Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

buna ziua tv arata in dimensiuni normale dar pe fond rosu....180v sunt prezenti pe placa tk iar pe catozi am g-100v,r-140v si b-100v.....am verificat tranzistorii sunt ok....

schimba tranzistori de pe R pe G de exemplu si vezi daca mai face si diodele

o sa fac aceste teste,,,si luminozitatea e scazuta si am gasit un fel de cond ceramic intre screen si masa pe care scrie doar 1,5 kv si are 4 pico dar nu sunt sigur ce e...se vede ca a fost adaugat la o reparatie facuta...modelul e corect asa scrie pe cutie an fabricatie 1991 original coreean.....am pus b si g la masa si apare b si g dar cind pun rosu dispare imaginea complet.....

Edited by POLAKU2002

,,si am gasit un fel de cond ceramic intre screen si masa pe care scrie doar 1,5 kv si are 4 pico dar nu sunt sigur ce e...

...oare ce caută condu ăla acolo :scarpin :rade: :rade:

"fabricatie 1991 original coreean"-in 1991 se numeau GoldStar,denumirea LG a aparut muuuuult mai tarziu.....ori e CKT2190,ori CKT2135-unul e cu SAA1293,altul cu PCA84C640P.......CKT9743 nu prea e in regula......

Edited by Andrei Tabacaru

ce tensiuni ai pe anozii celor 3 diode de pe placa video?

Fa apoi reglajul corect al nivelului de alb, din potentiometri(vezi ca are comutator de service, pt. dunga pe "burta") ...

Cum sunt tensiunile date de sursa si cele recuperate?

Condul de pe screen trebuie sa fie de cativa nF

Edited by tehtronics

cum naiba 12V?! Ele sunt legate la masa, iar in anozi vin comenzile R-G-B din TDA3561, nu?

Ne uitam pe scheme diferite? Poate gresesc eu, nu e sasiu PC-91A?

nu te mai agita degeaba , ca amindoi stim si colegi buni de pe forum ca asemenea defect se repara foarte usor , greu pentru altii  :rade:

pe anozi am 5 v...iar condul de pe tk intre screen si masa are 4 pico a 1.5kv....tv este un goldstar recunosc...mai recunosc ca nu ma incadrez intre colegii buni caci daca as fii fost bun nu ceream ajutorul...

pe anozi am 5 v...iar condul de pe tk intre screen si masa are 4 pico a 1.5kv....tv este un goldstar recunosc...mai recunosc ca nu ma incadrez intre colegii buni caci daca as fii fost bun nu ceream ajutorul...

condu trebuie sa fie de minium 2,2nf si nu in pico , schimbal