Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alegere miez ferita pentru SMPS in functie de topologie si putere (+ viceversa in alegerea topologiei)


Postări Recomandate

Mircea, am contra-argumentat o teorie inexacta, ca a fost a ta, e mai putin important, la fel as fi intervenit oricine ar fi spus ca mosfeti pentru 100khz sunt greu de gasit, pentru ca este o problema inexistenta, am intervenit si cu un exemplu concret, si am facut-o cat se poate de civilizat. Daca toate astea nu-ti convin, atunci nu te obliga nimeni sa scrii aici, forumul este public si liber.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Observație . Din materialul indicat mai sus de @miticamy , mai exact din sinteza rezultatelor din literatură , rezultă ( la delta ΘB de 0,15T nu 0,2T cât am luat eu ) că miezul ETD44 este ușor prea mare iar ETD39 ușor prea mic . Deci opțiunea cu păstrarea miezului și mărirea numărului de spire pare cea corectă . 

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Nu am contestat ca exista solutii pentru frecvente ridicate dar am punctat ca pana la realizarea practica este cale lunga.

Nu este suficient sa ai tranzistorii comutatori care sa suporte acea frecventa.

Sunt multe altele care adunate va face imposibila finalizarea unui asfel de proiect.

Eu am incercat sa trec de 100kHz pe traf si nu am reusit. Poate va reusi Wally.

In ceea ce privesc costurile, diferentele nu sunt mari chiar daca vorbim de un ETD49 3C90.

Rugamintea mea este apropos de atitudinea ta fata de mine din trecut.

 

L.E. Invit ce cei care s-au jucat ca frecvente ridicate sa vorbeasca.

Problematica intampinata , fenomene... s.a.m.d.

Link spre comentariu

OK , păi atunci îți sugerez un 70-80 kHz cu ETD44 - 3C90 - e mai ieftin și la frecvențele astea se comportă la fel sau mai bine ca 3F3 . Rămâne să te decizi și la celelate aspecte - controllerul în principal dacă rămâi pe semipunte . Sugerez un ”voltage mode” pentru că bănuiesc că trebuie să meargă bine și la sarcini reduse. Probabil SG3525 + IR2110 ar face o combinație bună . 

Link spre comentariu

Eu nu am inteles exact (sau nu am fost atent) daca trebuie neaparat stabilizare pe infasurarea de putere ?

Pentru ce anume trebuie sursa asta (daca nu e secret, binenteles) ?

Eu nu recomand rezonant, tot un hard switching e mai simplu si usor de facut.

Nu cred ca e necesar frecvente mari, cresc pierderile

Mergi pe miezuri de la ETD49 in sus ca sa fie usor de bobinat

Poate n-ar strica sa faci un proiect care deja functioneaza ca sa nu pierzi timpul cu facutul sursei de la zero

Link spre comentariu

Sursa asta va alimenta un etaj liniar de reglare a tensiunii. un soi de sursa ceva mai complicata, Intai sursa si pe urma restul magariei care cred ca va fi ceva cu microcontroller. dar asta e alta mancare de peste. Cu bobinajul nu am probleme mari , deci nu imi e frica sa bobinez un ETD44 . Nu o sa iasa ca " de fabrica" dar o sa iasa ok. de regula eu ce fac este mereu lucrat ..

Link spre comentariu

E schema clasica +/-50V cu sg3525 si 2110 driver, exista topic dedicat ei aici la alimentatoare ( unul lung ).

http://www.elforum.info/topic/20498-sursa-smps-50v-pt-amplif/

 

 

LE: Referitor la faptul ca nu s-ar putea la 100khz, eu lucrez la o sursa flyback continuu de 180W la 100khz, cu mosfet de 800V ( din cei ce-i am la vanzare ), si n-am nici o indoiala ca va functiona exact cum vreau eu, scopul este oferirea unui alimentator pentru regulatoarele mele de la vanzari, la un pret cat mai accesibil. Schema in mare este gata, mai sunt necesare doar ceva ajustari/completari, pana si traful este deja bobinat ( am obtinut scapari sub 1% fara sa compromit izolarea ). Momentan insa motivatia finalizarii proiectului a cam scazut, daca sursa ATX modificata si prezentata in proiectul meu didactic, nu prezinta nici un fel de interes la doar 50 de lei ( nici macar aici la alimentatoare n-a fost bagata de nimeni in seama, desi as garanta oricand pentru ea ), atunci...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări