Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

dioda?


Vizitator cristian15

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator cristian15

Merge și cu 50 Ohmi, cea din mijloc ar fi bună.Dar nu alimentați direct la rețea, înseriați pentru început cu unul din firele de alimentare un bec de 230V/40-75W ca limitare.Dacă ceva e în scurtcircuit, becul se va aprinde puternic și va limita curentul de avarie....

Am facut cum mi-ati explicat. Becul se aprinde normal, numai ca lumina palpaie putin. Inca nu marge. Am mai gasit o dioda SMA care este strapunsa. Este vorba de D2 dupa placa (US1B).

post-256032-0-23446600-1458123440_thumb.jpg

Editat de cristian15
Link spre comentariu

Mi se pare mie sau integratul sursă LNK este puțin crăpat ?  Schimbă-l și înainte de probă verifică bine cu multimetrul setat pe domeniul de diode, toate semiconductoarele din zonă, să nu mai fie ceva în scurtcircuit.Măsoară și rezistențele de valori mici din zonă (zeci-sute de Ohmi) fiindcă în urma scurtcircuitelor se ard...

Link spre comentariu
Vizitator cristian15

Intr-adevar LNK-ul este dus, are o urma pe el.  Am gasit pe eBay LNK304GN, urmeaza sa-mi vina saptamana viitoare.  Am mai facut comanda si de dioda BYM10-100.

Am verificat cu multimetrul si pare in regula celelalte componente. Acum vedem dupa inlocuirea LNK-lui.

post-256032-0-77347800-1458209565_thumb.jpg

Editat de cristian15
Link spre comentariu

TY4 pare a avea o pata de afumatura. Se poate verifica?Nu stiu cum ai verificat componentele, dar diodele (un exemplu de semiconductor) par a fi nedezlipite (cu lipitura fara plumb din fabrica).TY3 e lipit ca vai de el. Petele albe peste fludor indica ceva umiditate. Ar fi bine sa se curete placa inainte de repunere in functiune.

Link spre comentariu

Multumesc frumos, dar locuiesc in Franta.  Aici nu sunt magazine de piese electronice, doar online trebuie sa faci comanda.  In Romania se gaseste orice si la preturi bune.

O seara buna!

 

există şi în Franţa! :d

şi oricum, poţi comanda online de la Farnell, Mouser, Velleman, etc... la preţuri nush cum o fi... dar sunt sigur "preţuri europene"!

 

cu ce multimetru s-au făcut măsurătorile... şi cum anume?

nu de alta, dar din întrebări pare a fi cam prima oară! :)

Link spre comentariu
Vizitator cristian15

Gata, functioneaza din nou dupa inlocuirea Lnk-ului a diodei bym10-100 si a rezistentei de 47ohmi.

 

Va multumesc mult tuturor pentru ajutorul pe care mi l-ati dat!

 

 

 

există şi în Franţa! :d

şi oricum, poţi comanda online de la Farnell, Mouser, Velleman, etc... la preţuri nush cum o fi... dar sunt sigur "preţuri europene"!

 

cu ce multimetru s-au făcut măsurătorile... şi cum anume?

nu de alta, dar din întrebări pare a fi cam prima oară! :)

Dupa cum am zis mai inainte sunt amator in electronica.

Masuratori am facut  cum mi-a indicat d-l Validae.

Multimetru folosit  Protek  MY 69

La preturi aveti dreptate, diferentele sunt minime dupa cateva comparatii pe care le-am facut! 

TY4 pare a avea o pata de afumatura. Se poate verifica?Nu stiu cum ai verificat componentele, dar diodele (un exemplu de semiconductor) par a fi nedezlipite (cu lipitura fara plumb din fabrica).TY3 e lipit ca vai de el.Petele albe peste fludor indica ceva umiditate. Ar fi bine sa se curete placa inainte de repunere in functiune.

Ty4 este in regula asa pare in poza. Iar la Ty3 este lipitura de origine nu a mai fost umblat pe placa niciodata!

Editat de cristian15
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări