Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
petreelectronic

etaj final problema

Recommended Posts

se da urmatorul etaj final dintr-un amplificator Fisher CA-225

Posted Image

Ma lupt de cateva ore cu el, nu am gasit nimic defect. Am -10V la iesire pe ambele canale inclusiv un fasait exact ca pe FM, am verificat toti tranzistorii, diode si ceva rezistente. Incepand de la Q110 tensiunile sunt anapoda negative. Cea pozitiva exista in colectorul prefinal final precum si dupa R147.

As dori ceva idei ca eu nu mai am.

Multumesc.

Edited by petreelectronic

Rez fuzibile R140,147 sînt bune ca valoare? La J103 masele de semnal au continuitate? Mai puricaţi cu atenţie zona etajului pilot.

rezistentele sunt ok, ...Q109, Q110 se alimenteaza bine in emitor, masele sunt ok

am verificat cam tot...singurii suspecti ar fi Q112, Q212 care prezinta rezistenta in ambele sensuri pe instrumentul analogic

probabil va fi deranj daca sunt defecti pentru ca nu se gasesc

Ăia sînt superdiodele canalelor, dacă erau în scurt doar se blocau trz finali, nemai avînd tensiune de deschidere suficientă în gol. E posibil să aibă diodă inversă e-c nefigurată în schemă, doar în pdf-ul producătorului.

................

Bănuiesc că vorbim de verificarea semiconductorilor în afara montajului, pe un suport izolator şi neţinuţi cu mîna.

Edited by zal

indica 5 kohm intr-un sens si 10 kohmi in celalalt....nu stiu ce sa zic

atasez datasheet-ul

reamintesc defectul este absolut identic pe ambele canale din toate punctele de vedere

datasheet.pdf

Ce tensiune ai la bornele lui C 136?

Sper ca alimentarile sint ok.

Edited by sesebe

C136 este singura componenta schimbata, l-am gasit uscat...am -0,5V pe el.

Etajul final se alimenteaza cu +/-48V spre deosebire de schema unde arata +/-52V.....sunt bine filtrate vazute cu osciloscopul.

Q112 si Q212 sunt folositi pe post de diode, prin urmare nu-i obligatoriu sa fie exact acel tranzistor, puteti merge linistit cu BD681 sau ceva similar. Si sunt de acord cu Zal in sensul ca orice tranzistor se verifica neaparat scos din montaj, probabil asa ati facut si Dvs, totusi este bine de mentionat chiar daca suna retoric.

In alta ordine de idei tensiunea gasita pe C136 nu este deloc in regula, urmarind schema se poate observa faptul ca acesta filtreaza tensiunea stabilizata de zenerul de 22V ( D102 ), asadar atat trebuie sa gasiti pe C136 sau o valoare apropiata de -22V, R144, R141, C136 si D102 formeaza un soi de generator de curent constant cu care se alimenteaza diferentialul de pe intrare.

Verificati tensiunea de la borna R144 dinspre alimentare, acolo ar trebui sa gasiti alimentarea principala minus caderea de pe R148, daca este asa atunci verificati R144 si dioda D102, una din ele este vinovata.

Guest

Un circuit in curent continuu sa creeze probleme?

Caderile de tens pe R140 si R146 dau valoarea curentilor ce lupta pt dominarea iesirii. Ce valoare au?

Q112 si Q212 sunt folositi pe post de diode, prin urmare nu-i obligatoriu sa fie exact acel tranzistor, puteti merge linistit cu BD681 sau ceva similar. Si sunt de acord cu Zal in sensul ca orice tranzistor se verifica neaparat scos din montaj, probabil asa ati facut si Dvs, totusi este bine de mentionat chiar daca suna retoric.

In alta ordine de idei tensiunea gasita pe C136 nu este deloc in regula, urmarind schema se poate observa faptul ca acesta filtreaza tensiunea stabilizata de zenerul de 22V ( D102 ), asadar atat trebuie sa gasiti pe C136 sau o valoare apropiata de -22V, R144, R141, C136 si D102 formeaza un soi de generator de curent constant cu care se alimenteaza diferentialul de pe intrare.

Verificati tensiunea de la borna R144 dinspre alimentare, acolo ar trebui sa gasiti alimentarea principala minus caderea de pe R148, daca este asa atunci verificati R144 si dioda D102, una din ele este vinovata.

C136 este singura componenta schimbata, l-am gasit uscat...am -0,5V pe el.

Etajul final se alimenteaza cu +/-48V spre deosebire de schema unde arata +/-52V.....sunt bine filtrate vazute cu osciloscopul.

Ai trei variante:

[*]ai demontat si ai lipit invers dioda D102

[*]dioda este defecta

[*]ceva rezistente inainte de rezistenta defecte.

Rezolva mai intii cu tensiunea aia si abia pe urma mai cautam si altceva defect .........daca mai este si altceva.

In alta ordine de idei tensiunea gasita pe C136 nu este deloc in regula

Asa este ....am gasit R144 intrerupta, cred ca singura neverificata!!

Caz rezolvat, multumesc tuturor! :aplauze

Ideea verificarii tensiunii acolo ii apartine lui Sesebe, oricum e bine cand se termina cu bine.

Guest

Primul si primul lucru intr-o depanare se verifica corectitudinea tensiunilor in schema daca sint inscrise in diverse puncte.

Cum in acel loc nu exista tensiunea corecta (22V dati de zennerul folosit, in regim stabilizator serie fata de masa), era lesne de inteles ce trebuia verificat.

Personal as fi inclinat 100% ca zenner defect, desi un curent de circa 6-7mA greu sa distruga un zenner (2 rezistente de 8K2 in paralel, curent insumat pe zenner)

Interesant cum o rezistenta de 8K2 pe care sint circa 28-30Vcc sa se intrerupa, curentul prin ea fiind de circa 3,6mA, si o disipatie de circa 0,1W, probabil prost calitativ executata.

Defect specific OZN la care nu te astepti initial, vazind schema, mai ales ca sint 2 rezistente de 8k2 paralel...

De aia zic ca masuratoarea tensiunilor inscrise in diverse puncte ale schemei este esentiala...

Oricum zgircenie aiurea pentru inca un zenner si inca un condensator, folosind "comuna alimentarea stabilizata" pentru ambele canale...

Daca ar fi fabricat citebva milioane de exemplare, probabil s-ar fi "justificat economia" obtinuta de la 1 zenner si 1 condensator electrolitic...

Eu as inlocui cele doua rezistente de 8K2 cu una singura de 3,3K/1W si as pune zenner de 1,3W chiar 2 zennere de 11V si 1,3W, inseriate.