Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Alex93

Recomandare boxe standfloor

Recommended Posts

Guest Alex93

Salut.

Sunt in cautare de o pereche de boxe de podea pentru un amplif nad 319.
Buget: 1600-1700 lei
Nu ma deranjaza daca sunt second, atat timp cat nu sunt niste vechituri si arata cat de cat decent.
Le voi folosi doar pentru muzica(electro, trap, house, trance, si din cand in cand cate o petrecere, asa ca ar fi bine sa fie putin galagioase atunci cand este nevoie)
Ma intereseaza sa fie mai potente pe joase decat fostele indiana line nota 550(nu vreau sa duca lipsa de bass)

Personal ma gandeam la heco victa prime 502(nu cred ca pot sa mai scot cateva sute pana la 702)
Fiind din Constanta, partea cu auditia nu prea se poate aplica, deoarece nu prea am unde.

Jamo s708 sunt foarte potrivite dar nu stiu unde mai gasesti de cumparat

Magnat vector 55 sunt peste Heco Victa. le poti gasi sh la 500 - 700 lei.

Guest Alex93

Eu am un buget de 1600...Nu vreau sa iau niste petarde si dupa cateva zile sa fie nevoie sa le schimb.

Eu am un buget de 1600...Nu vreau sa iau niste petarde si dupa cateva zile sa fie nevoie sa le schimb.

Magnat vector 55 bate tot ce sa mentionat pe aici ca fidelitate. Fata de heco victa prime 502 sunt peste, lucru testat de mine unele langa altele.

Nu cred ca are basul pe care il cauti. daca vrei bass puternic cauta ceva cu bass de  2 x 20 sau 1 x 25-30 cm. pe 2 x 16 cm nu vei obtine mult bass.

Edited by Luca

Guest Alex93

Nu prea cred ca pot sa gasesc asa ceva in banii mei. Adica 2x8" de la MMS 2002 sunt cele mai mari...sau poate nu m-am uitat eu prea bine. Totusi de la ce aveam pe nota550(5,25 sau 5.5 " numai stiu exact) este o oarecare diferenta

Elacurile alea sunt ok pe bass dar nu fac mai mult de 600 lei, am avut ceva asemanator anume elr 115 si rupea

Wharfedale vr-400 - este o afacere buna, dar sa fie in stare buna.

Ar fi bine sa gasesti boxe pe 3 cai si eventual pe 6 sau 8 ohmi. sa nu fortezi amplificatorul si sa ai o fidelitate mai mare.

Edited by Luca

Alea sunt boxe nemtesti vechi pe compresie, cu medii si tweetere de aluminiu.

Am ascultat multe boxe de genul asta se aud oribil pe: bass si pe medii si pe inalte.....

O afacere buna ar fi astea: Boxe JBL LX 66

Edited by Luca

Guest Alex93

De la baietii astia din cluj numai iau in viata mea...chiar daca este ultimul magazin din lume care mai are boxe. Am luat odata un woofer, si cand lam dasfacut sa ma uit putin prin el m'am speriat...numai pun faptul ca a venit lovit in toate colturile, pentru ca nu a fost ambalat cum trebuia.