Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest ionicadelatara

"Jihadul clonelor" sau concurs de clone si creatii originale

Recommended Posts

Guest ionicadelatara

Ma gandii sa scot de la naftalina un alt topic:

http://www.elforum.info/topic/91983-concurs-de-clone-%C5%9Fi-crea%C5%A3ii-originale/page-23

dar sa-i dau un TOTAL RESET,

ca sa nu se mai ajunga in acelasi impas ca data trecuta.

CA S-A DOVEDIT SAU NU , IN TIMP, CA UNELE AFIRMATII DE ATUNCI ERAU SAU NU REALE, NU MAI CONTEAZA.

Ar fi bine ca de data asta sa nu se mai invarta totul in jurul unei anumite locatii sau a unor anumite persoane .

Feti frumosi si Ugly m.f. 

La timpane  sa ne taiem, in thd-uri sa ne bumbacim sau in tid-uri sa ne imbrancim?

Propun ca acest show down sa fie mobil si sa se plimbe prin toata tara, fiind gazduit de oricine este dispus sa puna o locatie la dispozitie sau oriunde se poate inchiria una la un pret decent.

Propun sa nu fie nici o limita.Nu conteaza daca vin amplificatoare cu tuburi , integrate sau tranzistori.

DE ASEMENEA PROPUN CA ORICE INCERCARE DE INTIMIDARE PRIN LOGOREE SA FIE PEDEPSITA PRIN IGNORARE.

REZULTATELE PARTIALE SAU FINALE SA FIE HOTARATE EXCLUSIV DE PARTICIPANTII LA INTALNIRI SI SA NU FIE DISCUTATE DE NIMENI ALTCINEVA CARE NU A FOST ACOLO.

Guest

Nu postez decit sa poti vedea cit au citit "ideea" si citi s-au "sinchisit" sa raspunda dupa circa 24 ore.

Drept dovada, impulsul conteaza, restul =0.

Ca si valoarea acestui topic...

Cumva ideea DIY este absolut corectă , un amfitrion declarat ca fiind noninteres pur ,care sprijină ideea de DIY în România , nu trebuie să respingă partea " neconvențională " a lucrurilor , deoarece ar pierde tocmai " esența " creației , dar ce mai contează , viziunea locală este " profitul excesiv " sau orgoliul nemăsurat ... Elforum reprezintă exact acest spirit DIY !!!Din nefericire , total întâmplător , nu coincide deloc cu viziunea unor viitori posibili organizatori de asemenea întâlniri nonprofit sau jigniți de orgoliu excesiv de alți amfitrioni ...Asta e România .Păcat .

Edited by Victor

Din pacate ceea ce doresti tu desi foarte frumos si innaltator aici in Romania actuala nu cred ca o sa se poata realiza.

Sa ne gindim numai la intilnirea siliconatilor din Bucuresti.

Cite persoane au fost prezente dintr-un oras asa de mare ca Bucurestiul, oras care mai si are pretentia ca a adunat majoritatea "expertilor" in domeniu?

Daca la un oras de 2mil de locuitori si cu o concetrare de experti  au fost, chiar nu stiu, 50-150 de persoane? atunci la un orasel cu sub 100 000  de locuitori, cu pasionatii numarabili pe degetele de la o mina, cite persoane crezi ca au sa vina?

Nu sint impotriva, si eu as vrea sa pot participa (mai mult ca spectator) la o astfel de intilnire dar nu voi merge la Bucuresti pt asa ceva, timpul nu-mi permite dar daca ar fi si la mine in oras, cel mai probabil m-as duce.

Edited by sesebe

Pai soluția este simplă , rezolvarea poate fi mai dificilă .Adică ? Organizarea de către un amfitrion serios ( sponsorizare profit / nonprofit etc ) , într-un oraș din centrul țării ( este evident de ce ! ) cu o taxă de participare la eveniment absolut onorabilă , în așa fel încât să se poată acoperi toate cheltuielile generate de un asemenea eveniment . Nu pot sa cred ca doar cei din București pot organiza un asemenea workshop nonprofit !Sigur există în țara asta și alți useri binevoitori , la fel de capabili financiar ca @viobio !

Guest ionicadelatara

In primul rand as avea de spus ca vantul bate cand si unde vrea el...

@Leco...nu te mai agita atat. Ai sala ta unde sa faci ce vrei.

Fiecare are voie sa arda de viu  in ce club vrea muschiul lui.

Relax!...

O intrunire poate fi si din doi oameni care testeaza trei amplificatoare pe o boxa sau un amplificator pe doua boxe sau un pick-up si doua preuri  de casti si apoi prezinta parerile lor cu fotografii sau filmari.Doar daca vor...bineinteles.Din partea mea pot sa isi dea intalnire aici si sa nici nu prezinte vreodata vreun rezultat.

@Victor

Natia romana trebuie sa scape din vocabular de expresia :""Pacat!..."" sau ""Din pacate""

De asemenea, nu mi se pare deloc evident ca toate lucrurile frumoase sa se intample in cocleala aia de oras numita capitala, doar pt ca acolo se aduna toata tiganimea si smecherii la spart paralele luate ca bir din provincie .De la aerul infect pana la apa de la robinet de la care faci eczeme pe piele si borasti daca o bei pana la oamenii pe care ii vezi la combinatii si furaciuni sau cainii care te pandesc la tot pasul sa te manance pe strazi...totul este MIZERABIL.

Ma rog...poate ati mai rezolvat cu cainii cate ceva din 2012 de cand am plecat definitiv si irevocabil .

@sesebe

cea mai mare greseala o facem daca noi credem ca toata lumea din tara asta se uita pe Elforum sau au macar cunostinta de acest site...eu am cunoscut cel putin zece ingineri electronisti din Bucuresti , unde am locuit trei ani, care HABAR NU AU CA ACEST FORUM EXISTA si nici nu au intrat vreodata pe un forum romanesc de electronica! Nici nu aveau nevoie...

Asemenea cu pacatele...

Propun ateismul in schimb!

Edited by ionicadelatara

OK .Oricum anticipam oarecum punctul tău de vedere , dar , cumva , viziunea mea despre prezent si viitor este cu mult diferită de ceea ce credeați până acum .Gata , din partea mea nu mai pupați vreodată scandal sau discuții offtopic .Scuze celor pe care îi dezamăgesc ... Asta-i viața , plină de schimbări în bine .Mulțumesc tuturor celor care mi-au arătat calea zen către liniște și satisfacții , mulțumesc în special lui alex mm !

Guest AC DC_176072

Pai soluția este simplă , rezolvarea poate fi mai dificilă .Adică ?Organizarea de către un amfitrion serios ( sponsorizare profit / nonprofit etc ) , într-un oraș din centrul țării ( este evident de ce ! ) cu o taxă de participare la eveniment absolut onorabilă , în așa fel încât să se poată acoperi toate cheltuielile generate de un asemenea eveniment .Nu pot sa cred ca doar cei din București pot organiza un asemenea workshop nonprofit !Sigur există în țara asta și alți useri binevoitori , la fel de capabili financiar ca @viobio !

Ma,eu m-as baga la asa ceva,dar parca vad ca va luati la bataie pe acolo. De taxa nu poate fi vorba. Cat de mica sa fie si ce-ar acoperi ea?

Nu prea iese la socoteala daca mai adaugam si stricaciunile provocate de scandal.

La urma cu ce satisfactie te alegi? Poate sa incui usile si sa arunci inauntru o grenada, pe geam...

Poate sa va pun sa semnati inainte ca la saltul cu parasuta.

Guest

Toate controversele care s-au vazut pe forum intre diversi colegi, chiar si la mine, s-au "vaporizat instant" la intilnirile de la Vio.Asta ar trebui sa dea de gindit multora.Nu toti ciinii care latra, musca.Si nu pentru ca sint fricosi, ci pentru ca pot fi si civilizati.Se pare ca a mai aparut o clona pe forum...Cine sau a cui o fi?"Eisi-disi".

Guest ionicadelatara

Ma,eu m-as baga la asa ceva.La urma cu ce satisfactie te alegi? Poate sa incui usile si sa arunci inauntru o grenada, pe geam...Poate sa va pun sa semnati inainte ca la saltul cu parasuta.

Asta da jihadist!Oferiti si masca de gaze sau ne luam de acasa?Poate ar fi nevoie de niste boxe generoase sa ne ascundem in ele...geamurile sunt antiglont?Leco, am o rugaminte!Ocupa-te de intrunirile la viobio si lasa-ne in pace!Te rog.Altfel s-ar putea ca pt tine sa nu gasim masca de gaze!

Guest

Forum de electronica cica...Noroc ca sint moderatorii plecati, nu rezista topicul asta nici un minut... Ce-mi place mie genul de oameni care folosesc pluralul pentru ei insisi. Sint clone sau valoreaza cit 2?

Guest ionicadelatara

Nu postez decit sa poti vedea cit au citit "ideea" si citi s-au "sinchisit" sa raspunda dupa circa 24 ore.Drept dovada, impulsul conteaza, restul =0.Ca si valoarea acestui topic...

Eu nu voi participa niciodată la asemenea întruniri , nu mă interesează genul ăsta de socializare .Apelativul " ma " spune tot despre omul din spatele alternativului continuu ..

Guest ionicadelatara

Nu postez decit sa poti vedea cit au citit "ideea" si citi s-au "sinchisit" sa raspunda dupa circa 24 ore.Drept dovada, impulsul conteaza, restul =0.Ca si valoarea acestui topic...

scuze Victor...eu am o fixatie, nu pot sa-ti raspund...

Guest AC DC_176072

A zis careva ca te invita? Acel ''ma'' sunt eu,da' e greu cu limba asta. Mai ai doua incercari,poate-ti iese varianta corecta.

Eu nu voi participa niciodată la asemenea întruniri , nu mă interesează genul ăsta de socializare .Apelativul " ma " spune tot despre omul din spatele alternativului continuu ..

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines