Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Artanis.ro

Ticket Electrica

Recommended Posts

Am observat ca apartamentul meu de la bloc este racordat la reteaua si tabloul electric al blocului cu fire de aluminiu de 4mm.

Firele din apartament se duc in contoar si din contoar se duc in tabloul electric care este cu un etaj mai jos. Aceste 2 fire, faza si nul sunt ambele din aluminiu cum am precizat.

Desigur pt a schimba firele este nevoie de cineva de la Electrica ca sa scoata sigiliul de la contoar iar dupa schimbarea firelor sa puna sigiliul la loc.

A mai facut cineva o astfel de solicitare? Stie cum se procedeaza? Vine omul de la Electrica si schimb eu firele sau partea dintre contoar si tablou trebuie sa o schimbe ei?

Va multumesc

Mai inainte de toate, ce intelegeti dvs prin „fire de 4 mm”? Dimensiunile conductoarelor nu se dau in mm, ci in mmp, intrucat este vorba de sectiune, nu de diametru.

Daca conductoarele coloanei au cumva diametrul de aproximativ 3,5- 4 mm, atunci inseamna ca sectiunea lor ar trebui sa fie de 10 mmp. Aceasta sectiune ar fi corespunzatoare unui curent maxim admisibil de 25A, adica o putere absorbita de cca. 5,2 KW. Ce va deranjeaza la aceste date tehnice, de vreti schimbarea coloanei?

Mai inainte de toate, ce intelegeti dvs prin „fire de 4 mm”? Dimensiunile conductoarelor nu se dau in mm, ci in mmp, intrucat este vorba de sectiune, nu de diametru.

Daca conductoarele coloanei au cumva diametrul de aproximativ 3,5- 4 mm, atunci inseamna ca sectiunea lor ar trebui sa fie de 10 mmp. Aceasta sectiune ar fi corespunzatoare unui curent maxim admisibil de 25A, adica o putere absorbita de cca. 5,2 KW. Ce va deranjeaza la aceste date tehnice, de vreti schimbarea coloanei?

inteleg ca sunt de 4"mmp", mm insa il regasesc ca fiind un termen mai uzual pt precizarea grosimii firelor. Cum spuneam, aceste fire solide din aluminiu au 4mmp si nu sunt corespunzatoare pt tabloul meu electric si circuitul meu din casa care este refacut(pe cupru) si dimensionat pt un consum maxim de 25-32A. Chiar daca aceste fire din aluminiu aparent duc 25 de A, nu mi se par sigure.

Circuitul catre contor si din contor catre tabloul de pe scara este pe o teava de 35mm sectiune si pt ca operatiunea de schimbare ar fi una relativ simpla, fara sa necesite sparturi in pereti sau alte modificari chiar as vrea sa folosesc un fir de 4mmp, insa din cupru.

Deci daca cineva a mai facut asta sau stie cum se procedeaza il rog sa imi spuna si mie cum se colaboareaza cu Electrica in aceasta situatie.

Mergi la Electrica,spui ce vrei si vezi.In cazul meu am fost intrebat cine imi face modificarea,ei neocupandu-se cu asa ceva.Am spus ca eu,mi-au dat ok-ul sa rup sigiliul si sa-i anunt cand e gata sa verifice.A doua zi am anuntat,au venit,au luat sigiliul vechi si au pus unul nou,proces verbal si gata.Probabil depinde de seful de filiala .Oricum,cred ca cel mai elocvent e sa intrebi la ei.

Daca sunt fire de 4 mmp aluminiu, atunci intr-adevar coloana este subdimensionata, intrucat 4mmp Al pot suporta doar 16A in regim de durata.

In linii mari, procedura e asa cum a specificat si colegul de mai sus. In mod normal ar trebui o firma autorizata, dar daca credeti ca va puteti descurca, faceti-o singur, dar va sugerez sa trageti conductor de cupru de 6 sau chiar de 10 mmp, daca este posibil, pentru a putea fi pregatit si pentru un eventual spor de putere ulterior. Va reamintesc ca, in conformitate cu prevederile I7-2011, sunt admise bransamente monofazate cu puteri de pana la 11 KVA, cu acordul furnizorului, asa ca e mai bine sa fiti pregatit. Eu asa am procedat, desi in prezent nu „trag” din retea mai mult de 3 KW la varfuri de consum.

Pe procesul verbal intocmit de tehnicianul de la electrica care o sa monteze sigiliul nou, se specifica cine a lucrat in instalatie si seria si numarul legitimatiei ANRE.

Daca nu sunteti electrician autorizat nu puteti face asta legal.

Daca tot desigilati contorul, montati si o rama noua pentru acesta si inlocuiti si conductoarele de la contor la tabloul dvs de  sigurante.

Recomand sa utilizati conductor de cupru de 6mmp (masiv sau litat) la cel litat, la prinderea in contor sertizati pini lungi ca sa prinda pe ambele suruburi din contor

ceea ce vreti sa face-ti se numeste suplimentare de putere.ATR nou,etc...stat la coada...NU UMBLATI DE UNUL SINGUR LA SIGILIU,se numeste INTERVENTIE NEAUTORIZATA in instalatie si se pedepseste penal,conform legii.

Pe procesul verbal intocmit de tehnicianul de la electrica care o sa monteze sigiliul nou, se specifica cine a lucrat in instalatie si seria si numarul legitimatiei ANRE.

Daca nu sunteti electrician autorizat nu puteti face asta legal.

Daca tot desigilati contorul, montati si o rama noua pentru acesta si inlocuiti si conductoarele de la contor la tabloul dvs de  sigurante.

Recomand sa utilizati conductor de cupru de 6mmp (masiv sau litat) la cel litat, la prinderea in contor sertizati pini lungi ca sa prinda pe ambele suruburi din contor

Dar de ce trebuie sa fie firul de 6mmp? ca 4mmp duce 32A.

ceea ce vreti sa face-ti se numeste suplimentare de putere.ATR nou,etc...stat la coada...NU UMBLATI DE UNUL SINGUR LA SIGILIU,se numeste INTERVENTIE NEAUTORIZATA in instalatie si se pedepseste penal,conform legii.

Pai si eu credeam ca e ilegal sa umblu acolo la sigiliu de unul singur. Doar ca opiniile voastre par reale si in acelasi timp se contrazic putin.

Nu poate pur si simplu sa vina un reprezentat electrica sa faca acel racord? sa desigileze el, sa resigileze tot el? Eu sunt dispus sa il platesc, legal, cu factura si daca e nevoie sa ii dau si firul de 6mmp. Nu pot sa cred, este chiar atat de greu de schimbat 2 fire?

Edited by Artanis.ro

Dar totusi,de ce nu mergeti sa vorbiti cu ei?Pana cereti n'spe mii de pareri despre cum trebuie facut si pana la urma tot la ei ajungeti...