Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio - receptor cu tuburi CARMEN 3


Vizitator neluelectro

Postări Recomandate

Vizitator neluelectro

Nu pot sa cred ca nu am gasit printre cartile mele  o banala schema cu; ECH81; EBF89; ECL82 + Ochiul magic EM80. Cineva a lipit la tastatura UM,firele OL sau bobina de acord. Pe UM am reusit sa "prind" 2posturi inteligibile. La um moment dat i-a murit amplificarea, masor lampa desi f.ferbinte ;scurt grila-katod trioda, am descarcat un cond.am resuscitat-o,mementan funct.nu stiu ptr.cat timp. Cine are o schema din suflet rog sa dea un semn si contracost   ursachiioan4@gmail.com  OZI BUNA VA DORESC. Timisoara 20.02 '16.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Din ce imi amintesc bobina OL este amplasata mai aproape de panoul frontal, cealalta dinspre sasiul aparatului e in filtrul de pe intrare. Ar trebui sa ii verificati si condensatorii (ideal toti) avand in vedere varsta lor. Mare atentie ca aparatul are autotransformator si pentru depanare ar fi ideal sa folositi un transformator 1:1 pentru izolarea sasiului fata de retea.

Iata si schemele din cartea albastra:

Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
 
Posted Image
Link spre comentariu

Nu pot sa cred ca nu am gasit printre cartile mele  o banala schema cu; ECH81; EBF89; ECL82 + Ochiul magic EM80. Cineva a lipit la tastatura UM,firele OL sau bobina de acord. Pe UM am reusit sa "prind" 2posturi inteligibile. La um moment dat i-a murit amplificarea, masor lampa desi f.ferbinte ;scurt grila-katod trioda, am descarcat un cond.am resuscitat-o,mementan funct.nu stiu ptr.cat timp. Cine are o schema din suflet rog sa dea un semn si contracost   ursachiioan4@gmail.com  OZI BUNA VA DORESC. Timisoara 20.02 '16.

Buna .... Cred ca la tara mai am un sasiu  de Carmen poate si un difuzor ...daca esti interesat de o donatie dar nu mai repede de saptamina viitoare-lasa-mi un nr. de telefon si te sun cind poti veni dupa  D-na Carmen. Sunt din TM zona SOARELUI. Succesuri .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări