Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest

Primul tv LED depanat

Recommended Posts

Guest

Nu am desfacut pana acum un monitor sau un tv LED.
Lucrand numai sambata daca pica ceva, mi-e teama sa nu fie probleme noi, mai greu abordabile, mai ales ca nu mai sant intr-o forma fizica adecvata.
Ma refer la intreruperi de LED-uri pe care sa le gasesc greu sau ceva tehnologii de prindere la care sa nu ma descurc.
Cred ca ati inteles in mare problema...

Guest

Da, pana acum m-au intrebat 3 vecini daca depanez asa ceva; toti aveau probleme cu iluminarea. M-am uitat un pic la poze google si am vazut mai multe sisteme de leduri. Ce faci cand se arde un led, sant uzuale, se gasesc independent in magazine?

mai simplu ar fi să iei benzi de leduri... vezi că are aygun câteva sugestii pe partea asta! :)

Stai liniștit ca sunt puține la care trebuie sa desfaci display-ul sa schimbi leduri, majoritatea au defecte în soft sau în inverter

Edited by serban

Majoritatea cu probleme de backlight au probleme cu ledurile.

Guest

Un coleg s-a mutat din Buc. Un vecin a venit cu un tv LED si a observat ca era umblat la leduri. La fel ca si mine nu a stiut cu ce sa le inlocuiasca, asa ca l-a adus el in Buc la` primul depanator care a inlocuit alte leduri arse. Parca 2 benzi de cate 18 leduri avea aparatul.

Asta era si sensul deschiderii subiectului, are rost sa primesc la reparat aparate cu defect de backlight, sant multe modele de leduri in interior, se gasesc usor...

Guest

Asa multe modele de leduri, nu sunt , pentru backlight  ,  -   alb ,  3V3 , smd .... 

destul de dificil de inlocuit  pentru ca sunt  acoperite cu un plastic pentru reflexiia luminii, 

la mai toate tv-urile, de aia se prefera a fi cumparata toata banda . 

Cea mai buna si sigura sursa de a fi procurate  este , din aparatele tv led  , cu display-ul spart . 

Si asa cum bine zice  Dan cod   mai sus, cam   75 % din  problemele  cu  lipsa backlight sunt , defectiuni de leduri . contacte , 

imperfecte sau oxidate pe conectori , etc .

Ceea ce implica o munca dificila ,adica dezmembarea completa a display-ului 

cu riscurile aferente ,  ruperi de matrice ,depuneri de mizerie pe  matrice  sau folii reflectoare .... 

asa ca dragi colegi , spor la pret , ca munca-i grea . 

serban lipsa backlight din soft ?????? chiar ai intalnit asta ????

Edited by Guest

Nu uitati....mai sunt si unele leduri de 6-7,2v  folosite in unele tv-uri

Guest

Multumesc, un raspuns nemtesc de la Viena. 

Deci la 60+, retragerea din meserie.

Si din nou ceata: ruperi de matrice...

~Am cautat pe YT si am gasit ceva:

Posted ImagePosted Image

Ce numiti matrice aici?

Guest

Display-ul ,partea din fata , ecranul , sticla sau plasticul care se ocupa cu afisarea de date

matrita , matrice , Dumnezeu stie cum se mai numeste . 

Ok scuze,  stii ca astia de afara mai uita romaneste din pacate . :)

Eu si nu doar , display - spun,  atunci cand ma refer la tot ansamblul 

matrice , table,  plastic , folii ,sisteme de prindere  etc, insa daca in context 

trebuie sa ma refer doar la o anumita parte   tin sa  cred ca e bine matrice , matrix , matrita 

si nu neaparat sticla plastic sau display pentru ca exista si destule modele ce au sticla/ plastic/ecran   de protectie ...

https://www.google.at/search?q=display+matrix&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiyuoGWn9rLAhXBfhoKHSSpDhwQ_AUIBigB&dpr=1

Si ce poate fi mai naspa , ca pentru a inlocui 1 led sau a fixa ,lipi  ,curata un contact , sa rupi matricea ,displayul ,sticla unui tv de 

vreo 55 inch  la un tv de 1500-2000  euroi . Sa zicem un Philips din seria 7-9 ,  alea ce la model au dupa "PFL 7,8,9 xxx

Edited by Guest

Multumesc, un raspuns nemtesc de la Viena. 

Deci la 60+, retragerea din meserie.

Si din nou ceata: ruperi de matrice...

~Am cautat pe YT si am gasit ceva:

Posted ImagePosted Image

Ce numiti matrice aici?

Operatia riscanta este pana ajungi la leduri.Acolo e poezie.Si asamblarea tuturor straturilor la loc.Daca astea s-ar fi desfacut prin spate era frumos.

Guest cata82
Guest

`Multumesc, cred ca ma limitez la interventii in familie sau poate prieteni care sa asiste/ ajute la operatie.