Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Aveam cam 16~17 ani cand am inceput sa fiu interesat de tv-uri, bineinteles ca nu stiam aproape nimic despre ce si cum functioneaza, dar cu timpul citind si mai vorbind cu depanatorul care ne mai repara "batranul" "Miraj" (Kocsis Emerich il chema si era "profi" in meserie), am inceput sa ma descurc un pic.Asemanarea intre tv-urie de odinioara si cele de azi este ca aceea dintre primul calculator ENIAC ( https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiY4aeZ_YrLAhVL0hoKHUhfALYQFggfMAA&url=https%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FENIAC&usg=AFQjCNEppnsbjocSh7uoxeRBK3k5RoCPAA} si un PC de ultima generatie...In primul an de facultate, invatam ceva despre limbajul FORTRAN (<Formula Translation>), care era de mult depasit...

In rest, nu este nici un secret :mult studiu(permanent, ca sa poti "tine pasul") , munca si...pasiune.

Editat de ANDRASONI LUCIAN
Link spre comentariu

mult studiu(permanent, ca sa poti "tine pasul") , munca si...pasiune.

Pai daca este sa vorbim  despre electronica in general trebuie studiu,munca si pasiune  din plin(mai ales individual) atata timp cat faci scoala in respectivul domeniu,iar dupa terminarea scolii nu mai vorbesc,daca nu vrei sa ramai in urma de totului.Cu toate ca n-am studiat electronica la scoala  ma pasioneaza foarte mult si citesc pe internet despre acest domeniu tot des.Trece foarte putin timp fara sa apara macar o noutate in respectivul domeniu.Scuze de off topic si parerea mea este ca am putea deschide un topic (poatela la Bodega) cu  titlul "Electronica de ieri si de azi".Numai bine tuturor!

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

Eu zic ca toata viata este de invatat(eu personal zic ca reparand doar, m-am plafonat in multe directii).Facand doar service incerc sa invat cat mai mult in domeniul asta.Daca as face altceva as schimba prioritatile.Dar si sa spui de lampi la plasma,Final linii la LCDuri etc .mi se pare aiurea rau.Adica un pic de studiu trebuie fiecaruia inainte de a scoate ,,porumbeii ,, pe gura.Desi si a gresi este omeneste.

Link spre comentariu

marea majoritate confunda plasma cu lcd ul..sau tv cu led..eu vorbeam de principiul de baza al emisiei/receptiei analogice,sper ca nu asta credeti despre mine ca as cauta un final de linii si o lampa intr o plasma!

Nici nu m-am gandit vreo clipa ca este vorba despre asa ceva in cazul dvs. dar n-ati precizat daca va referiti depanatori/electronisti care fac asemenea confuzii sau in general.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări