Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare despre sistem audio


Vizitator cjionel

Postări Recomandate

Vizitator cjionel

Salutare, 

 

Am o intrebare despre amplificatorul unui sistem audio. Daca am gresit categoria va rog sa ma scuzati.

http://www.panasonic.com/ro/consumer/sisteme-home-entertainment-si-hifi/micro-si-mini-sisteme/microsisteme-hifi/sc-max4000ek.html

 

Este posibil ca acest sistem sa aiva la iesire 2400W ? Cu un consum de 150w la utilizare normala?

Boxele ale chiar pot avea 1200 de vati una? In conditiile in care una la aceleasi dimensiuni are ~150w?

Considerati ca merita pretul de ~3000 lei?

 

Multumesc mult.

 

P.S: Va rog sa-mi scuzati lipsa de experienta din domeniu.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Putere PMPO.

Pentru 2400W putere presupunind ca ar avea amplificare in clasaD (randament foarte bun), amplificatorul ar trebui sa consume in jurul a 2800Va.

Cablul de alimentare ar trebui sa aibe 3x2,5mm^2.

Link spre comentariu

Sincer va spun ca mie unul imi este sila cand vad ca marii producatori au ajuns la nivelul asta: jucarii colorate si "jemii"de W trecuti din burta

daca vedeam produsul asta farasa scrie "panasonic"pe el bagam mana in foc ca e un produs de provenienta dragonul rosu

 

Sa nu nu mai zic de pret care e o insulta la inteligenta multora

Link spre comentariu

Sincer va spun ca mie unul imi este sila cand vad ca marii producatori au ajuns la nivelul asta: jucarii colorate si "jemii"de W trecuti din burta

daca vedeam produsul asta farasa scrie "panasonic"pe el bagam mana in foc ca e un produs de provenienta dragonul rosu

 

Sa nu nu mai zic de pret care e o insulta la inteligenta multora

 

 

Asa a ajuns sa se denomineze si leul romanesc.se taie cateva zero-ri si se obtine realul.

Link spre comentariu

Electronica (pentru unii producatori de aparate), nu mai este ce a fost.

Nu au de suferit decit clientii, consumatorii...

Realitatea este CRUDA din pacate, exact cum spune si DOG...

Foamea este mare, prostie multa, fraierii sint cit cuprinde (cei ce inca se "incred" in BRAND NAME), tot din pacate...

Link spre comentariu
Vizitator cata82

Scoate pe naiba 2400W poate doar varfuri de vreo 60-80W si aia distorsionati.

Daca vrei ceva putere si distorsiuni minime i-ati ceva second-hand de la Onkyo, Denon, Technics.

Link spre comentariu
Vizitator cjionel

Patetic...

Ei probabil chiar cred ce au spus in specificatii, cred ca au citit pe forumuri care e chestia cu PMPO-ul si s-au "adaptat" cerintelor...

Si care e puterea reala? Cum se poate calcula... Nu ma prea pricep la chestiile atat de tehnice..

Link spre comentariu
Vizitator cata82

Ca sa sti puterea reala trebuie sa ai manualul service, sa vezi ce prefinali si finali are, sa vezi tensiunea de alimentare a etajului final.

Repet, mai mult de 60-80W nu scoate, si astia sunt varfuri (RMS), estimez puterea reala undeva la 30-40W.

 

PS: Ca sa-ti faci o idee, eu am un amplificator Denon 425 cu finali pe tranzistori cu o putere consumata de 175W, fabricat prin anii 1998-2000 si are vreo 6-7 kilograme.

Puterea reala a acestuia, pe care o scoate, este de 2 X 55W reali pe 8 ohmi si fara distorsiuni.

Editat de cata82
Link spre comentariu

Pai daca el din retea suge 155w, de unde sa faca amplificatorul ala atatea sute de ''vaci'' sa le bage in boxe, plus ca boxele alea trebuie sa fie imense la asemenea putere

Aoleooo mama, urat e aparatul asta !!! Mai e si o gramada de bani 

A ajuns cumva firma asta la fel ca noul Akai ???

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări