Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incepator solicit ajutor.


Postări Recomandate

Buna ziua.

Sunt nou pe forum, aceasta fiind de fapt prima interanctiune de acest tip, sau sa zicem prima incercare de a invata intr-un mediu virtual apeland la ajutor pe aceasta cale in scopul de a primi indrumare de la oameni pasionati.Voi incerca sa descriu intr-un mod cat mai obiectiv ''nivelul de cunostiinte,, de care dispun si ceea ce vreau sa invat, pentru a facilita modul in ma puteti ajuta,

Sunt absolvent al facultatii de Energetica, si deocamdata sunt fascinat de electronica , dar sunt multe lucruri pe care nu le inteleg.In general am adoptat o metoda deductiva intelegand sau incercand sa inteleg  fundamental anumite lucruri, de la functionearea diferitelor componente pana la notiuni abstracte etc.Mi-ar place sa devin pasionat de electronica dar deocamdata raman la ideea de fascinatie  deoarece nu cunosc multe.

In electronica am inceput cu studiul amplificatoarelor audio, dar de asemenea sunt multe lucruri pe care nu le inteleg,si am retineri in a ma apuca sa realizez o schema daca eu nu inteleg cum a fost calculata valoarea unui condensator de cuplaj, sau daca nu inteleg conceptul de reactie in cadrul unui amplificator.Mi-ar place sa ajung la nivelul in care sa pot proiecta unul spre exemplu,atunci as fi relaxat in momentul in care m-as apuca sa clonez o schema....De asemenea nu ma simt bine cu mine in momentul in care am diferite ''scule,, pe acasa, statii de amplificare boxe etc,interactionand din copilarie cu ele, fara sa pot intra in ele,depana sau imbunatatii.Dar asa gandesc la momentul asta,mi-ar placea sa fiu indrumat si e posibil ca o metoda inductiva sau o combinatie intre inductiv sau deductiv sa fie mai buna decat abordarea pe care am folosit-o pana acum pentru ca practic nu am realizat mai nimic in afara de controlul unui motor de curent continuu cu ajutorul unui tranzistor bipolar ,sau circuite de redresare,deci practic nu am lucrat cu semiconductoare,doar am incercat de ceva timp sa inteleg ce se intampla in interior..E posibil ca in momentul in care lucrez si realizez anumite montaje sa imi dau seama pe parcurs.

Cu alte cuvinte ,am nevoie de o directie de sfaturi din partea celora care au trecut prin aceasta etapa sperand sa o depasesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pentru început, ar trebui să citești topicuri mai vechi ce tratează lucrurile ce te interesează pe moment, iar dacă totuși nu înțelegi ceva anume, sau subiectul nu a fost tratat în alte topicuri, deschizi un topic nou la Secțiunea Începătorilor. Titlul să descrie clar subiectul tratat, nu în genul ,,Ajutor ! Nu înțeleg cum merge asta....,, . Există acum pe internet cam orice informație dorești, trebuie doar s-o cauți, multe tutoriale sunt însoțite de simulări sau de animații sugestive. Pe forum sunt uneori trimiteri către site-uri utile, unde găsești colecții de scheme pentru începători, nu ezita să le urmezi.  Dacă nu ai răbdare să cauți ,,la rând,, toate topicurile unei secțiuni, poți folosi bara de căutare a forumului. Recomand de asemenea citirea atentă a Regulamentului Elforum....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări