Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mli

Difuzor de banda larga

Recommended Posts

Guest Cosmin_Duna

Salut,

Nu prea obisnuiesc sa postez pe forum, dar intamplarea face ca am in lucru un proiect similar de cateva luni (Fostex 8'' inchis + woofer 12 bass reflex").

Difuzorul tau e foarte liniar pentru un BL, dar avand in vedere sensibilitatea, e normal. In principiu, pentru BL in incinta inchisa, sa nu urmaresti un Qts foarte mic pentru a-i limita excursia.

Multi de pe diyaudio jura ca BL a fost facut sa fie asistat de woofer..chestiune de gusturi. Avantajul principal ar fi incarcarea mai mica a BL datorita unei excursii mai mici si, desigur, extensia mai buna la joase.

Eu a facut o inncinta mica inchisa pentru Fostex si o filtrare pe la 250Hz.

Problema mare apare la filtru, unde iti trebuie o bobina de valoare cam mare si cam greu cu rezistenta parazita. Am plecat din start de la ideea folosirii unui miez, dar nu am gasit asa usor tole/carcasa si nu am mai vrut sa cumpar transformatoare pe care sa le sacrific. Avand la dispozitie sarma de 2mm, am sfarsit prin a construi bobinele fara miez cu o rezistenta finala de aprox 0.5 ohmi. Asta imi pare partea cea mai grea (si la propriu cu 3Kg per bucata).

Pe partea de BL, filtrarea e cam controversata. Sfatul domnului Mateescu  (VTP) a fost sa nu il filtrez deloc, dar eu m-am incapatanat cu masuratori si simulari si in final i-am pus un condensator (ordinul doi pe W si 1 pe BL). Cu toate ca raspunsul simulat arata mai bine cu filtru pe BL, pare ca suna mai bine fara filtru - eu parca as fi stat mai linistit stiind ca mai tai din joasele BL-ului, dar cred ca pana la urma tot la vorba dansului ajung. Dupa parerea mea, ca sa nu am probleme cu filtrarea BL, ar trebui sa il tai mult mai sus din cauza Fs in cutie pe la 150Hz unde impedanta lui ajunge pe la 80 de ohmi. Asta duce la un varf mare la 150Hz si are trebui notch-uri care complica filtrul pe de o parte si desfinteaza ideea the BL pe de alta... ( cam aceeasi situatie cred ca o sa apara si la tine)

In cazul meu, avand o sensibilitate cu 3dB mai mare pe BL, a trebuit sa il atenuez putin. Asta nu pare sa afecteze sunetul BL, pe cand condensatorul da. Mentionez ca Fostexurile le-am tinut 6 ani in TQWT, deci sunt familiarizat cu sunetul lor.

Oricum, mai tatonez cand am timp.

Spor la treaba,

Cosmin

Daca ai woofer amplificat  cu filtrare activa,cred ca ar fi bine un crossover sa tai un pic joasele la difurile de banda larga. 

Eu am doua woofere de la sony bdv-e4100 http://www.premiumbrand.ro/image/product/BDV-E4100_3.jpg

niste filtre de la bose acustimas am5 http://www.whatsinside.info/wp-content/uploads/2014/01/bose-acoustimass-5-series-i-subwoofer-inside-05.jpg

si doua difuri de banda larga rusesti de majak http://www.okazii.ro/boxe/altele/boxe-rusesti-marca-majak-a119424538

si vreau ca construiesc doua incinte cu ele.

Foarte interesant difuzorul..cat si graficul. Eu as pune acel difuzor intr-o incinta open back.

Cand spun open back nu ma refer la obaffle...ci spun de o incinta normala gen bookshelf cu o gaura in peretele din spate cam cat este difuzorul de mare si sa fie data pe aceiasi axa cu gaura de pe front a difuzorului.

Incinta se umple bine bine cu vata.

Fiind ca o incinta normala,sunetul va avea grosime,va avea un timbru foarte bun...iar gaura din spatele incintei va ajuta difuzorul sa isi pastreze "viata" care o are si in aer liber. Sunt multe difuzoare care isi pierd libertatea aceea care o au in aer liber atunci cand le bagi in incinta ex (fe166en).

Daca faci aceasta incinta sa nu te astepti la "bas" bun sub 40hz.........insa eu ti-am spus aceasta solutie pentru ca ai spus de un woofer separat.

Mie imi place mult cum suna asa ...fara woofer.

Taierea joaselor la BL si combinate cu un woofer....eu sunt de parere ca da un efect de tipat si dispare tot ce are bl-ul mai pretios in afara de inalte.

Adica..tobele si grosimea aceea in voce. Daca il tai de la 400hz de ex...va avea efect de medie cu inalte.

Singurul motiv pentru care il poti taia...este sa poti da mai tare din volum...dar nu ajuta...nu suna frumos.

Daca lasi bl pe liber ..treaba se schimba si nici nu se amesteca "basul" cu cel al wooferului........dar aici doar la incinte open back sau la obaffle.

Parerea mea este cu nu trebuie taiat. Pierzi tot ce este mai frumos.

Edited by dj_bryz

Eu n-o sa tai nimic pe partea de joase din BL, doar le ajut cu un woofer in zona aia mai grea unde nu prea exceleaza, de la 70 hz in jos.

Nu inteleg de ce vorbiti da taiere pe partea de joase la BL din moment ce-am spus ca o sa le las libere, in cel mai rau caz o sa pun un filtru subsonic si am rezolvat problema.

Pe mine ma intereseaza si alte aspecte, cat de mult stralucesc pe inalte si daca am nevoie de corectii pe partea de medii.

Multumesc.

Nu stiu daca toate sunt fabricate in China, dar chiar acum vreo 2 saptamani am vazut doua difuzoare noi FE206En pe ale caror cutii scria Made in China, dar eu sunt de parere ca acest lucru nu ar trebui sa ne sperie ... 

Guest Cosmin_Duna

Nu stiu daca trebuie sa iti faci griji pentru "made in China", cel putin seriile astea ieftine unde ar putea fi facute? Difuzoarele mele le-am cumparat cu 6 ani in urma si sunt tot in China fabricate.

Ce ai de gand sa incerci cu Fostex, tot inchisa?

Tocmai de asta am si intrebat, am comandat 2 difuzoare fostex FE126n si sunt made in China.

Am luat astea de la fostex (made in china), dar in maxim 2 luni o sa ascult si TB urile astea

Eu zic ca o sa fii multumit de acele difuzoare Fostex FE126En.