Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest Andrei Socherel

Analiza Audio a unui amplificator de putere prin RMAA

Recommended Posts

Guest Andrei Socherel

Salutare!Gratie lui RaimondAudio am aflat de minunatul soft Right Mark Audio Analyzer cu care am reusit sa testez diferite pre-amp-uri, folosind o placa audio externa Roland Tri-Capture ca interfata audio Line Out/Line InAs dori sa testez si partea de final/putere a amplificatoarelor folosind acelasi setup (PC > Roland Out > *echipament testat* > Roland Line In > PC)Si aici intrebarea mea, exista vreo adaptare sau solutie pe care o pot construi cat sa nu imi prajesc interfata Roland cu semnalul puternic emanat prin iesirile de boxe ale amplificatoarelor de putere?Multumesc! 

Guest

Salut, trebuie facut un atenuator rezistiv la iesirea amplificatorului, astfel incit semnalul (amplitudinea lui) de la intrare sa fie identica si la iesire dupa adaptorul rezistiv (Gain 1).

Ar mai fi util ca dupa acel divizor rezistiv, sa existe si 2 diode zenner de 3,3V puse cap in cap (plusul comun) si minusurile 1 la iesire, 1 la masa, astfel incit excursia de tensiune sa nu poarta depasi circa 3,9V  (3,3V zenner+circa0,6V pe jonctiunea celeilalte) indiferent de polaritatea semnalului.

Daca am gresit undeva, il rog pe Raimond sa ma corecteze.

Guest Stimabilul

Salut, 

Ceva de genul asta (vezi poza atasata)

*Post-ul initial imi apartine mine, mai devreme m-am autentificat din greseala cu alta adresa de e-mail.Multumiri!

post-221189-0-94853000-1456740609_thumb.jpg

Edited by Stimabilul

Guest

Exact, diodele pot fi puse cu anodul comun sau cu catodul comun, nu conteaza; rolul lor este sa suprime instant orice virfuri mai mari decit tensiunea lor +caderea pe jonctiunea celeilalte.

Ideale ar fi niste zennere de 2V (mai greu de gasit aceasta valoare)

Guest Stimabilul

Bun asa, apreciez sfaturile. Cred ca am niste Zennere banale pe acasa, le incerc diseara.Ai idee ce valori ar trebui sa aiba cei doi rezistori?Vorbesti de Gain = 1 intre intrare si iesire. Aici m-ai pierdut. 

Diodele Zener s-ar putea sa afecteze (distorsioneze) semnalul, chiar daca acesta va fi sub pragul de deschidere. Cum si de ce, scrie în cartile sfinte pentru proiectantii începatori.

Guest

Trebuie tinut cont de relatia Vrms (a placii de sunet)si Vpp, si astfel se alege valoarea zenner.

Eu as merge pe 3,3V sau 4,7V, sint destule placi audio capabile de 2Vrms unde valoarea Vpp ar depasi pragul de deschidere al zenner, si atunci apar probleme.

Guest Stimabilul

Inca o grija pe care o am ar fi ce impendanta "vede" amplificatorul la iesire.

Daca amplificatorul trebuie sa vada 8 ohmi spre exemplu, divizorul mai sus mentionat n-are fi departe de asta?

Exista riscul sa ard ceva in etajul final daca impendanta pe care o vede amplificatorul este departe mult de 8 ohmi?Mii de multumiri

Guest Stimabilul

Simt ca se leaga ceva in mintea mea,Orice corectie e bine venita (vedeti poza atasata).

post-221189-0-85287000-1456745323_thumb.jpg

Ce ai facut tu acolo: o rezistenta de sarcina de 5.7 ohmi. Si un divizor cu 2.Rezistentele din divizor sa fie de ordinul kohmi.Continua studiul din cartea aia. Rezistente in serie si paralel. O sugestie rapida.

Edited by thunderer

Rezistenta aia de 8 ohmi trebuie sa aiba puterea pe care o are amplifu. Daca amplifu scoate 100W atunci rezistenta trebuie sa fie de 100W.

In divizor punde rezistenta de jos de 1K iar pe cea de sus calculata incat sa ai semnalul dorit.

Guest

Teoretic ar trebui folosite invers ca valoare rezistentele din reactia negativa (ca divizor rezistiv).

De exemplu daca valoarea lor este 680 ohmi (fata de masa serie cu condensatorul) si 33kOhmi din iesire in intrarea inversoare, la iesire ar trebui folosit iesirea prin 33kOhmi cu 680 ohmi la masa.

Daca am gresit corectati-ma.