Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
bubusmecherul

tv royal

Recommended Posts

am primit acest tv royal,sasiu RECON RC4021A,cu defectul led rosu,apas pe +p de pe panoul tv,se stinge ledul dar nu pleaca tv-ul,iam scos capacul,si am gasit un condesator bombat C618 160/100UF lam schimbat dar problema persista,in standbay am 157v pe final lini,cand se stinge ledul tot 157v am,si am mai gasit o dioda D613 de 10v,iam schimbato dar problema persista,ma ajuta careva,va rog.

la 2474 postari si subiect recor 4021,trebuia sa fii doctor,bubule!

schimba intai 10m din sursa,e la marginea sasiului

Mai Bubule,la 157V pe B+,sa cam dus dracului tv-ul,cred ca si TDA8305 si TDA3653.Vezi ca intre radiatorul finalului de sonor si ecranajul caii conune ai un tz.npn,o dioda zenner 9V1 si o rezistenta de 150 Ohm;verifica-le.

A trecut un schimb, adica opt ore... Inca n-a gasit condensatorii mentionati. 

Sa ceri sfaturi pentru tv Royal/Recor(pentru defect penibil), dupa ani de activitate pe forum, nici Cristi (ala cu catelu')  nu o face.

O glumita se impune:  sa fim alaturi de dl. Palcu Ion, si moderatorul sa-i schimbe numele in Dr.Bub(nu,n-am uitat  un ''u''), ca Dj mai sunt.

Daca am deranjat cu gluma, rog moderatorul sa stearga postarea.

revin,nu am fost acasa,am verificat ce a spus dom tabacaru,Q607,R621,D613,ambele au mai fost schimbate de catre alt depanator,si sant defecte toate cele trei spuse,schimb din nou si revin.

revin,nu am fost acasa,am verificat ce a spus dom tabacaru,Q607,R621,D613,ambele au mai fost schimbate de catre alt depanator,si sant defecte toate cele trei spuse,schimb din nou si revin.

degeaba schimbi piesele astea daca nu schimbi conzi din primar sursa , o sa le prajeasca din nou daca nu repari prima data sursa

am primit acest tv royal,sasiu RECON RC4021A,cu defectul led rosu,apas pe +p de pe panoul tv,se stinge ledul dar nu pleaca tv-ul,iam scos capacul,si am gasit un condesator bombat C618 160/100UF lam schimbat dar problema persista,in standbay am 157v pe final lini,cand se stinge ledul tot 157v am,si am mai gasit o dioda D613 de 10v,iam schimbato dar problema persista,ma ajuta careva,va rog.

cum nu a explodat c618  100micro/160v  la 157v? ciudat.

cum nu a explodat c618  100micro/160v  la 157v? ciudat.

nu crapa daca este sub 160v daca trece de aceasta tensiune cu 1v peste atunci crapa condu

lam gasit bombat

si nu cred ca acea tensiune de 157v este cea care trebuie sa fie pe B+ acolo sigur sunt probleme in primar sursa alimentare,schimba toti conzii electrolitici de acolo inclusiv pe cel de recuperare.

degeaba schimbi piesele astea daca nu schimbi conzi din primar sursa , o sa le prajeasca din nou daca nu repari prima data sursa

Eu cred ca este de la sine inteles ca intai trebuie reparata sursa,si redus B+ la 110-115V . Normal ca merge,o sa fie 9,4 in loc de 9,1;nu-i problema.