Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

indicator pentru bicicleta


Postări Recomandate

salutare, m-am gandit sa fac unele indicatoare pentru bicicleta, anume m-am gandit sa fac cu 3 "elemente" si anume doua sageti(semnalizare stanga dreapta galbene) si un triunghi sau cerc ce va reprezenta semnul stop(ce va fi plasat in mijlocul celor 2 sageti) pe un placaj de test cum se numeste(cel cu multe gaurele), si vreau si eu un sfat, ce integrat sa folosesc pentru a face cele 2 sageti sa palpaie, cum sa leg cele 3 indicatoare la un buton, sau 2 butoane, unul pentru semnale si unul pentru semnul de stop si o solutie pentru a putea face indicatorul rezistent la ploaie.Va multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

ai două soluţii:- cea "bătrânească", cu bistabile sau integrate logice

- cea "la modă", cu un arduino! :d

 

pentru prima soluţie, google are o droaie de răspunsuri, n-ai decât să alegi, pentru a doua, ar fi mai indicat să întrebi în secţiunea dedicată arduino de pe forum.

 

cât despre "waterproof", cauţi o cutie sau cutii cât mai etanşe, şi ceva lac de bărci, de pildă.ar fi o idee să nu "sigilezi" chiar aşa de bine compartimentul bateriilor, pentru că va fi din când în când nevoie să le mai schimbi... chiar dacă te gândeşti să le încarci din alternatorul bicicletei...

 

inspiră-te din indicatoarele comerciale la partea mecanică...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări