Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest paradise660

Gloria 3 Bazait

Recommended Posts

Guest paradise660

Am primit un aparat gloria 3 de aproximativ o luna, pana acum a mers bine, insa de ieri a tacut se aude doar bazait si nu prinde nimic pe nici o banda, e acelasi sunet.

L-am batut umpic pe spate (poate s-a inecat) si incepuse sa prinda o jumatate de Radio Romania, chiar bine, am banuit ca e vreun fir prin el cam atat, l-am desfacut dar nu e nici un fir, am verificat tensiunile blocurilor, si blocul audio si acestea sunt in regula, apoi am mai masurat si niste tranzistori din partea radio care par sa lucreze tensiunea de deschidere era de 0,7 (cam mare parerea mea) dar nu pare ceva gresit, ma gandesc ca ar putea fi ceva condensatori dar nu prea stiu in care sa ma arunc.

Schema am atast-o.

(cam incepator)

schematic.pdf

Condensatoare plachetă,pe blocul comutator de game,sau pe blocul "FI",care "prezintă reziztență".

...si trebuiesc scoase afara toate la verificat ohmetric....

Guest paradise660

Da deja ma gandeam e oleaca de chin, dar am sa o fac. Nu am capacimetru din pacate, dar daca pot prezenta rezistenta e mai usor de verificat, am mai auzit ca nu sunt prea buni condensatorii din glorii.

Da deja ma gandeam e oleaca de chin, dar am sa o fac. Nu am capacimetru din pacate, dar daca pot prezenta rezistenta e mai usor de verificat, am mai auzit ca nu sunt prea buni condensatorii din glorii.

condesatori la aceste radiouri chiar sunt buni , dar dupa atita vreme de functionare ei bine se mai devalorizeaza si ei, verifica si butoanele (comutatoarele) de benzi astea mai fac probleme de oxidare si trebuie curatate succes 

Guest paradise660

I-am verificat insa par in regula nici unul nu avea rezistenta, masurati pe scara de 20 Mohmi

Guest paradise660

Am verificat si contactele, nu sunt oxidate, am mai masurat T5 si T6 (Bf urile) sa vad ce mai zic dar totul pare in regula, acum vad cat il am pe masa si mai masor la el cateodata mai se aude fasaitul, si daca invart de cv se aude cate un post dar dispare, dupa doar bazaie.

am mai refacut si cateva lipituri, iar acum volumul ii mai sacadeaza, cand mai prinde vlaga cand e mai tacut, cand tace de tot, sunt sigur ca nu e de pe partea audio dar nu imi dau seama de unde..

Va las o inregistrare audio cu el, sa intelegeti ce vreau sa zic http://www1.zippyshare.com/v/ml8T0jhD/file.html

Edited by paradise660

...ceva bobine prin blocurile de RF posibil intrerupte....nu este exclus nimic,chiar si rezistente ''intinse'' ca valoare....E cam mult din 1976 cand au aparut pe piata!!

Guest paradise660

O sa le iau si pe ele la masurat ce sa fac.. problema e ca sa nu trec pe langa cauza fara sa imi dau seama. Cred ca o sa imi procur o carte care am auzit ca mi-ar fi utila Depanarea Radioreceptoarelor.

circuite intrerupte pe placa cu comutatoare,in special la ultimul,pe UUS.

Guest paradise660

Din pacate @leoncris  nu e de acolo l-am scos masurat si chiar si schimbat insa nu zice nimic, doar cand vrea, cred ca am sa il las asa, sau poate i-au un modul din alt aparat care merge, mi se pare ca sunt destul de comune. Eu il foloseam pe UM nu pe uus blocul respecctiv nu l-am folosit aproape niciodata dar nu stiu ce nu ii convine.

Multumesc mult!