Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Sandu Xulescu

Ajutor! Consumator 10 kw si bransament 7,5 kw :(

Recommended Posts

Guest Sandu Xulescu

Incerc sa deschid o patiserie si cuptoarele decente au putere instalata 9,6 kw. Am cerut bransament de 15 kw dar fiind capat de linie (asa mi s-a explicat ) mi-au aprobat doar 7,5 kw. Cei care vand cuptoarele spun ca nu e problema pentru ca nu consuma niciodat maximul puterii si ca pe unde au mai vandut nu au fost probleme.

Imi poate da cineva un sfat daca sa merg pe mana vanzatorilor si sa incerc? sau exista ceva gen UPS pe 380 V? sau orice alta solutie?

VA multumesc!

UPS-ul nu mareste puterea instalata, doar asigura alimentarea cand cade sursa principala.

Se poate merge cu consumatori de 9.6kW; puterea aprobata e limitata pentru a nu depasi caderea de tensiune admisa; evident ca marea companie de distributie nu vrea sa faca investitii in retea... investitiile costa si exista riscul sa nu fie recuperate. Nu-i intereseaza pe ei de consumatorul roman sau firmele romanesti. Stau in fotolii si factureaza...

7,5kw monofazat?codul RED (retele electrice de distributie)cred ca face referire la cazul acesta dar consultati o persoana specializata    sau publicatiile ANRE

propuneti sa construiti LEA pina la TRAFO cu pricina

succes

Guest Sandu Xulescu

UPS-ul nu mareste puterea instalata, doar asigura alimentarea cand cade sursa principala.

Se poate merge cu consumatori de 9.6kW; puterea aprobata e limitata pentru a nu depasi caderea de tensiune admisa; evident ca marea companie de distributie nu vrea sa faca investitii in retea... investitiile costa si exista riscul sa nu fie recuperate. Nu-i intereseaza pe ei de consumatorul roman sau firmele romanesti. Stau in fotolii si factureaza...

Cuptorul pe care vreau sa il achizitionez este cu inductie si cei care il vand spun ca el merge spre puterea maxima cel mult 1 min dupa care consuma in medie 1 kw / ora... Sper sa mearga. Multumesc.

7,5kw monofazat?codul RED (retele electrice de distributie)cred ca face referire la cazul acesta dar consultati o persoana specializata    sau publicatiile ANRE

propuneti sa construiti LEA pina la TRAFO cu pricina

succes

7.5 kw trifazat din reteaua aeriana parca... pt ca un punct apropiat cu putere mai mare e cam la 100 metri.

O da va impuna sa platiti toata lucrarea... nu fac ei investitii pt romani. Verificati si legea si daca e cazul faceti plangere la ANRE... desi astia ca mai toti din marile institutii au alte prioritati si griji.

daca solutia data de ELECTRICA (sau cum se numeste furnizorul)  este sa construiti LEA pina la TRAFO asta este  100m   si cred ca nu aveti probleme legate de parametri retelei ca altfel 

e greu ei nu pre fac revizii