Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Technica sudurii


Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...

Am o intrebare. 

Pentru exercițiu și pentru a prinde mai multă îndemânare am sudat câteva cordoane pe țeavă rectangulară de 1,5mm grosime. Inițial cu supertit 2,5mm, toate bune. Am lăsat amperajul nemișcat și am pus supertit de 2mm. Folosind aceleași mișcări, a găurit țeava. Care este explicația? Părea ca și cum aș fi mărit amperajul. Eu credeam că o să se topească doar electrodul mai repede, nu că va intra în profunzime mai mult...

Link spre comentariu

"Dacos", daca totusi e musai cu electrod de 2mm sau 1.6mm si varful acestuia "vibreaza" precum bagheta de radiestezie taie-l in doua, fiecare bucata fiind mai scurta e mai usor de controlat....

Oricum curentul trebuie acordat pentru fiecare tip de electrod in parte conform specificatiilor de regula scrise pe pachet, sau "la ochi", cel mai bine   :)

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Am înțeles, bănuiam ceva cu densitatea de curent,doar credeam că el se va topi mai repede fiind mai subțire... 

Nu e musai, experimentam să văd cum se comportă. Deși nu mi se pare că tremură, cu el scurt am control mult mai bun.... 

Link spre comentariu

Sprijini varful electrodului de material si tragi, eventual sprijini cotul cu mana cealalta, pana deprinzi ce si cum.

La table asa e bine, arcul fiind cat mai scurt si mai "dulce". Amperajul il testezi, pana iti faci o parere.

Link spre comentariu

Electrozii Cemont sunt buni? La Dedeman au multe feluri de la Cemont. Cautasem Lincoln 6013,dar găsesc doar la 4,5kg. Prea mult. Nu folosesc atât și trag umiditate.

Deocamdată suedez fiare aiurea cu unii de la Lidl foarte buni în comparație cu unii chinezești no name. :aplauze

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Anul acesta a venit rândul gardului. Deocamdată sudez vârfuri la profilele de 15/15. Sudez continuu dar doar două laturi opuse ale profilului patrat. In general îmi ies foarte bine dar câteodată la sfârșitul unui linii de sudura am un "defect" la terminație ca în poză. Cel din poza chiar e foarte accentuat.

Ce greșesc?

La finișul sudurii mai fac cate o revenire spre înapoi, mă rog, înțelegeți voi dar nu mereu îmi iese fara acea găurică. Sudez cu supertit 2.5 cu 65 amperi.

https://ibb.co/huP5w8

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări