Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pâlpâit leduri in far.


Vizitator Constantyn Costy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Uite cum trebuie să modifici cablajul. Întrerupi legăturile dintre leduri pe bara de (+) adică pe firul roșu. Tragi un fir de plus separat (marcat cu roșu) și de el vei lipi patru rezistențe egale cu valoarea între 33 - 47 Ohmi către fiecare led în parte.Revin mai târziu cu poza editată, acum sunt ,,în deplasare,, și nu pot edita...

Link spre comentariu

Desigur ca ce zice Validae este mai bine decat ce a facut chinezul... insa vei avea scaderea intensitatii luminoase fata de "solutia" de baza.

 

Variantele bune raman cele mai "muncite".

 

De asemenea nu cred ca s-a subliniat cu tarie: ledurile existente, care prezinta palpairi, trebuie neaparat inlocuite cu altele proaspete/conforme.

 

Din ce vad eu sunt LEDuri de 20mA, deci discutam de maxim 60mW x 4=240mW, asta nu prea este iluminare, este mai curand marcare a pozitiei.

 

 

Dar ar exista si solutii cat de cat mai acceptabile, usor de pus in practica si care chiar vor da lumina.

Un led de 1W alimentat printr-un driver cum este cel prezentat de Aygun  inseamna o investitie minora. Dar ledul va merita un mic radiator, fie si doar cuprul de pe o fata a PCB.

In practica, daca cumperi driverul tot ce este de facut este lipirea firelor de intrare + 2 fire spre led. Atat.

Link spre comentariu

Aceasta e modificarea ce trebuie făcută cablajului.Cum am scris în postarea anterioară, trebuie separate conexiunile dintre ledurile de pe bara de plus (firul roșu) și se adaugă un traseu suplimentar colorat de mine cu roșu (o bucată de terminal de la o rezistență), de la care legi câte o rezistență către fiecare led.  Am mai scris în postarea #7 asta, trebuie schimbate toate ledurile care pâlpâiau.Dar bănuiesc c-ai făcut deja asta, din lipiturile ce se văd acolo...

Posted Image

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări