Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator fara transformator de retea


Postări Recomandate

 Nu am rezistat sa citesc toate comentarile pro ampli fara transformator de retea, cu tot felul de protecti. Am sa expun o situatie in care amplificatorul este perfect cu toate releele si circuitele de protectie OK!

 Totul este in regula si aparatul merge perfect DAR reteaua se incarca din motive INDEPENDENTE de user iar IMPAMANTAREA si NULUL se intrerup de la tabloul primar, trafo separator, etc. atunci amplificatorul devine independent de noi un fir ACTIV cu 240 V alternativ si la firele de casti si la anexe si unde vreti voi iar o atingere cu orice obiect metalic sau alt fir electric produce MOARTEA, de aia este OBLIGATORIU trafo de retea. Nu se fac amplificatoare cuplate galvanic la retea  sub nici o forma. :inger

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator ionicadelatara

@Dan57

In primul rand ca nu este  vorba de amplificator un  de casti...

 

Dvs ati avut un televizor Diamant 225 sau Venus...care permiteau functionarea cu faza la sasiu? Eu da, ca milioane de alti romani!

Eu faceam pe vremuri decodoare hbo si cum schimbasem selectorul original cu unul superbanda de samsung, desi  eram atat de paralel cu electronica incat nici nu stiam la ce folosesc condensatorii de decuplare la mufa de antena si nu i-am mai montat cand am schimbat selectorul , inchipuiti-va ca era sa mor pe bune la un moment dat cand mi s-a inclestat mana pe decodor si doar faptul ca scurtasem cablul de alimentare tv si din soc am tras televizorul de pe masa si s-a smuls cu tot cu cablu din priza mi-a salvat viata.

S-a spart tubul televizorului  si asa am avut ocazia sa repar primul televizor din viata mea ca altfel imi crapa taica-miu capul! Glumesc...de fapt s-a speriat mai tare ca mine, dar eu m-am simtit obligat sa repar greseala.Asa am mai facut vreo 80 de decodoare cu noul tub...

 

Daca sta pe masa si nu il atinge nimeni, chiar intr-o situatie absolut catastrofala in care nu ar mai functiona nimic cum trebuie, amplificatorul domnului Vera nu ar fi mai periculos decat nenumaratele televizoare alb negru vandute in Romania cateva decenii la rand...

Link spre comentariu

 Baieti, este evident ca nu ati inteles ce am spus eu, nu m-am referit la aparat sub nici o forma ci doar la faptul ca daca eu, un vecin de-al celui ce foloseste aparatul respectiv ma incalzesc electric si cedeaza legatura de masa sau nului la tabloul de cartier, asa cum se intampla de obicei atunci tot ce tine de aparat va avea faza de la retea direct pe respectivul DACA nu are traf separator iar atunci orice teava de calorifer, de apa sau de pe scara de bloc, aer conditionat si firul de la TV va deveni MASA iar intre acestea doua va apare tensiunea de retea. Ati inteles, cu tot sistemul de protectie, daca eu ca un destept ce sunt umblu la tabloul de scara sau cartier in timp ce este folosit acel amplificatort si desfac accidental firul de masa respectivul este PA in 99% din cazuri.

 Draga "ionicadelatara" probabil nu ai fost in situatia acelui depanator nefericit de la Radio Progres care a avut nesansa sa repare un TV cu alimentare directa la retea si caruia i-a crapat un simplu condensator fix de 1nF, ala de la intrarea selectorului iar alt destept s-a urcat pe casa sa-si regleze antena pe vreme ploioasa si s-a atins de antena vecinului, crima prin neglijenta sa numit fapta, puscarie fara vina.

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

cum ziceti dvs...

aici nu sunt televizoare, antene, calorifere electrice...ci doar un amplificator audio care debiteaza pe niste boxe.

dar daca eu folosesc un resou electric care nu are decat o rezistenta intre faza si nul si ""cedeaza legatura de masa sau nulul pe casa scarii""...sunt vinovat pt ca vecinul a prins-o pe nevasta cu vecinul?  ;-)

Link spre comentariu

cum ziceti dvs...

aici nu sunt televizoare, antene, calorifere electrice...ci doar un amplificator audio care debiteaza pe niste boxe.

dar daca eu folosesc un resou electric care nu are decat o rezistenta intre faza si nul si ""cedeaza legatura de masa sau nulul pe casa scarii""...sunt vinovat pt ca vecinul a prins-o pe nevasta cu vecinul?  ;-)

Nu stiu cum e treaba cu vecinul dar daca nevasta ta e cu amantul si vi acasa iar respectivul sare de la balcon si moare esti vinovat de CRIMA, asa ca mai bine suni inainte sa ajungi acasa si daca iti scapa cratita langa usa de la intrare si o baba hazlie moare de inima la usa ta esti tot vinovat de crima, interesant, nu. :16

Link spre comentariu
Vizitator Cristi Banu

Eu am inteles din schema ca:

-disparitia -ca legatura electrica-a orcaruia din firele de faza,nul si nul de protectie, nu permite alimentarea amplificatorului!

.....daca am inteles gresit , rog sa fiu corectat....

Da ,asa este.

Link spre comentariu

De cind tot discutati aici daca trebuie sau nu trebuie traf, ati fi terminat de bobinat traful.

Ce mare brinza ca nu foloseste un traf de alimentare?

Cit % din pretul amplificatorului este reprezintat de traful de alimentare.

Retineti, de alimentare nu de iesire.

Daca scapa de traful de iesire era ceva dar asa ...chiar nici nu prea vad rostul discutiei.

 

Daca este pt uzul propriu, prezenta sau nu a trafului nu-i relevanta, in schimb daca utilizatorul final este altul, atunci ar trebui sa se mai gindeasca ce se va intimpla daca utilizatorul final se va curenta mortal umblind la amp[lificator.

Nu conteaza a cui va fi vina ci ce se va intimpla din punct de vedere legal.

Asta este tot ce conteaza acum.

Link spre comentariu
Vizitator Cristi Banu

Te poti duce pe lumea cealalta si daca umblii in alte dispozitive,cu sau fara transformator.

Esti avizat si cunosti functionarea acelui sistem,il depanezi. Altfel, n-ai ce umbla in el.

Link spre comentariu

Nu inteleg cum unii, in necunostinta de cauza (o recunosc chiar ei), se pronunta asupra unei probleme.Am obosit sa tot repet. Este pt. ultima data.Daca nu exista nul de protectie sau se intrerupe accidental, redresorul cuplat direct la retea, este deconectat (sau nu se conecteaza).Daca ramane doar faza, aceasta nu ajunge la (amplificator) redresor, deoarece prin oricare din relee, sunt cuplate amandoua. Nu cupleaza nici un releu, nu ajung nici faza, nici nulul, la redresor (amplificator).Cine desface amplificatorul, se presupune ca este de meserie si nu pune intentionat mana pe "0" sau +600V. Este cam acelasi risc ca le celelalte amplificatoare.Avantajul acestui redresor este rezistenta interna foarte mica, cu avantajele care decurg.PS-pt. PP paralel este nevoie de cel putin 2x125mA=250mA. La 600V inseamna o putere de 600Vx0,25A=150W (nu am tinut cont de randamentul redresarii, care este subunitar-deci peste 150W). Daca aceasta tensiune ar fi furnizata de un secundar al transformatorului, sectiunea conductorului ar trebuii calculata la:I2[A]=2,8Io+Uo[V]/61Rf[ohmi} din Transformatoare de Joasa Frecventa de B barbat, pag. 82.Acum ne putem da seama, cat de mare iese un astfel de transformator si de economia facuta la Fe, Cu, sasiu, carcasa, etc, daca utilizam varianta propusa de mine.Cred ca aceasta varianta, merita luata in calcul. Vorba colegului @ioncadelatara, s-au facut milioane de RR si TV cu alimentare directa si nu a murit nimeni (a recunoscut ca nici el).

Editat de vera
Link spre comentariu

Nu inteleg cum unii, in necunostinta de cauza (o recunosc chiar ei), se pronunta asupra unei probleme.Am obosit sa tot repet. Este pt. ultima data.Daca nu exista nul de protectie sau se intrerupe accidental, redresorul cuplat direct la retea, este deconectat (sau nu se conecteaza).Daca ramane doar faza, aceasta nu ajunge la (amplificator) redresor, deoarece prin oricare din relee, sunt cuplate amandoua. Nu cupleaza nici un releu, nu ajung nici faza, nici nulul, la redresor (amplificator).Cine desface amplificatorul, se presupune ca este de meserie si nu pune intentionat mana pe "0" sau +600V. Este cam acelasi risc ca le celelalte amplificatoare.Avantajul acestui redresor este rezistenta interna foarte mica, cu avantajele care decurg.

 

Intradevar nu intelegi.

Nu se pune problema daca omul moare curentat din cauza acestui amplificator sau se curenteaza de la altceva de linga amplificator.

Probabil nu se ve putea curenta de la amplificatorul asta dar totusi se va curenta de la altceva de linga amplificator.

 

Problema se pune ce se va intimp[la legal mai departe daca cei ce investigheaza acel accident constata ca amplificatorul linga care era in momentul accidentului nu are traf de retea pt o parte din alimentarea lui interna.

Ce se va intimpla din punct de vedere legal? asta-i tot.

Daca esti acoperit pt cazul asta, atunci dai inainte cu spor.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Intr-adevar, nu inteleg cum cineva se poate curenta, punand mana pe acest amplificator (care este la potential "0") si pe altceva (cu conditia sa nu fie o faza).In alta ordine de idei, pe unele aparate scrie clar (o pot face si eu) ca-i periculos sa bagi manutele prin el, iar daca o faci, iti asumi raspunderea.Nu-mi mai aduc aminte, pe RR si TV romanesti, scria ca sunt cu alimentare directa?

Editat de vera
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări