Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
valentonx

Amplificator auto homemade

Recommended Posts

Am realizat un amplificator care are la baza doua tda7294 stereo si cu o sursa in comutatie dupa aceasta  schema !

Componentele pe care le-am omis sunt -dioda de pe intrare si cele doua bobine de pe iesire , in rest totul identic.

Transformatorul este  recuperat dintr-o sursa de calculator defecta si scoate +-32 V !

Am alimentat cele doua tda-uri si amplificatorul merge bine dar din cand in cand se aud ceva pacaneli in difuzoare , destul de puternice !

Fenomenul se manifesta la volume mai mici si se aude chiar pana in difuzoarele casetofonului.

Daca decuplez mufa de intrare semnal de la statie nu se mai aude pacanitul nici in statie nici in casetofon !

Mentionez ca la conectarea mufei de semnal se aude un pacanit destul de puternic !

Oare ce nu ii comvine ???

post-198508-0-09034900-1456770979_thumb.jpg

Edited by valentonx

Banuiesc ca aceasta bucla se afla in amplificator !

Oare e din cauza ca nu am facut punte intre priza mediana de la trafo si minusul de alimentare al statiei de la baterie ???

Edited by valentonx

Guest

Pai ar cam trebui ca masa sa fie comuna... Incearca intii sa dao mediana traf la masa prin un nepolarizat de citiva uF, apoi pe direct.

k ! am sa incerc si o sa va spun rezultatul !

Nu stiu daca am nepolarizat asa mare e posibil cu doi polarizati legati in serie plus cu plus ?

din ce am vazut eu prin statiile de masina masele nu sunt unite

masa de la alimentare este conectata la la gnd printr-o rezistenta si un condensator in paralel ( 1k/100n / 100V) 

Guest

Ia aminte ce spune Dog, are cred cea mai variata experienta cu amp-uri auto.La ce am facut au acum 7-8 ani pentru auto, aveam masa comuna insa sursa audio era un cd player walkman panasonic sl sx 500 parca, nu aveam fir de brum fiind alimentat din baterii, nu puteam creea bucla de masa pe calea de semnal.

Am pus componentele recomandate de DJ dog intre masa de alimentare si gnd de la prize mediana si a disparut pacanitul !

Se pare ca aici a fost problema !

Va multumesc !

Guest

Ti-am spus ca te poti baza pe experienta lui in auto audioamplifier.

Ma bucur ca am putut fi de ajutor.

Daca vrei am niste fise de service de la cateva amplificatoare auto  ( undele mai brand name ), ti le pot da ca sa te inspiri de acolo pe viitor

Cineva ma rugat pe privat sa il ajut cu un pcb pentru sursa facuta de mine , insa nu gasesc butonul de upload acolo asa ca o postez aici !

Este o schema simplificata probabil la maxim si cablajul e facut manual pentru mine deci sa nu radeti !

Mare atentie eu am avut ceva probleme cu irfz 44 ! Se duceau cand era lumea mai draga !

Cred ca sunt ceva varfuri pe acolo dar nu am osciloscop sa verific !

In momentul de fata am pus un irfz 44 si un irf520 ! si merge de luni intregi asa !

Pe langa ce vedeti in schema eu am atasat separate o siguranta de 15 A pe intrare si un condensator de 20000 uf la 25 V

Daca doriti puteti sa va faceti loc pe cablaj si pentru un mic filtru cu bobina pe partea de remote, eu l-am pus separate ca aveam deja scos cablajul !

Si sa nu uitati sa faceti modificarea cu ceea ce a recomandat dj dog !

Ca sa vizualizati cablajul  downlodati expres pcb !

Multumesc dj dog !

Sunt binevenite !

Imi cer scuze tranzistorul este irf540 !

invertor.rar

Edited by valentonx