Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
norad

Yala se invarte in gol

Recommended Posts

Va salut,

O yala de la un aparat de vending se invarte in gol. In mod normal, yala se deschidea dupa rotirea cheii la 90 grade in sens orar.

Cheia de la yala este de tip butoi (barrel key lock).

Nu stiu ce anume s-a defectat de se invarte in gol. Am invartit-o de mai multe ori, dar nu agata nimic.

Cum lucreaza o yala de tipul acesta ? Pe ce principiu ?

Aparatul e incuiat, iar spargerea unei asemenea incuietori prin gaurire cu burghiu este foarte laborioasa. Usa nu se poate deschide (desface) deorece este protejata anti-efractie. Yala e facuta dintr-un otel special ca sa reziste vandalizarii. Am mai patit asa ceva si am stricat o duzina de burghie si mi-a luat cateva ore ca sa pot stapunge yala.

Multumesc.

Guest dan voicu

Este o siguranta acolo care a cedat. N-ai ce-i face decat sa chemi un lacatus specializat in astfel de treburi sau strici o duzina se burghie.

Edited by dan voicu

Probabil s-a rupt tija ce acționează zăvorul, astfel zăvorul a rămas blocat ,,pe închis,, iar butucul yalei se rotește liber.Din păcate nu prea aveți alternative, poate să deschideți prin altă parte aparatul și să deblocați cumva zăvorul fără a distruge butucul yalei.

Daca se invarte butucul, degeaba il gauresti,inseamna ca o parghie sau o tija  ori s-a rupt oria iesit din locas. Cu cheia bagata in butuc, intoarce-o la 45 de grade si incearca sa extragi butucul desi cred ca e protejat , pune o poza cu incuietoarea si cu cheia, poate ne vine vreo idee.

Guest dan voicu

Deloc nu seamana cu felul in care e facura incuietoarea in cauza. Aceea are mai putine bolturi de siguranta cu dispunere circulara si dimensiune egala pentru modele mai ieftine.

Edited by dan voicu

Daca bolturile sint egale inseamna ca lungimea canalelor unde culiseaza bolturile sint de lungime diferita.

Zonele unde se intretaie canalele sint la nivele diferite.

Edited by NOSTALGIC

Guest dan voicu

Faceti abstractie de imagine clasica de dispunere a bolturilor. Unii le fac cu bolturi egale,altii cu ele inegale. Depinde de calitatea incuietorii.

Posted Image

Mai exact unde trebuie data gaura ?

Partea frontala a yalei este la nivelul usii.

Chestiunea nu e la yala este la legatura dintre limba zavorului și capătul din interior al butucului. Nu stim cum este făcută legătura, prin nituirea unui pătrat ale cărui muchii s-au rotunjit? prin sudare? printr-un pătrat solidarizat cu un aft de sudură ?  Daca nu avem o fotografie este cam greu sa ne dăm seama. Poate daca bagati cheia si apăsați pe ușă, se eliberează tensiunea dintre limba zăvorului și nișa de zăvorâre și devine mai ușor de acționat zăvorul....