Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest kameleon

Energie Romaneasca

Recommended Posts

Guest kameleon

Strict pt romani. Celul Volta Cu-Zn. O bucata fata de cablaj (Cupru), o bucata de tabla de burlan zincata, cam 10cm2. Tragi o flegma pe o bucata de ziar si o bagi intre table.>Ugenerat fara load 0.9V, Iscurt=1mA.Pui mai multe elemente, poti aprinde un led cu o flegma.O trupa de ingineri preceputi rau, ar putea face un Auto pt pusti de pe la colturi, ce saliveaza abudent. Astfel flegma ar deveni extrem de scumpa si n-ar mai fi risipita pe strazi.si dupa un timp poate visul romanului de a face in rezervor, se va realiza.Volta a ciordit-o de la unul (imi scapa numele) ce a facut un motor electrostatic ce merge cu elemente descrise mai sus, dar altfel putin. Se afla intr-un muzeu si merge de 200 de ani non stop fara nici-o interventie.idei?

cum adica fara nici o interventie? Adica vrei sa spui ca merge de 200 de ani, tot ansamblul fiind izolat de mediul extern?

Daca da, e o gluma, fiindca nu are cum sa fie perpetuum mobile?

Am scris-o de mai multe ori dar o mai scriu:

Legea conservarii enuntata de Einstein:

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, ci totul se transforma"

Mai gandeste-te :yawinkle:

Poate se opreste dupa 201 ani :rolleyes: .Extrapoland, si planeta noastra se invarte de ceva timp.

Poate se opreste dupa 201 ani :rolleyes: .Extrapoland, si planeta noastra se invarte de ceva timp.

Da, dar incetineste in fiecare zi....

Da, dar incetineste in fiecare zi....

Probabil, dar nu am vazut-o oprita pana acum :weedman:

O merge cu duracell :weedman:

Ontopic: nu demult am vazut pe la TV o baterie pe baza de urina. Faceai pipi pe ea si furniza curent. Se doreste implementarea in diferite teste medicale.

PS: bateria e de unica folosinta :P

Strict pt romani. Celul Volta Cu-Zn. O bucata fata de cablaj (Cupru), o bucata de tabla de burlan zincata, cam 10cm2. Tragi o flegma pe o bucata de ziar si o bagi intre table.>Ugenerat fara load 0.9V, Iscurt=1mA.Pui mai multe elemente, poti aprinde un led cu o flegma.O trupa de ingineri preceputi rau, ar putea face un Auto pt pusti de pe la colturi, ce saliveaza abudent. Astfel flegma ar deveni extrem de scumpa si n-ar mai fi risipita pe strazi.si dupa un timp poate visul romanului de a face in rezervor, se va realiza.Volta a ciordit-o de la unul (imi scapa numele) ce a facut un motor electrostatic ce merge cu elemente descrise mai sus, dar altfel putin. Se afla intr-un muzeu si merge de 200 de ani non stop fara nici-o interventie.idei?

si flegma nu s-a uscat pana acum? sau cand sterge femeia de servici exponatele mai trage o flegma pe ziarul lui Volta?

Guest kameleon

Pila k, ce invarte un motor de aproape 100 de ani, cea de la Leonida?Are ceva energie..Dar habar n-am de unde pot lua platina, argint hai ca gasesc. nu-i pt Ro. Ceva ieftin, sti cum vrea romanu, gratis! o sa zica ca si apa e scumpa...