Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
mihai2000

Amplificator N-fet !

Recommended Posts

Buna seara .

Este un amplificator care trebuie sa lucreze pe o impedanta scazuta 1 ohm .

Astept pareri si chiar corectari ale schemei .

Pt cei care vor sa ma ajute atasez " simularea " in Orcad.

Posted Image

Ar fi citeva modificari ce se impun... ca sa nu muncesti din greu, uite aici o schema care e tot in configuratia aleasa de tine si la care inlocuiesti finalii npn cu mosii tai. Copiaza modul de legare al mosilor la prefinali din schema pdf, cu mentiunea ca trebuie pusa o dioda tip 1N4003 in paralel cu R21. Bafta!

O sa incerc sa vad ce iese ,oricum daca aveti timp downlodati si atasamentul meu cu simularea in orcad.

Hai sa vedem, pe linga ce am incercuit cu rosu ar mai trebui diode Zener in porti la mosi, filtru pe iesire. Rezistentele incercuite cu verde ar trebui sa aiba aceeasi valoare, 25KOhmi cred.

Am refacut dupa indicatiile de mai sus si rezultatul este acesta :Astept criticile :rolleyes: sau mai bine zis indicatiile,Multumesc zal!

mihai2000 ai simulat cumva amplificatorul pentru a vedea ce distorsiuni are?

Eu am facut de la zero mai de mult un amplificator clasa A si in Orcad nu am reusit sa vad distorsiunile. Am incercat cu FFT dar ori asteptam mult prea mult simularea (cu pasi mici) ori nu vedeam mai nimic. Oricum nu am reusit sa vad valoarea distorsiunilor in clar.

Am folosit apoi un alt software si conform simularii aveam 12.5% distorsiuni :smt005 . Apoi din lipsa de timp am renuntat temporar la asa ceva ...

Daca ai reusit totusi sa vezi clar valoarea distorsiunilor, cum ai facut ?

Simularea sa efectuat astfel:Frecventa de intrare 1khz.Valoarea maxima de iesire 36,176vSa aplicat FFT si apoi am masurat amplitudinea fiecarui farf aparut la F2 .....F18Totul sa facut cu pixul pe hartie si nu am cum sa atasez..Din calcule mi-a rezultat ca D= 0.24%

Mu-mi place ce face cind trece prin zero...nu urmareste semnalul de intrare f bine.Astept in continuare retusurile ...daca aveti idei si rabdare!

Ce sa-i faci, e mai greu de scos un amplif cvasicomplementar cu mosi decit cu bipolari. Incearca si cu rez de 150... 680 Ohmi pe baze la trz din diferentiale, mi se pare ca sint mai rapide trz pnp si asa s-ar mai egaliza deschiderea. Dupa care incearca si cu filtru LRC pe iesire. Sper ca sursele de 15V sint stabilizate, pune cond de decuplare pe ele si pe alimentarea de putere. Pe linga astea uite ultima solutie, cea de pe urma... :smt003 (modificarile cu albastru).

Am simulat amplificatorul atasat de zal ,cel asemanator cu ipa300 pt al avea ca reper.Apoi in urma indicatiilor lui ZAL schema amplificatorului meu a ajuns astfel:

Deci principala problema e egalizarea deschiderii diferentialelor in acelasi timp/amplitudine cit si simularea corecta a trz cvasicomplementari ptr etajul prefinal. La cele mai multe scheme de felul asta, trz prefinali nu ''vad'' bine trz finali fiindca sint montati diferit, odata in emitor si odata in colector. De aici distorsiuni, transfer diferit... bla bla bla...Sa inteleg ca e mai bine acum. Mai incearca si cu rez de 150... 680Ohmi pe bazele fiecarui trz din diferentiale, au acelasi rol ca rez din portile mosilor. Daca nu stii cum, vezi schemele pe care ti le-am trimis prima data.Bafta!

mihai2000Ai mai realizat ceva sau ti-a trecut elanul? :smt003

Nu am mai modificat nimik la el ....din simulari era cit de cit multumitor.Acum ramane sa-mi vina ampliful original si sa ii aplic acea modificare sa vedem si rezultatele...dar asta mai dureaza

Voi relua subiectul!

Am achizitionat amplificatorul si au inceput modificarile

Posted Image

Schema pe care am implementat-o dupa modificari este :

Posted Image

forme de unda fara C10

Posted Image

Va rog sa ma ajutati sa remediez aceasta problema prin modificarea valorilor pieselor existente.

Modificari majore nu pot fi aduse datorita PCB-ului deja existent.

Multumesc anticipat!