Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest ionutonciul

Problema cu un amplificator de GPS

Recommended Posts

Guest ionutonciul

Buna seara tuturor, sau mai bine spus buna dimineata.Numele meu este Ionut (dupa cum se vede si in user) şi apelez la voi, sau mai bine spus va cer ajutorul/sfat legat de o mica problema.Stiu ca poate nu am incadrat subiectul in categoria corespunzatoare.Sa incep cu inceputul. Lucrez in cadastru (topografie), iar de curand au murit amplificatoarele de semnal (banuiesc ca sunt FM). Este vorba despre 2 amplificatoare de semnal Radio, 1. Trimble pdl 450, 2. Trimble HPB450. Sa va explic despre fiecare:1) Trimble PDL 450, este un amplificator radio pentru GPS-uri (topografice, ex: Stonex S10). Acest amplificator are o putere de 4W, cu o anumita modulare a datelor ce le transmite din GPS, fregventa pe care lucreaza este 430-450mhz, spaising 25kbs si baudrate 9600. Acest amplificator se conecteaza la palarie (GPS - BAZA) amplificatorul stie sa faca modulatia respectiva pt a putea ca alti utilizatori (oameni din echipa sa se conecteze) la BAZA. Poroblema amplificatorului nu o stiu, simptomul e ca nu mai bate decat cca 300m de la baza ( functional batea cca 4,5km- 5km). Ok. Principiul al celui de-al 2lea amplificator este acelasi, doar ca al 2 lea este de 35W, spaisingul 12kb iar baudrate 4800.Sper sa fi spus tot ce ar trebui pt ce urmeaza sa intreb :).Ideea este in felel urmator : 1) atunci cand connectez unu din aceste amplificatoare la GPS, AUTOMAT ampliful din GPS(0,5W) e null, de aceea amplif-ul 1 respectiv 2, stiu sa moduleze respectivele date.Intrebarea mea este : Pot gasi, un amplificator ce sa il pot connecta la GPS pe amplif-ul GPS-ului, unde semnalul este gata modulat, doar ca e de putere mica (0,5w). Sa zic ca o antena ce o pot connecta la o baterie de masina (12v) iar ea din acei (0,5w) sa imi scoata un 10-15W sau mai mult ( nu m-ar deranja) pe fregventa 430-450. Am sa revin cu detalii poze cu mufe sau alte detalii despre ceea ce va intereseaza sa stiti.Va multumesc Anticipat. Cu stima Ionut.