Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Viorel Baciu

De ce trebuie asa?

Recommended Posts

In imaginea de mai jos este un cablaj de amplificator.

Intrebarea mea este: Care-i diferenta intre proiectarea initiala si renuntarea la acele spatii conturate de mine.

Ce nu ar fi in regula daca s-ar renunta la acele spatii intre traseele de cablaj?

Posted Image

E un exemplu correct de proiectare a circuitului de masa cred.

Daca observi toate masele se duc intr-un singur punct.Se evita astfel bucla de masa.

Marian cred ca are cel mai bun raspuns.

N-ar fi absolut nimic. Cred. Marian cred ca este singurul in masura sa ne ''lumineze''.

Edited by GEO 53 BN

Da,stiu asta in ce priveste traseele de masa. Dara in cazul acesta este atat de stringenta proiectarea in acest fel.

Sau e mai prevazator sa aplici intocmai teoria pentru a evita ulterioarele probleme?

Acel mod de a proiecta cablajul evită formarea unor bucle de masă, mai ales acolo unde prin  masa se închid și curenți mici, dar și curenți mari.Teoria buclei de masă e bine pusă la punct de mult timp și este mult mai sigur să proiectezi bine de la început un cablaj. Amplificatoarele trebuie să respecte întocmai regulile de evitare a buclei de masă.În unele cazuri se poate renunța la sistemul ,,păianjen,, prin formarea unui traseu lat, cât mai scurt și eventual îngroșat suplimentar....

Nu se pot face comentarii pertinente asupra unui cablaj la care nu-i cunoști schema .

În principiu s-a aplicat acolo regula conectării în stea a maselor . Că unele spații puteau să lipsească - e posibil , în funcție de situația concretă . Dar așa , sigur nu e greșit . 

Dacă însă traseele mai groase din mijlocul fiecărui grup de trei se termină în partea de jos în niște condensatori de filtraj ai alimentării atunci clar , asta e varianta corectă . 

Ideea de bază e evitarea porțiunilor comune între circuite de forță și de semnal mic . Dacă acest lucru este imposibil sau foarte greu de realizat , atunci , cum spune mai sus și colegul @validae, porțiunea comună trebuie să aibă o rezistență cât mai mică . 

Edited by UDAR

Vad ca m-am inselat. Comantariile colegilor(experimentati) au o logica. E bine de tinut minte. :reytre

Edited by GEO 53 BN

Este posibil sa nu apara probleme in cazul prezentat de mine cu titlu orientativ. E mai bine sa tii cont te toti factorii ce pot aduce neplaceri la punerea in functiune.

Altfel trebuie sa reproiectezi cablajul.

evitarea porțiunilor comune între circuite de forță și de semnal mic

Imi puteti arata un exemplu practic?

Păi pune schema acestui cablaj sau un link la ea , să discutăm concret ... 

Perfect. Deci , așa cum presupuneam , traseele alea conectează condensatorii de filtraj . Prin ele trece atât curentul de riplu cu frecvența de 100Hz cât și curentul alternativ din sarcină - mă rog , o parte ( însemnată ) din acești curenți. Asta determină o cădere de tensiune la bornele rezistenței traseului , nu foarte mare , totuși mV-zeci de mV vor fi acolo . Dacă R6 s-ar conecta la masă la punctul cel mai apropiat o parte din această tensiune s-ar injecta în baza lui Q2 împreună cu reacția negativă producând zgomot și distorsiuni.

La fel se poate analiza și pentru celelalte cazuri . Conectarea directă a C12, C13 ( deci fără separarea traseelor ) ar fi provocat probabil mai puține necazuri decât în cazul lui R6 .  

Am inteles.Chiar daca nu stapanesc pe deplin domeniul,se impune respectarea indicatiilor din schema.Tocmai ce facusem o balarie la un cablaj,constrans fiind de spatiu. Tot de o rezistenta era vorba.Multam' fain.