Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ingerul_danutz

Cablu electric rezistent la temperatura 200-250 grade

Recommended Posts

Va salut,

Doresc o recomandare de tip cablu sau solutie pentru alimentarea unor rezistente dintr-un cuptor electric.

Momentan folosesc cablu multifilar invelit intr-un tub de varnis, dar care cedeaza in timp (mai putin de o luna).

Caut un alt cablu sau cablu+invelis, pentru a rezista mai mult...

Am gasit ca si protectie  HTERM1X4 (fibra care rezista la 400 grade), dar este undeva la 49lei/ml.... eu am nevoie de 12 ml, deci o suma cam maricica.... 

Sectiunea cablului sa fie de 4~6mm, iar temperatura este constanta pana la 220 - 250 grade

Presupun ca e vorba de cuptorul din topicul celalalt.Nu cunosc constructia exacta, ce am eu la munca nu are cablu in cuptor(de fapt are doar un capat,sub 1/2 m),bornele rezistentelor sunt in afara cuptorului (un capat,unde e folosit fir siliconic,dar temperatura e cea din exterior) iar capatul celalat are bornele unite cu platbanda subtire si legat la nul cu un conductor siliconic  scurt in interior.Poate va ajuta ideea.

Edited by loleksibolek

Cu un pic de indemanare cred ca puteti acoperi 12 m de cablu cu "silicon rosu", d'ala de rezista pana la 350 de grade Celsius, patru tuburi , la 12 lei/ tub.Zic si eu!Vorbind foarte serios, n-ar fi mai bine sa redimensionati sectiunea cablurilor de alimentare?Cablurile acelea trec prin cuptor?

@ loleksibolek - Intradevar, este vorba de acelasi cuptor, am 17 rezistente in el, am luat in calcul varianta cu platbanda dar sunt pe cate 3 faze legate si ne-a dat cu virgula; tot la cablu am ramas. revin cu o poza maine, cand am cuptorul rece

@ dj_ando_83 - Deci, intradevar ar exista un cablu rezistent bine la caldura, ai cum intra in posesia unei poze?, cu izolatie siliconica am gasit unde temp maxima ar fi 200 grade (iar eu am constant 220 grade)

@ gica contra - Ms de info, chiar ar fi ceea ce trebuie, trebuie sa ma uit in detalii, sa nu fie doar ... temp maxima este de 260 grade, dar pt scurt timp.

@ valangjed -  varianta cu tup siliconic rosu (care se foloseste la seminee pt izolatie, cred ca de acela vorbim) este de luat in calcul; in ce sens sa redimensionez sectiunea cablului?, surubul de prindere de la rezistente este de 5mm, si o fac printr-un papuc de CU

@ Spitfire - poti sa-mi dai in privat, numele magazinului; cu izolatie siliconica am gasit unde temp maxima ar fi 200 grade (iar eu am constant 220 grade)

<< Intradevar, este vorba de acelasi cuptor, am 17 rezistente in el, am luat in calcul varianta cu platbanda dar sunt pe cate 3 faze legate si ne-a dat cu virgula; tot la cablu am ramas. revin cu o poza maine, cand am cuptorul rece>>

Probabil nu intuiesc eu bine dar ce legatura are cate faze sunt legate ?

@ Spitfire - poti sa-mi dai in privat, numele magazinului; cu izolatie siliconica am gasit unde temp maxima ar fi 200 grade (iar eu am constant 220 grade)

Habar n-am de numele lui, o luati pe jos de la statia de metrou "Basarab" spre Primaria sector 1, pe banu Manta, pe partea stanga, pana in Primarie. Cablul cu izolatie siliconica rosie eu zic ca rezista fara probleme la 220 gr. constant.