Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Software Calcul-Dimensionare Incinte functie de TS ai difuzorului


Vizitator selwe

Postări Recomandate

Vizitator selwe

Salut,

Stiti un soft bun, complet pentru calculul, dimensionarea incintelor acustice in functie de parametrii TS (cunoscuti) ai difuzoarelor?

Stiu, google, dar nu sunt absolut sigur de aplicatiile acestea online, plus ca nu sunt complete.

Spre exemplu, pentru un difuzor de masina Focal Auditor 165C (parametrii TS se gasesc pe site-ul producatorului intr-un datasheet .pdf) imi da o valoare negativa pentru lungimea portului de bass-reflex.

Am rasfoit prin topicurile deja existente, insa nu am reusit sa gasesc ceva concret si complet.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

@selwe : nu sunt expert in difuzoare , dar daca parametrul Qts este mai mare decat 0.45 cred ca difuzorul se preteaza cel mai bine doar la incinte inchise ( in cazut tau Qts este 0.848 ) .

Este doar parerea mea de meloman , poate "greii" forumului spun altceva .

Poti incerca sa simulezi si cu BOXSIM e gratuit pe situl celor de la visaton

Editat de kablu
Link spre comentariu
Vizitator selwe

Super!

Multumesc pentru raspunsuri. Am ceva difuzoare si as vrea sa experimentez, Nu m-am indurat sa dau 200 de lei pe 2 cutii de mdf de 12 litri cu doua gauri fara fonoabsorbant, fara filtre, fara conectori, cutii si atat... asa ca m-am decis sa iau un fierastrau pendular si o freza si sa experimentez apoi la preturi decente.

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Focal Auditor 165C - este un difuzor/boxa pentru masina, prin urmare este optimizat sa sune bine in masina (montat in usa masinii sau in spate sub luneta). Asta inseamna ca el - difuzorul - se simte bine intr-o incinta cat mai mare inchisa. Asa cum a observat cineva mai sus, aces lucru este indicat si de Qts-ul foarte mare. Prin urmare, dupa o simulare succinta, nu este recomandat sa fie bagat in cutie, dar daca totusi vrei sa il pui in cutie, aceasta trebuie sa fie cat mai mare si inchisa. Minim 20L.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări