Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tranzistori 2n3055


Postări Recomandate

El a vrut sa spuna altceva!S-au asa am inteles eu!Ca pe teste cu semnal sinus se pot optine puteri mari dar cu muzica nu!Eu nu cred asta ci doar ca multimetrle noastre is puturoase si nu indica pe muzica tensiunea reala,care are varfuri de o ms!in schimb pe generator ii dai 60hz si ai timp sa vezi tensiunea!

Nu nu a inteles!Pe osciloscop citesti distorsiunile,si ti-am spus ca eu ca sarcina tot boxe folosesc!

da,asta am vrut sa spun.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut.

Am o intrebare.

Vreau sa achizitionez un amplificator pe tranzistori model 2n3055.

Ce parere aveti despre acesti tranzistori si ce putere pot scoate? Statia se alimenteaza cu o tensiune undeva la 60 v.

 

Sunt niste tranzistori buni pentru acasa dela casa.

Editat de alcon
Link spre comentariu

Dacă e aşa de bun sunetul, merită cumpărat indiferent cît costă şi cum arată. :)

...............

Acuma serios vorbind, e primul amplif pe care l-ai ascultat? Dacă-l cumperi, dai banii pe o rablă. Io tot insist să aduni bani şi să cumperi ceva serios.

Editat de zal
Link spre comentariu

Dacă e aşa de bun sunetul, merită cumpărat indiferent cît costă şi cum arată. :)

...............

Acuma serios vorbind, e primul amplif pe care l-ai ascultat? Dacă-l cumperi, dai banii pe o rablă. Io tot insist să aduni bani şi să cumperi ceva serios.

Nu este primul  mai detin un onkio de care nu ma despart

Dar la bani care vrea omul pe el eu zic ca se merita  50 lei

Link spre comentariu

De sunetul 2N-urilor si SDT-urilor sunt destul de multumit. Jucaria merita 50 de lei...dar sa nu va asteptati la mai mult de 2x35W fara distorsiuni notabile. Puntea redresoare este din ampliful A350 (in care se gaseste cate una pe canal). Trebuie sa tineti cont ca mai costa si carcasa vreo 50 de lei...

Link spre comentariu

In situatia de fata limitarea nu cred ca vine de la trafo, ci mai degraba de la puntea redresoare, filtrajul anemic si radiatorul destul de slabut (aici  se poate remedia usor cu cooler de pc). Condensatorii din filtraj sunt minusculi, chiar nu conteaza ce scrie pe ei...vopseau e ieftina...

Link spre comentariu

Tare asta cu vopseaua!Am vazut condesatoare de 1000uf sub acoperire in cuti mai mari de Condesator pe care scria 10000uf!Acum nu se cunoaste calitatea tolelor,am si eu cateva trafuri care trag din retea mai mult decat dublul puteri estimate dupa dimensiunea tolelor!

Editat de Emil 1986
Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

In ce tara traiti voi fratilor de tot gasiti "chinezisme" fabricate in somalia?Eu cumpar de cel putin patru ani numai condensatori de filtraj chinezesti(yageo, sancon, ...) si eu n-am avut nici o problema.I-am cumparat dupa marime.Adica daca ala de 63v mi se parea prea mic comparand cu marimile lor la firme de renume , ceream pe 100v..Nu caut nici imensi ca la sprague , bhc, mallory , dar nici nu cer la limita tensiunii de alimentare.Chiar luna trecuta am schimbat doi condensatori elna originali 10000 uf /63v intr-un Luxman cu 2 nippon chemicon din generatiile noi pe 100v pt ca erau mai mari si de cel putin doua ori mai grei.Nu i-am schimbat pt ca originalii erau defecti...ci din principiu..."rule of thumb", principiu pe care il aplic la orice amplificator inainte de a ma apuca sa umblu in el.Acuma sa ni ziceti ca nippon chemicon nu este yageo...credeti-ma ca nu e musai mai bun.Ii aveam de la un schimb si se potriveau in locul ala...NU e chiar asa greu de gasit o solutie...eu inca mai apreciez calitatea boxelor second hand dupa greutate...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări