Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest jbn

tranzistor sau dioda?

Recommended Posts

Guest jbn

Salut,

Am gasit pe acasa un joc video din anii 90 (Terminator Endingman BS 500 AS). Este, daca nu ma insel, o copie chinezeasca pentru nintendo (nu asta conteaza oricum).

El se alimenteaza de la o sursa de 9V. Repunandu-l in functie, am observat ca acea sursa se incinde foarte repede si, avand drum pe la un magazin de electronice, am gasit o alta sursa tot de 9V si am zis sa o incerc. Surpriza a fost ca nu a mers, iar la 5 secunde de cand am conectat mufa, a iesit un firicel de fum. Am conectat sursa originala, a mai mers circa 2-3 minute si pe urma a "murit" definitiv (nu se mai aprindea nici led-ul de power). Cercetarile ulterioadre au demonstrat ca noua sursa avea polaritatea inversa (0V la exterior si 9V la interior).

Am desfacut carcasa si am descoperit circuitul integrat care s-a "impuscat" (vezi pozele atasate). Din pacate "impuscatura" a sters 2-3 litere/cifre din codul inscriptionat(primul rand: S***U, al doilea rand: D018). Eu, in putina mea experienta in electronica, am banuit initial ca este vorba de un tranzistor si cum aveam pe acasa unul de rezerva, am incercat sa-l inlocuiesc, insa tot nu functioneaza (led-ul de power se aprinde totusi, iar noul tranzistor se incalzeste foarte tare si foarte repede). Asta ma duce cu gandul ca fie nu este vorba de un tranzistor, fie nu am folosit tipul de tranzistor corespunzator.

Din pozele atasate si din descrierea elementului "impuscat", poate cineva sa imi spuna ce este acesta?

Multumesc!

post-256203-0-24998400-1458304120_thumb.jpg

post-256203-0-26442500-1458304121_thumb.jpg

post-256203-0-74820800-1458304121_thumb.jpg

Pare mai degraba, un stabilizator de tensiune, decat un tranzistor.

Incearca sa pui o poza de ansamblu fata verso . 

Eu văd acolo un "S".Să nu fie S8550.Jocurile astea aveau într-adevăr un stabilizator de 5 V,dar era un 7805 în capsulă TO-220;cel puțin așa țin minte.

acolo este vorba de un stabilizator care scoate 5v pentru alimentarea cipului. se vede alaturi o dioda zenner care este de 5,1v ,din amintiri. acel tranzistor impuscat a tras dupa el si acea dioda,mai mult ca sigur. daca s-a dus mai departe tensiunea de 9v atunci kaput joc.

7805 era un caz fericit introdus in acele "console"...