Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Un nou amplif clasa D de la TI


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Problema cu clasa D nu e calitatea sunetului , problema e ca nu sunt pentru regim de amator.Multi ar imbratisa cu drag clasa D, dar nu toti pot face un cablaj pe care sa puna acel chip (nu-i vorba numai de desenat traseele). Nu toti pot lipi acel chip. Etc.O sa trecem la viitor (clasa D) cand n-o mai fi pe piata, fiind inlocuita de alta clasa.

Link spre comentariu

Toata lumea se sperie de clasa D si nu inteleg de ce :-)

Cautati niste bobine de calitate pentru iesire trebuie sa fie ceva mai speciale sa nu se satureze (gasiti gata facute de multe ori)

La lipire pui flux bun pentru smd uri si e super ok ....sa aveti cablajul bun atata .

Iar calitatea ....sa aveti niste boxe bune si nu va mai uitati la AB (c,d,e,f,g,etc).

Nu uitati : Cei care criticau acum zece ani pe forumuri sursele in comutatie le folosesc prin sculele lor "super profesionale"

Din 100 de persoane POATE 10 vor sesiza diferenta (ghicire)  intre fantastica clasa AB si clasa D .

Ai un radiator mic (aproape inexistent ) fata de 10 kg de radatoare :-) si poti folosi surse in comutaie (alea criticate acu 10 ani)

Iar faza ca :  "osciloscopul nu minte "... noi folosim urechile nu osciloscopul sa ascultam .

Esti un tip care face hobby si ca atare trebuie sa faci un montaj al tau sa te distrezi ....nu sa cumperi un kit de pe forum .

Mult succes 

Editat de lalihifi
Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

Teoria spune ca in clasa d se pot obtine cele mai bune rezultate pe sarcini dificile.Totusi nu toate boxele sunt dificile!

Sunt boxe de un metru cub, conduse cu un fostex coaxial care la 1w dau varul jos de pe pereti.Ce rost mai are clasa d atunci?

Intrebati-l pe Catalin_c cu ce misca el ultimele boxe horn si dupa aia vedeti cat radiator si cat de complex trebuie sa fie un amplificator ca sa sune bine...Mai mult disipa rezistenta serie cu difuzorul...

Acum 30 de ani se asculta pe difuzoare full range in boxe mari cu un amplificator de 3-5w cu germaniu ori un tub si culmea e ca atunci cand intalnim pe cineva care a restaurat un radio vechi de calitate observam ca e foarte fericit...

Sa zicem ca eu fac parte din generatia surda, obisnuita cu presiuni acustice mari si ma poate interesa o clasa d, dar de cate ori ma duc la tara matusamea imi spune sa nu mai dau televizorul mai mult de 4 liniute(din 20!!!) ca o dor urechile.

Asa realizez ca orasul cu zgomotele lui este primul promotor al clasei d.La tara ajunge si un radio de buzunar ca sa ascule o crasma intreaga eurovisionul.

Link spre comentariu
Eu in ultimul an de existenta am ascultat destul de mult clasa d. Spun doar ca nu puterea rms vreau sa o scot in evidenta la aceasta clasa d. Am avut si eu mai multe amplificatoare si mai multe incinte in ultimul an.... in general full range.
Cel mai bun amplificator in ab pe care l-am avut a fost un Audiosource amp three si pe locul 2 au fost 2 kituri diy apex a33 (inca le am).
Am facut zile lungi cu un prieten si am ascultat,comparat,rupt firul in 16 sa vedem ce si care e diferenta dintre ab si d.
Audiosource amp three: Sunet foarte plin,claritate maxima oriunde duci volumul si destul de bunicel pe voce si inalte.(pentru mine a fost cel mai bun amp in ab pe care l-am avut)
Topping tp22: TK2050  cu reactie inainte de filtru.Cam slabut in "grosime" dar fata de audiosource..avea o imagine stereo incredibila,spatialitate,foarte deschis,instrumentele erau foarte vii,calde si vocea la fel. Cacaneata aia de amp avea o sclipire ce nu am vazut la multe ampuri....insa nu avea "grosime".
2 kituri puls audio cu IRFP4227 bazate pe UCD ..cu un modulator mai "sofisticat" primite cadou de la un prieten: Alea au fost pe placul meu din toate punctele de vedere.
Acum am 2 kituri cu IRS2092 modulatie sigma delta si reactie inainte de filtru la 400khz.Le-am facut o carcasa provizorie..pana imi vine una de pe ebay.
Daca este bine facuta clasa d.....va suna mult mai aerisit decat ab (mie mi-a placut ab enorm si inca imi place...dar uite ca incerci si altceva si descoperi diferite chestii).Parerea mea este ca ab suna ok...gros etc dar nu este atat de aerisit...nu are sclipirea aia si poti avea distorsiuni care la clasa d nu prea le simti.Cele doua kituri cu IRS2092 le alimentez cu 2x38vcc (ele merg pana la "60").
Daca nu intra in clipping...o clasa d nu are distorsiuni audibile nici la maxim.
Am destula putere....mai ales ca difuzoarele jbl care le am in vtp-uri ..au 97db.
Kiturile se pot pune intr-o cutie foarte mica....si nu iti trebuie nici radiatoare imense si alte chestii.
Si eu am fugit de clasa d.......imi spuneam: Cum ma sa sune asa bine o saracie de cip?
Cum sa sune bine daca nu e un solid state imens?
Uite ca suna foarte foarte bine...si are randament mare.
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Se pare ca anumite noțiuni nu îți sunt foarte clare ...Clasa D nu are distorsiuni de cross-over , de aia ți se pare ca suna mai bine decât clasa AB , ( de fapt chiar așa și e ) dar clasa D are alte belele ( să le spunem pe nume - compromisuri inevitabile ) .O clasă AB bine făcută , cu o superdioda NS ( nonswitching ) rupe pe genunchi orice clasă D .Asta în teorie , deoarece chiar dacă cineva binevoitor ți-ar demonstra fizic acest lucru , dacă nu vrei să crezi ce-ți aud urechile , totul va rămâne ca-n gară .De aia sunt unii partizani ai lămpilor , alții ai clasei AB cu discrete , cu STK etc .Toți au dreptate !Să nu mai discutăm despre cei care au auzenii și sunt audiophooli :) .

