Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Metodă de măsurare a parametrilor tensiunii de rețea


Vizitator dooctoor

Postări Recomandate

Hai să încercăm să sistematizăm puțin . Să ne concentrăm deocamdată pe măsurarea tensiunii . Pur intuitiv , apreciez că estimarea valorii RMS din amplitudine față de măsurarea corectă , în cazul unei unde sinusoidale în linii mari dar totuși distorsionată , nu depășește 2-3%. La aceasta se mai adaugă erorile divizorului , ale ADC , etc . Să zicem că ne putem încadra în 4% . E acceptabil ? Menționez că aprecierea mea se bazează în principal pe forme de undă pe care eu le-am văzut . Nu pot garanta la modul general . Depinde de ce intră în tabloul de care vorbești . Dacă e aproape de generator sau de un transformator mare , deformarea e probabil mai mică . Dacă e la un capăt al unei linii cu mulți consumatori e mai rău.

 

Mențiune importantă . Metoda sugerată de tine - determin maximul și calculez RMS-ul - va da erori acceptabile doar în acest caz , undă sinusoidală relativ puțin distorsionată . Pe o undă puternic distorsionată sau nesinusoidală erorile pot fi mult mai mari . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator dooctoor

Folosirea convertoarelor RMS-DC în cazul meu nu e acceptabilă, se va complica circuitul dar nici nu am acces direct la astfel de componente "Exotice"

 

Despre forma tensiunii nu pot spune nimic, prefer să admit cel mai rău caz posibil, în unele cazuri poate fi sinusoidă "pură", alteori puternic distorsionată. Surse de zgomot vor fi multe, deoarece vor funcţiona în preajmă invertoare de frecvenţă de puteri mari (în unele cazuri 10-30kW).

 

 

Dispozitivul are rol de protejare a sarcinilor în caz că tensiunea nu se  încadrează în domeniul admisibil setat.

În acest caz după părerea mea, nu contează atît forma cît amplitudinea ca să nu iasă din funcţie echipamentul.

 

Ce părere aveţi despre integrarea semnalului folosind metodă soft, şi determinarea valorii medii aproximate

post-214423-0-45683800-1458382065_thumb.png

Link spre comentariu
Vizitator dooctoor

Bine. Pînă aici e clar.

 

Îniţial m-am gîndit să tai o alternanţă, şi să verific amplitudinea folosind la intrare doar un divizor de tensiune.

 

Pentru a măsura ambele alternanţe trebuie să folosesc alt circuit de intrare sau să merg mai departe prin măsurarea unei semialternanţe.

Link spre comentariu

E păcat să nu faci o măsurare absolut corectă , fie și numai de amorul artei . Uzual se pune un divizor pe alternativ apoi se separă componenta alternativă cu un condensator . Semnalul rezultat se ”shift-ează” cu o valoare continuă încât să ne încadrăm cu semnalul util în plaja ADC-ului . Nu e deci obligatoriu să faci o redresare dublă alternanță cum fac convertoarele RMS-DC specializate . 

Link spre comentariu

Preferabil , dar s-ar putea să fie suficient să pui pur și simplu un divizor cu rezistențe relativ mari care să ducă Vdd/2 pe pinul de intrare al ADC . Vei avea astfel acolo Vdd/2 + U(t) . Dacă U(t) este limitată între - Vdd/2 și +Vdd/2 ai rezolvat problema . Sigur , rezistențele din acest al doilea divizor interferează cu cele din divizorul de intrare . Dacă condensatorul e destul de mare , ele apar practic în paralel, se recalculează/ajustează  divizorul de intrare . 

 

PS Am vorbit de Vdd/2 . Poate e mai bine Vref/2 , depinde . 

 

PPS Avantajul operaționalului e că îți permite să ai disponibilă pentru măsurare tensiunea de shift-are ( eventual aceeași pentru toate trei intrările ) . În felul acesta , cu prețul a încă un canal ADC ce-i drept, elimini practic complet erorile legate de această tensiune . 

 

PPPS După ce ai făcut shift-area ai la intrare o mărime de tip DC+AC . Poți să integrezi pentru asta și la coadă să aplici formula de (des)compunere : Uac = sqrt(Utotal2 - Udc2) sau poți să scazi tensiunea de shift-are la fiecare eșantion . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu
Vizitator dooctoor

La moment pe prototip am utilizat ca Vref tensiunea de la VCC=3,3V

Dispozitivul se alimenteaza prin condensator de la fiecare faza mai intii fac 24VDC ca sa alimentez si un releu micut pentru a comanda cu contactorul central, apoi din 24V obtin 3,3V pentru MCU.

Cred ca o sa optez pentru obtiunea cu AO, ma gindesc la MCP602, sau se poate si ceva mai eftin?

Cam aşa arată versiunea prototip. Spaţiul e limitat, şi asta e problema

 

post-214423-0-67374800-1458419592_thumb.png

Link spre comentariu

Nu înțeleg faza cu 24VDC - presupun că nu prin divizoarele de măsură faci asta . 

Ca operațional trebuie în principiu un rail-to-rail și la intrare și la ieșire pentru a exploata la maxim plaja de măsură deci MCP602 nu e cel mai indicat . Cred că un operațional quadruplu ar fi indicat ( trei intrări + tensiunea continuă ) , offset-ul poate fi corectat soft , viteza nu trebuie mare deci cred că și un MCP6004 ar ajunge . Sigur , trebuie o analiză mai atentă decât am făcut eu aici sau testare - de preferat . 

Link spre comentariu
Vizitator dooctoor

Da este multiplicata cu 3, deoarece, doresc ca el să funcţioneze dacă este prezentă cel puţin o fază, (M-am inspirat de la un dispozitiv asemănător). Pe partea de alimentare aş putea încerca şi LNK304

 

Divizoarele de măsură le-am postat mai înainte, luni o să continui lucrul, voi face o simulare cu AO MCP6004

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări