Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Toader

Crown Macrotech 5000i sau 5002vz?

Recommended Posts

Cine a avut de a face cu unul din aceste amplificatoare, imi poate da detalii legate de stabilitate?Care e mai ok?Cu ce variante asemanatoare de la alte firme ati mai avut de a face, gen Lab.Gruppen?Ma intereseza sa duca doua boxe cu doua difuri de 15, Eminence sau Ciare ptr party-uri.Multumesc anticipat.

Guest

5002 VZ este mai usor si mai ieftin de reparat, dar mai greu, are 35 Kg.

Ca sunet 5002VZ are 2 clase jumatate fata de 5000i, pe sateliti full range. 

Le-am avut si totodata reparat pe ambele.

http://www.elforum.info/topic/21276-reconditionare-crown-macrotech-5000vz/?hl=macrotech

http://www.elforum.info/topic/75300-inca-un-macrotech-5000vz-reparat/?hl=macrotech

http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?f=64&t=13607

Doua clase  jumate ca si calitate in sus sau in jos?Adica seria I e mai ok?Sant intersat sa cumpar original sau sa mesteresca cineva clona dupa  asa ceva, ma refer la 5000 i tech , daca e mai calitativ.Multumesc anticipat

Aaa, ok.O sa citesc linkurile, dl. Leco.Mersi.Stima.S-ar putea sa va am pe fb.Vorbim, daca aveti stare si timp.        

AAm gasit un 3600 VZ la 900 de euro?Ce parere aveti?E in stare impecabila.E posibil sa fie chinezarite?Mersi.

Guest

Doar desfacute pot sa iti spun daca sint originale.

In link-urile puse de mine se vede in filmare ce contine fiecare.

5002VZ are 2 clase IN PLUS, fiind o clasa AB+B, au fost amplificatoare de Touring de la Crown.

MA5000i e de facut galagie, sau bun pe bass si subbass, avind DF mai mare si randament mai bun.

Ne tutuim, nu suport dvs sau alte alea...

Eu sunt utilizator de LabGruppen ( mai multe modele) si nu le-as inlocui vreodata cu crown sau cu alt brand, desi am lucrat destul de mult si cu 5000i. Dupa parerea si experienta mea exista LabGruppen si restu.... 

Guest

Sint foarte OK si LabG, dar stau slabut la Damping Factor, bass bine controlat ca de 5000-5002VZ sau Itech series, n-am vazut pina acum decit la Leco V3. :limb: 

E cineva posesor de Macro Tech 3600 VZ?Cum pot fi legate mai mult de patru boxe pe el?Mersi.5002VZ nu gasesc.

Guest

3600VZ fara limiter este killer de difuzoare, pentru ca nu are limiter.

ATENTIE deci!

Cind led-ul verde de signal/IOC lumineaza mai puternic ca intensitate, ai ajuns la clipping, dupa aia mai e un pas sa plingi dupa difuzoare.

Orice nesabuinta este drastic pedepsita de amplificator!

3600VZ fara limiter este killer de difuzoare, pentru ca nu are limiter.

Superb , nu te supăra Leco !!!

Guest

Eu consider ca virgula aia pusa acolo are un rol bine definit.

Doar ca trebuia sa termin in semnul exclamarii.

Hai totusi sa vb de acest amplificator daca stii ceva despre el, multumesc.

Eu le beau la cafea dimineata, le repar cu ochii inchisi...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Leco , eu te-am rugat anticipat să nu te superi . Nu ți-am contrazis esența expresiei , m-am amuzat doar puțin , fără răutate .  

Iar ce bei tu la cafea dimineața , cu ochii închiși , este pur problema ta și poate a clienților tăi . Dacă vrei iarăși să scoți în evidență că modestia nu se numără printre calitățile tale , iarăși este problema ta . 

Guest

Nu m-am suparat stiu ca postarile tale chiar si offtopic nu au iz de rautate, esti un coleg deosebit!

Daca ma suparam spuneam, doar ca eu unul m-am cam saturat de impunsaturile pe forum din ultima perioada (chiar am devenit poate prea sensibil, incerc pe cit posibil sa evit sa scriu ceva cind vad ce se intimpla), nu exista topic in care sa nu se posteze offtopic sau bat bagat prin gard (nu bat niciun apropos).

Pun pozele ca sa arat cam ce contine un 5000VZ series de la Crown, pentru colegi, nu pentru mine.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Leco, repet  pentru ultima oară , a fost o glumă ( o ironie dacă vrei ) , nicidecum o împunsătură. Iar pentru ce am spus în plus îmi cer scuze .

Am apreciat totdeauna oamenii care fac ( chiar dacă , sau poate tocmai din cauză că , eu nu fac foarte mult practic ) . Pe de altă parte cred că și cei care studiază , care dezasamblează sau aruncă pur și simplu placa de test după ce au demostrat ce aveau de demonstrat , care citesc sute de pagini înainte de a deschide gura , care sunt amatori puri pe forumul ăsta - adică nu câștigă niciun leu - au drepturile lor . Nu toată lumea trebuie să depaneze ca să aibă dreptul de a posta pe forum .