Link spre comentariu

Ba si la clasa D ai distorsiuni de crossover din cauza unui deadtime prea mare.

Deadtime-ul este opusul bias la clasa AB.

Iata o poza cu un deadtime prea mare, se observa ruperea sinusoidei, din cauza timpului mort prea mare.

Link spre comentariu

Da, un deadtime mare este similar cu lipsa bias la clasa AB, deadtime-ul este zona in care ambele mos-uri sint blocate (starea off), deci nu exista conductie, la niciunul desi semnal sinusoidal exista.

 

Se vede clar in poza, la frecventa de 50Hz, este independent de nivelul audio.

Link spre comentariu

Eu cred ca este in functie de implementare. Si clasa d are balariile ei...dar cand auzi cat de clar suna,zgomot inexistent fata de altele(pur si simplu nu se aude nimic atunci cand nu are semnal la intrare si cand il are, doar muzica). Face omul sa fiarba cand duci volumul mai sus de ora 1,3,4 si ajungi la ora 5...si observi ca nu s-a modificat nimic in rau + claritate si control superb ..la o putere destul de simtitoare (90w de ex intr-o camera de 13mp)....ee eu cred ca omul se ridica de pe scaun si spune ca il vrea. Au gandit-o bine fraiericii.

Eu unul ...nu ma omor zi de zi cu spatialitate...cu audiofilii...dar ce am vrut de la ampliful meu,a fost sa nu se amestece sunetele cand trec de jumatate cu volumul,sa sune corect.. sa nu existe distorsiuni audibile.

E mare lucru sa maresti puterea de iesire...iar relaxarea cu care pompeaza sa ramana aceiasi ca la 10w.

Plus ca......atunci cand vorbesti de un dumping factor putin peste 1000....iti place si mai mult.

Am bagat de ex un lm3886 si unul din kiturile ce le-am avut (puls) si pot spune ca lm-ul misca difuzorul la 30w de ii sarea cheful....pe cand kitul cu irfp il controla extraordinar de bine,se misca foarte putin si nu facea atat bahaos la acelasi volum. Deci fara suparare...de ce ma intereseaza triunghiul si dreptunghiul...cand eu vad cum se comporta difuzoarele si aud cu urechile ce se intampla?

 

Sunt oameni care prefera un sunet gros..basos si fara sclipiri pe inalte.Oameni care asculta doar seara pe lumina galbena inainte de somn. Sunt oameni care vor un sunet "luminat" sclipitor. Eu nu oblig pe nimeni sa asculte cum ascult eu  :rade:  deci..sa nu creada cineva ca toate amplifurile trebuie sa sune cum vreau eu :limb:  sau ca nu vreau sa-mi cumpar un v2 mini.....

E bine sa incerci mai multe. Daca nu te duci sa asculti si pe la altii...crezi ca sistemul tau de acasa suna dumnezeiesc...cand defapt nu este asa.

Acum cativa ani ...ascultam cu inaltele la maxim din corector.

Acum 3 luni am fost sa iau o pereche de woofere de la un domn din dr taberei.

Omul avea niste boxe onkyo superbe...tweetere pe beryllium etc. Nu stia sa asculte....pur si simplu asa credeam eu.

Omul avea inaltele la maxim din winamp si din amplificator. Atunci mi-am dat seama cum puteam eu sa ascult acum cativa ani......doamne cat de prost suna.

De multe ori insa.....mi se intampla si mie (si imi dau seama imediat)...in loc sa ma bucur de o piesa care am descoperit-o si care imi place.......eu incep dupa 1 minut de ascultare sa ascult tobe voce...ca aia nu imi place ...ca cinelul e ciudat...si s-a dus placerea de a asculta piesa dorita. Boala grea saracia asta...incepi sa critici sunetul in loc sa asculti mesajul piesei

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

 ...iar relaxarea cu care pompeaza sa ramana aceiasi ca la 10w.

Asta nu se poate intampla decat cu o rezerva dinamica suficient de mare incat indiferent de pozitia butonului de volum, nici macar sa nu te apropii de clipping, dar este o risipa nejustificata, orice amplificator isi doreste un randament bun, asta nu se poate decat cu limitarea fix a acelei rezerve dinamice pentru ca etajul final sa poata duce iesirea cat mai aproape de ramurile de alimentare, si asta inevitabil duce la deformarea semnalului muzical ce are un factor de creasta mult mai pronuntat decat sinusoida normala.

Link spre comentariu

Acum sa nu o dau in balarii, dar la penultima si ultima intilnire de la Viorel, colegii prezenti au putut asculta V3 si la putere mica si la putere mare. Sunetul era identic atit la volum mic cit si la volum mare. Secretul nu este numai in etajul final...Colegii pot confirma sau infirma cele spuse mai sus. Pentru mine clasa D va fi matura cind se va urca pwm-ul pe la 2MHz, bobina de iesire va avea sub 5uH si capacitorul de iesire pina in 100nF. Poate la vara voi experimenta o clasa d pe la 1MHz interleaved fiecare MosFet lucrind la 1/2 din f Pwm.Repet parerea personala ca o clasaD la sub 200-300w nu ii vad utilitatea decit ca spatiu mic ocupat ce reflecta si radiatoare mici.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări