Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intilnire nationala a pasionatilor de tuburi


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator ionicadelatara

nu este bine sa sponsorizeze cineva anume aceste intalniri.sunteti destui incat cu o cota parte egala sa va autofinantati.de organizare se poate ocupa oricine are timp liber.poate e timpul sa renuntati la modelul cu Pastorul cel bland...doar nu tineti intrunirile nationale in strunga.O intrunire de cateva ore intr-un cinematograf din bucuresti sau oriunde in tara costa mai putin decat va puteti inchipui.Poate fi si gratuita in anumite cazuri.La mine in Piatra Neamt , spre exemplu, cinematograful sta mai mult inchis decat deschis.Pretul unui bilet este 6lei.Cinematografele sunt proiectate anume pt o sonorizare deosebit de buna.Be smart!Contactati teatrul din Sibiu sau un cinematograf de acolo.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

E absurd sa organizezi asa ceva la teatru/cinema .....un hotel/motel/agroturism  sau ceva asemanator ar fi ideal ,vorbim de oameni adulti care vin sa se relaxeze ,sa asculte sa discute  sa socializeze in final ...etc 2 ..3 zile ca o mica vacanta de ce nu !? Un spritz ceva bun dea-le gurii.....ar face casa buna cu audiofilia !!!Cei care au alte probleme sa si-le  trateze/rezolve  in locuri specifice.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

E absurd sa organizezi asa ceva la teatru/cinema .....un hotel/motel/agroturism sau ceva asemanator ar fi ideal ,vorbim de oameni adulti care vin sa se relaxeze ,sa asculte sa discute sa socializeze in final ...etc 2 ..3 zile ca o mica vacanta de ce nu !? Un spritz ceva bun dea-le gurii.....ar face casa buna cu audiofilia !!!Cei care au alte probleme sa si-le trateze/rezolve in locuri specifice.

După cum ai observat, aici își dau cu părerea inclusiv cei care nu vor participa la astfel de întâlniri, pe unii nu ii lasă consoarta (nici sa lipească trei fire sau sa primească oameni în casa lor), alții nu pot veni pentru ca nu au cu ce sa transporte un cărucior de butelii transformat în echipament audio. Editat de viobio
Link spre comentariu

Un teatru este superior unui cinematograf , datorita timpului de reverberatie mai scurt .

Timpul de reverberatie mai scurt este optim pentru muzica , dar pentru a face cat mai  inteligibila vocea umana trebuie un timp mai lung de 500 milisecunde . 

De aia bisericile sunt construite cu timpi de reverberatie de pana la 3 secunde ...

Optim este un spatiu asemanator cu o sufragerie obisnuita ( 18 - 30 metri patrati ) , pentru ca acolo vor fi folosite aparatele expuse ,  dar intr-un asemenea spatiu nu pot incape toti participantii .

Pana la urma , spatiul de repetitii din Electromagnetica era cel mai bun .

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Citesc aici si ma ingrozesc,ce spun unii despre acustica salilor de teatru sau cinema,oameni buni L A S A T I - V A !!!!Nu aveti nici o legatura cu sunetul.In plus ,nu a spus nimeni ca ar fi o intilnire audiofila ! Un spatiu audiofil trebuie tratat pentru auditii cu adevarat audiofile.Ma repet,se abereaza si se bate campii cu succes.Dorin ,dvd ,a fost prezent la toate intilnirile organizate de mine,NICIODATA NU AM AVUT NICI CEA MAI MICA DISENSIUNE CU EL! 

Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

inseamna ca opera romana e nasoala rau...si daca intrunirea e cu adevarat nationala si vor veni mai multi oameni decat incap intr-o garsoniera...Apoi gandeste-te cum sunt asezate scaunele intr-un cinematograf !@viobio...la prima ta intrunire nu am putut asculta cu adevarat stereofonic decat intr-un singur punct din incaperea functie de asezarea pe care au avut-o boxele si felul lor.Adica intr-un singur punct din sala ta de repetitii, un singur om putea avea o reprezentare corecta a scenei muzicale...despre ce vorbim?despre seminte si bere sau ascultari, comparatii, masuratori...or sa stea oamenii sa asculte cu randul?...

Editat de ionicadelatara
Link spre comentariu
Vizitator viobio

inseamna ca opera romana e nasoala rau...si daca intrunirea e cu adevarat nationala si vor veni mai multi oameni decat incap intr-o garsoniera...Apoi gandeste-te cum sunt asezate scaunele intr-un cinematograf !@viobio...la prima ta intrunire nu am putut asculta cu adevarat stereofonic decat intr-un singur punct din incaperea functie de asezarea pe care au avut-o boxele si felul lor.Adica intr-un singur punct din sala ta de repetitii, un singur om putea avea o reprezentare corecta a scenei muzicale...despre ce vorbim?despre seminte si bere sau ascultari, comparatii, masuratori...or sa stea oamenii sa asculte cu randul?...

Daca ai fost la cinema ,sa ne spui si noua cum sunt aranjate incintele pentru coloana sonora,daca ai fost la teatru ,cu toste ca nu cred,sa stii ca sunetul este captat cu microfoane si amplificat,apoi redat prin mai multe incinte.Cum sa faci o auditie intr-un teatru,e o cretinatate,pui incintele pe scena,ce o sa se auda in sala ? Se aude o ...mare!La sa te ! 

Link spre comentariu

Cine are chef sa mearga la teatru /film si sa asculte muzica sa fie sanatos ,o poate face si cu un rick in urechi un covrig in gura si un morcov in cur nu-l opreste nimeni ,noi astia peste 56 de ani (cazul meu) vrem relax si tot confortul daca se poate ,ce e asa greu de inteles ,daca mergi la mare cu muierea ta te distrezi mai bine !?  sau la socri sa dai cu sapa (varianta village people) ........bani oricum cheltui !!!!

E clar personajele  cu probleme de perceptie oricare ar fi ele  sa stea acasa sa se trateze ,eu sunt normal la cap si la trup deci am alte exigente.

Pana si un copil ar intelege .........oricum pare ca vorbim ca sa avem ce discuta .

Link spre comentariu

 Trebuie sa recunosc, pe mine ma distreaza topicu' asta. Adica, vine cineva cu initiativa de "hai sa ne intalnim undeva, ne jucam cu ceva scule, mancam, bem si ne simtim bine". In continuare te astepti la "eu vin", "eu nu pot la data aia", "ne vedem acolo", etc... Da' nu frate! Trebuie intrebari de genu' "de ce?" si altele aferente. Noaptea ratiunii, nu alta! "Hai sa mergem la cinema, ne uitam la Hobbit-u'" si dupa aia testam acustica salii"! 

 Mai mult, omu' zice ca mai suporta si din cheltuieli. Se pare ca si asta ii o problema, desi sa-mi f*t una daca vreodata m-a deranjat asta!

 Bun, continuati.

Link spre comentariu

Subscriu la precizarea facuta de Viorel si mai specific ca nu tin minte sa fi avut vreodata interdictie personala la un moment dat, indiferent de tema, loc sau timp. Daca tot ma pomeniti intr-un astfel de context vin si eu cu o propunere de principiu care sa rezolve aceste disensiuni, vechi de luni, altele de ani de zile: nu mai pomeniti frate de interdictii, dimpotriva, faceti intrarea libera pentru oricine se anunta dinainte si care chiar are ceva de prezentat sau ceva de spus, de preferinta la subiectul declarat al intilnirii! ... Subliniez, pentru oricine se anunta dinainte!

 

10+! Personal consider ca toate porcariile de confilcte ar trebui STINSE.

Lasa fiecare de la el si pina la urma iese bine.

Parerea mea.

Observ ca in ultima perioada un coleg dintre noi a lasat garda mult mai jos, incercind "impacarea" cu ceilalti cu care a fost in conflict.

Nu dau nume pentru ca nu vreau interpretari, va las sa observati singuri.

De apreciat!

Link spre comentariu

Eu nu inteleg cum de noi, romanii avem gena tiganiei, cum zicea si @zal, a mahalagismului, a invidiei, etc.....pesemne ca am luat-o de la miile de hoarde migratoare care au vrut sa ne cotropeasca de-la lungul veacurilor si cu care ne-am corcit...

 

Eu unul as fi fericit sa pot participa la fiecare intalnire a celor de aici, indiferent daca-s siliconari ori lampari...

 

L.E. Sunt intru totul de acord si cu DjLeco si cu ce spunea in postul numarul 49.

Editat de Untold
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Trebuie sa recunosc, pe mine ma distreaza topicu' asta. Adica, vine cineva cu initiativa de "hai sa ne intalnim undeva, ne jucam cu ceva scule, mancam, bem si ne simtim bine". In continuare te astepti la "eu vin", "eu nu pot la data aia", "ne vedem acolo", etc... Da' nu frate! Trebuie intrebari de genu' "de ce?" si altele aferente. Noaptea ratiunii, nu alta! "Hai sa mergem la cinema, ne uitam la Hobbit-u'" si dupa aia testam acustica salii"!Mai mult, omu' zice ca mai suporta si din cheltuieli. Se pare ca si asta ii o problema, desi sa-mi f*t una daca vreodata m-a deranjat asta!Bun, continuati.

Edy,tu știi ca o astfel de întilnire a fost și pe RGC, anunțată cu mult timp înainte,din păcate cu cit se apropia data tot mai multi dădeau bir cu fugiții, pina la urma a avut loc,ma refer la cea de acum doi ani,am vrut sa facem și anul trecut, din păcate nu a mai avut loc,eu unul nu aveam nici un chef,în vara eu și alți prieteni stăteam pe linga George Patranoiu, sa-i prelungim viata.Eu chiar sunt curios dacă se va realiza aceasta întâlnire.Pe mine ma distreaza ideile,sfaturile,propunerile unora care oricum nu vor participa.

Eu nu inteleg cum de noi, romanii avem gena tiganiei, cum zicea si @zal, a mahalagismului, a invidiei, etc.....pesemne ca am luat-o de la miile de hoarde migratoare care au vrut sa ne cotropeasca de-la lungul veacurilor si cu care ne-am corcit...Eu unul as fi fericit sa pot participa la fiecare intalnire a celor de aici, indiferent daca-s siliconari ori lampari...L.E. Sunt intru totul de acord si cu DjLeco si cu ce spunea in postul numarul 49.

Nu este vorba de gena,e vorba de prostie și dileala, cînd ești prost sau nu ai toată țigla pe casa nu poți socializa interacționa cu alți oameni, ești izolat de societate.Claudiu să-și vadă de "prieteniile" lui,sa nu mai dea sfaturi altora, eu nu pot trece peste măgăriile și înjurăturile primite de la cei doi scandalagii de serviciu...Eu am întins mana multora, dezinteresat,pe acest forum este un mare regres,din cauza certurilor,ce se citește pe forum este o mica parte din activitatea multora,multe discuții se poarta prin mesaje private,telefonic,eu cunosc multi oameni care sunt speriați,îngroziți de ce se intimpla pe aici,multi ar avea multe de spus dar nu sunt pregătiți de atacurile care vor veni peste ei dacă se loghează pe Elforum.La începutul forumului se vorbea de Gabriele,noi mai comunicam,cînd va veni în tara o sa organizez eu o întilnire în onoarea lui.

Link spre comentariu

Vio, referitor la faptul ca m-am impacat cu Victor, eu am considerat ca e vremea sa se termine cu acel conflict, ajunge.

Si el m-a jignit, si eu l-am jignit, si sincer nu-mi place starea aia "tensionata", cind intru pe forum "ia sa vad a mai scris ceva despre mine?"...

Si uite ca rezultatele se observa pe forum.

Asta nu inseamna ca toata ziua sintem "bot in bot", dar prefer sa ma salut cu cineva cind ma intilnesc pe strada, decit sa intorc privirea in alta parte sau sa ma uit in pamint, asa sint eu...

Sint total de acord ca fiecare are stilul lui de a trece sau nu cu vederea anumite aspecte, eu pot sa zic ca "am riscat" si acum este OK, pina la urma sintem oameni, nu animale.

 Si alea se impaca pina la urma.

Ce am inteles de la Victor este ca acel citat pe care l-am citit si eu, ar fi fost "modificat" cind a fost Quotat, Victor fiind banat in acea perioada, data cind a fost Quotat.

Asta se poate verifica usor, nu tin cu nimeni dar, poate se face lumina "odata".

Repet este ce mi-a spus Victor, ca acel Quote a fost "minarit".

Nu stiu mai multe si nici nu este treaba mea.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Vio, referitor la faptul ca m-am impacat cu Victor, eu am considerat ca e vremea sa se termine cu acel conflict, ajunge.Si el m-a jignit, si eu l-am jignit, si sincer nu-mi place starea aia "tensionata", cind intru pe forum "ia sa vad a mai scris ceva despre mine?"...Si uite ca rezultatele se observa pe forum.Asta nu inseamna ca toata ziua sintem "bot in bot", dar prefer sa ma salut cu cineva cind ma intilnesc pe strada, decit sa intorc privirea in alta parte sau sa ma uit in pamint, asa sint eu...Sint total de acord ca fiecare are stilul lui de a trece sau nu cu vederea anumite aspecte, eu pot sa zic ca "am riscat" si acum este OK, pina la urma sintem oameni, nu animale. Si alea se impaca pina la urma.Ce am inteles de la Victor este ca acel citat pe care l-am citit si eu, ar fi fost "modificat" cind a fost Quotat, Victor fiind banat in acea perioada, data cind a fost Quotat.Asta se poate verifica usor, nu tin cu nimeni dar, poate se face lumina "odata".Repet este ce mi-a spus Victor, ca acel Quote a fost "minarit".Nu stiu mai multe si nici nu este treaba mea.

MINTE!!!!!!!!!!La fel cum a răspândit și alte minciuni despre mine. Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări