pt a produce curentul necesar pt boiler (1,5kw)?? Bănuiesc că 6 nu sunt de ajuns ținând cont că sunt și pierderi.Se poate lega invertorul la rețea fără a înregistra contorul si curentul produs??Invertorul are mufe pentru legarea a 2 stringuri, se pot folosi 7 panouri pe un string si 6 pe celălalt?

Daca ai fi postat inainte de a cumpara invertorul, era mai bine.

Cu cel pe care il ai acum riscul de a baga in retea e mare.Adica vei plati curentul produs de tine.

Altfel iti trebuie o automatizare care costa....vreo 800 lei.

Pe invertorl poti conecta cam 13 panouri, asa cum ai zis 7+3.

Cat ai dat pe scula?

Pe invertor am dat 800 lei dar e ft puțin folosit.Deci nu ar fi problema daca pun pe un string 7panouri si pe alt string 5 sau 6?Panourile care sunt în serie pe un string trebuie să fie identice ca putere?Mulțumesc mult pentu raspunsuri

Chinezi idioti!!Acum am vazut ca are doar 1 MPPT.Deci:

-Numarul de panouri trebuie sa fie egal.

-Atentie cu injectia in retea-unele contoare au pe display un punct , iar pe rama, in dreptul lui scrie"tensiune inversa".S-ar putea ca un Dorel care iti citeste contorul sa fie mai ciufut si sa interpreteze ca si incercare de fraudare=probleme mari.

PS Nu stiu ce se intampla cu forumul, in penultimul post apari offline, in ultimul esti online.Ai cumva vreo clona? :rade: :rade:

Edited by rinaldoparaipan

In weekend o sa merg sa cumpar panourile, si poate o a am timp sa fac si o proba daca e vremea buna.

Trebuie facuta vreo setare prin cablu rs232 invertorului?

Pe siteul producatorului nu am gasit nici un program prin care sa monitorizez invertorul, exista vreun program universal pt monitorizare?

Am vazut in manualul invertorului ca suporta maxim 13 amperi pe intrarea DC, daca folosesc 2 stringuri de 7-8 amperi in paralel fara sa depasesc puterea nominala de 2800w pe pe AC este vreo problema?

Cred ca apar la unele posturi online iar la altele offline din cauza ca intru  si dupa telefon si dupa laptop.