Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa nestabilizata cu tensiune variabila


Postări Recomandate

Vizitator Silviu Cocoloș

Vreau si eu sa confectionez o astfel de sursa dar stabilizata,momentan astept sa mi soseasca piesele de pe ebay.Am sa folosesc o sursa atx ,un modul step up step down ce regleaza din 2 potentiometru curentul respectiv tensiunea,afisaz individual al tensiunii si al curentului.Toate in carcasa sursei atx

Link spre comentariu

SI obligatoriu 1...92V.

Mărturisesc că m-aţi făcut curios.De exemplu, cam în ce gen de aplicaţii preconizaţi că veţi avea nevoiede tensiuni duble de (+/-) 0,5... 3 V la o putere de câteva sute de W ?Cred că o foarte mare parte din plaja (imensă !) pe care o consideraţi"obligatorie" nu o veţi folosi niciodată ; personal consider că este ocomplicaţie absolut inutilă ; nici măcar în laboratoarele specializatenu se utilizează aşa ceva. În situaţii cu totul şi cu totul deosebitese recurge la înserierea a două surse stabilizate reglabile (identice)şi problema e practic rezolvată.Totodată (deoarece sursa dvs. nu este stabilizată), în funcţie de sarcinătensiunea reală poate varia mult faţă de cea teoretică (prereglată prinintermediul multitudinii de prize comutabile). Acest fapt îl găsesc celpuţin deranjant.Totuşi, nu-i mai simplu şi mai util să construiţi o sursă dublă, reglabilăşi stabilizată ?
Link spre comentariu

Am avut facut asa ceva cu un traf care avea in secundar infasurari separate de 1;2;4;8;16 volti si cu comutatoate basculante ,astfel aveam orice tensiune de la 1v la 31v cu reglaj din treapta in treapta de un volt.Nu era simetric nu trecea de 31v dar la vremea lui a facut treaba buna.

Editat de mihaighe
Link spre comentariu

Cam asa imi imaginez eu schema: 

 

RL15,16,17,18 comuta intre o singura tensiune 1...92V cu amperaj mai mare (se pun ambele infasurari secundare in paralel), si o tensiune diferentiala +/-1...92V dar de curent mai mic. Oare se poate face asta cu mai putin de 4 relee cum am facut eu ? 

O influenta cumva negativ faptul ca am atat de multe relee ?

 

Link spre comentariu

Da, daca mai utilizezi o punte. Faci 2 sisteme separate, pe care le pui serie/paralel (cu un singur releu), pe partea de cc. Problema este ca cele 2 sisteme trebuie sa fie perfect identice, ca param (cam greu de obtinut, dar nu imposibil).

Transformatoarele au pe primar, reglaj standard de +5% si +10%, dar se poate si varianta ta.

Imagineazati un transformator cu 1sp/V. Cum crezi ca se pot bobina 0,71sp (0,71V)? Trebuie sa ai tensiuni, multiplu de 0,5V (ac. sunt fezabile, nu spun ca-i usor).

Editat de vera
Link spre comentariu

Problema nu sunt puntile-se pot selecta diode si face 2 punti identice. Este f greu de facut 2 (multiple)secundare identice. Pt. ac. ai 2 variante:1-bobinezi cu 2 fire in paralel, cu izolatie dubla (sarma scumpa);2-imparti carcasa in 2 si faci 2 secundare cu ac. (stict) nr. de spire. Inceputurile/sfarsiturile bobinelor trebuie scoase in ac. loc (una pe un perete al carcasei, cealalta pe celalalt).Pt. 1A (1N400x), nu cred ca se merita facut trafo. Macar 3-4A, ca sa poti incerca/regla un amplif (sau alte aplicatii).

Link spre comentariu

La capacitatile pe care le-ai pus, prima data m-as gandi la diode (max. 22A).Daca pui niste diode de curent mai mare, nu vei avea probleme.Curentul prin contactele releelor, este limitat de faptul ca ai pasi de 1V (C se incarca de la U la U+1) si de Ri transformator.

Editat de vera
Link spre comentariu

Diodele alea sint puse doar de forma acolo. Ma refer la numele lor. In realitate voi pune diode puternice.

 

Din pacate nu voi avea pasi decat de 1V. Vreau sa-l fac sa pot sa sar de la orice tensiune la orice tensiune. :84

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Montajul original, este cu pas, din 1V in 1V si din ac. considerent (electronica nu permite), pt. a limita curentul (prin traf, relee, diode, etc).Daca vrei sa sari, de la o U la alta, nu-i bai. Calculezi Ri trafo si pui relee care sa tina curentul max. (de la 0V la Umax.) de incarcare a bateriei de C.Daca nu le ai cu calculul, masori curentul max. de scurtcircuit al trafo, in felul urmator:1-cuplezi un ampermetrul direct pe secundar;2-inseriezi primarul cu alt ampermetru:3-printr-un variac alimentezi primarul, pana cand, pe ampermetrul atasat acestuia, citesti curentul sau nominal;4-citesti curentul din secundar, cu oarecare aproximatie (nu s-a tinut cont de Ri ampermetre, punti, etc.), ac. fiind Imax care trece prin contactele releelor, in cel mai defavorabil caz.

Editat de vera
Link spre comentariu

Cred ca o sa fac in pasi de 5V sau de 10V....

 

Ma gandeam la niste relee din astea: http://www.tme.eu/ro/details/r40n3011851012/relee-electromagnetice-de-curent-inalt/relpol/r40n-3011-85-1012/

 

Posted Image

Dar eu nu inteleg la ce se refera acele specificatii: 40A/240VAC.... Asta inseamna ca releul comuta o sarcina de 40A la 240VAC fara sa faca arc la contacte sau se refera ca prin contactele acestiui releu nu trebuie sa treaca mai mult de 40A cand nu comuta nimic ?

Si pe urma ce mai inseamna acele NC si NO si partea de sus ?

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Nc= normal closed,NO= normal open,tipurile de contacte care le are ,contact normal inchis si normal deschis

Te au gandit sa pui contactor in loc de releu? 40 de amperi e curentul care il suporta contactii,nu iti zice nimeni daca face flama sau nu,am vazut relee care fac scantei si la mai putin din curentul inscris pe ele

Editat de adicontakt
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări