Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Firme care mai trimit SAMPLES-uri in Romania ?


Vizitator Marus_Rockeru

Postări Recomandate

Am incercat sa comand de la Coilcraft niste "choke"-uri si nu trimit decat firmelor - pe care le si verifica pe net, daca exista, daca produc electronice.....

Si ce , nu poti sa spui si tu acolo ca ai o mica firma .... ? :weedman:
Treaba cu firma e cu doua taisuri. Ii convingi pe producatori ca esti firma, declarand una aiurea, insa platesti sigur vama :smt005 Eu m-am fript cu niste componente de la TI. Trecusem o denumire de firma care imi venise mie in cap (de fapt imi creasem un cont de mail cu denumirea aia) si ma suna o disperata de la UPS (de altel, un serviciu de care sunt ft multumit), ca sa iau legatura cu vama, sa-mi platesc obligatii fiscale. Bineinteles ca nu am putut onora oferta vamii romane si doar pt faptul ca nu aveam timp sa trec pe la sediul lor (in Otopeni, dupa cum am fost anuntat) si i-am rugat respectuos sa si le bage in .... ( :toimonster: ) anumita perte a corpului.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu trebuie sa va faceti voi servere de mail. Astia de la firmele de afara stiu de adrese publice doar cele gen: yahoo, gmail, hotmail, etc.

 

Daca tu iti faci mail gikamesteru@fotoliu.ro ei habar nu au ca este emai gratuit. Sunt o sumedenie de prtaluri .ro care ofera gazduire web/adrese email gratuite. Eu asa am facut si nu am probleme din astea. :smt003

 

PS: a reusit cineva sa primeasca sample-uri de la microchip? Vad ca pentru Romania au sales office in Austria, dar nu da si email :smt005

Link spre comentariu

Bineinteles ca asa voi face si eu daca imi va cere bani pe sample-uri care prin definitie sint GRATIS ! :banghead:

Pai producatorul ti le da gratis, dar vama zice: esti firma, prin urmare platesti tva/accize/impozite/taxe/tarife si ce draq mai vor ei.Samples=mostre. Mai departe hotaraste producatorul daca vrea sa fie gratis sau nu. De ex., Onsemi cere niste bani pentru ambalare si shiping. TI, nimic. :smt003
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator Marus_Rockeru

Analog DevicesEu am comandat sample AD9853 (2 bucati).Reprezentanta la Bucuresti este firma Topex,integratele au venit in cateva zile dar a trebuit sa le arat proiectele in care le voi folosi.

Cum ? Ca pe site vad ca nu au nici o optiune de Sample ...
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Salut!Stiu ca topicul este foarte vechi, dar nu am vrum sa mai incarc forumul...Ati mai comandat samples-uri in ultima perioada? Din ceea ce am vazut eu nu prea se mai trimit sample-uri decat pentru mediul universitar (nu mai accepta adresa de serviciu de mail public). Anii trecuti am comandat asa ceva de la Texas Instruments, Allegro micro, Maxim IC si cred ca mai sunt si altele dar nu mi le amintesc acum. Acum vad ca nu mai pot comanda de mai nicaieri. :(

Link spre comentariu

La adrese publice cum ar fi yahoo, gmail si altele asemanatoare, cred ca nu au trimis niciodata.Trimit doar la (potentialii) clienti, adica la adresa de email de la serviciu, daca lucrezi la o firma care are legatura cu electronica, sau la adresa de la facultate, pentru studenti.De la TI nu trebuie platit nimic, nici vama, nici transportul, nici componentele. Am comandat luna asta, si a venit coletul in cateva zile.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări