Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Toroidal cu 2 secundare in paralel sau doar cu 1 ?


Vizitator urecheus

Postări Recomandate

Vizitator urecheus

Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs., vreau sa comand un transformator toroidal pentru un amplificator pe lampi. Am vazut in montajul de la producator ca foloseste un transformator EI, cu 2 secundare de 150v 35mA care sunt legate in paralel.

 

Exista vreun avantaj in a folosi 2 secundare legate in paralel in loc de 1 secundar de 150V cu 70mA ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Poate producătorul voia să mai scape de ceva sârmă nefolosită de pe stoc, nu sunt alte avantaje privind folosirea a doi conductori în loc de unul cu secțiune dublă....spațiul de bobinaj este ocupat mai bine de un singur conductor, dacât de doi în paralel. Dar alte dezavantaje nu sunt...

Link spre comentariu

Daca se bobineaza un secundar cu doua fire simultan este OK. Daca sunt doua secundare separate si legate in paralel este rau, trece un curent parazit permanent prin amandoua. Mai bine se foloseste numai unul dintre ele pentru alimentarea unei punti redresoare. Banuiesc, totusi, ca sunt doua secundare diferite care urmeaza sa se lege in serie pentru redresarea cu doua diode.

Link spre comentariu
Vizitator urecheus

Multumesc pentru raspuns.

 

Nu stiu cum sunt bobinate, dar sunt legate in pararel si trec printr-o punte redresoare. O sa comand un singur secundar cu putere mai mare.Inca o intrebare, probabil ca pentru aceasta trebuia sa fac un alt topic, dar intreb aici. Am vazut ca exista doua optiuni la comandarea unui transformator, ecran electrostatic si ecran electromagnetic. Este benefica si merita adaugarea acestor ecrane ?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări