Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Revox B150


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Da , inclusiv eu m-am inspirat copios din acel concept revoluționar B150 , chiar dacă un neavizat nu poate înțelege după o analiza temeinică asemănarea între B150 și proiectul meu anterior , din 2011 , cunoscut ca AE150S , dar psf-urile și modul de funcționare al superdiodei pot spune multe inițiaților în scheme HiFi .Din nefericire , sunt exagerat de puțini cunoscatori dintre cei care sunt dispuși să analizeze in SPICE schema respectivă ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio

Ce conteaza daca este sau nu aici?Eu am reusit sa o gasesc si pot sa spun ca m-am cam indragostit de etajul ala final. Viobio nu pui si tu ceva masuratori ? poze de osciloscop, nu vreau filmari, sa vad daca trebuie sa-mi sacrific ceva timp sa o incerc si eu?stii tu destul de bine cam ce ma intereseaza pe mine ca ne-am mai intilnit pe la discutii pe aici. Dreptunghi pina in cliping (poate nu-i permite SW sa ajunga in cliping ) ca sa vad slewrate-ul si felul cun limiteaza si ce mai crezi tu ca se vede interesant.

Din pacate nu am facut decit o masuratoare pe sinus,la putere mica,am imprumutat cuiva rezistentele de sarcina de 8 ohmi si imprumutate au ramas.Masuratoarea am facuto la putere mica,am pus ca sarcina o rezistenta de 8 ohmi/5w,neelocventa masuratoarea,eu am fost curios sa vad cit de liniarceste in frecveanta,este peste specificatii ,adica merge de la 10Hz ....40khz,asta la putere mica,la putere mare nu stiu daca pastreaza aceasta banda.Si eu sunt interesat de acest etaj final,o sa vorbesc cu cineva de la Electromagnetica sa-mi faca un cablaj imprimat.Astazi este posibil sa primesc rezistente de putere ,daca ajung azi o sa fac masuratorile care te intereseaza.Vezi ca in primul post am scris o gogomanie,legata de curentul de repaus,editare gresita.Ca sa montez radiatori pe citiva tranzistori am fost nevoit sa demontez tranzistorii,de curiozitate am masurat factorul beta,cei patru tranzistori sunt imperecheati la singe,asa se specifica si manualul service,am scris despre asta ca se tot abera pe la amplificatoare ca nu are rost sa imperechezi tranzistorii,mai ales ca este o topologie perfect simetrica.Q15,Q15 shema de pe hifi engine ,se incalzesc destul de tare,eu puneam radiatore mai mari,am vrut sa schimb radiatoarele existente,din pacate nu se poate,nu este loc pe placa,este ingesuiala mare.Seara trecuta am ascultat peste o ora la putere mare,peste 60w,radiatorul pe care sunt montati finalii,prefinalii si tranzistorii din superdioda ,este doar caldut,nu cred ca avea 40 de grade,deci ampul functioneaza rece,la ce radiator are si nr mare de finali (6 pe canal) ,la o putere de 90w ,este de inteles,injinerii de la Revox nu sunt prosti.
Link spre comentariu

Ce fani surprinzători a făcut ampliful. Oare se ridică schema la exigenţele lor extremale? :)

.............

Reglajele sînt accesibile ca şi punctele de control, cine are răbdare să citească documentaţia va descoperi chestii interesante care se contrazic cu dogmele susţinute pe forum. Etajul final e în clasă B. D-aia în gol radiatoarele sînt reci. Un amplif final aşa cum îmi place mie.

Link spre comentariu

Sa intelegi ca este un amplificator cu un etaj final bine dimensionat, ba chiar supradimensionat, nu ca alte diverse "scule" actuale de peste suta de wati pe canal prin care sufla vintul in ele...La tendintele actuale, nu o sa mai vedem noi asemenea scule sa se mai fabrice vreodata...

Link spre comentariu
Vizitator hellrider77

Sa-l folosesti sanatos, arata foarte bine, felicitari meseriasului!

 

Acum am vazut postul. Multumesc, aseara tocmai ma delectam cu vechitura aia din '82. Asta e daca nu ai gasit si tu un vin mai nou, ma multumesc cu unul "uitat"  prin beci de 34 de ani  :da

Link spre comentariu

Acum am vazut postul. Multumesc, aseara tocmai ma delectam cu vechitura aia din '82. Asta e daca nu ai gasit si tu un vin mai nou, ma multumesc cu unul "uitat"  prin beci de 34 de ani  :da

 

offtopic

 

Se zice ca la un pahar de vin vechi, toate sculele isi pastreaza sunetul. La mai multe pahare, il schimba.

Editat de fluffy37
Link spre comentariu

Judecand dupa schema, circuitul de polarizare poate lesne sa duca etajul final in AB, n-am citit inca documentatia sa vad ce recomandari se fac la capitolul asta de catre producator, insa cert e ca la nevoie poate fi polarizat in AB.

 

LE: Mie nu mi se pare tocmai supradimensionat la etajul final, nu avand in vedere tensiunile de la traf si finalii folositi. Mai degraba corect dimensionat.

 

LLE: Acuma am citit si intr-adevar, desi polarizarea permite si AB, totusi producatorul recomanda un curent de mers in gol foarte mic ( cam 3mA prin fiecare pereche de finali ), deci totusi mai degraba un B asa cum Zal a zis.

Link spre comentariu

Nu stiu de ce initial am avut impresia din schema ( nu m-am uitat la altceva ), ca sunt 4 perechi de finali ( chiar scrie 4x... ), cand sunt de fapt 3, si in cazul asta nu vad despre ce supradimensionare se mai poate vorbi la etajul final.

 

Polarizarea este intr-adevar asa cum zici, cam 10mA prin cele 3 perechi plus curentul prin prefinali.

 

LE: Pai daca si in gol polarizarea este mai degraba B, atunci cu semnal clasa de functionare este clar push-pull, adica B. Asta ca raspuns la intrebarea D-lui Franzm.

 

PS: sau poate ceva imi scapa mie, pentru ca intrebarea pare una capcana... mai cercetez.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări