Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pasta lipit SMD


Vizitator doru.cazan

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator doru.cazan

Si eu am dubii, de asta ma intereseaza parerea cuiva care a folosit-o (-:

 

Vreau sa lipesc leduri 0805 si circuite soic-8.

 

Caut o pasta mai ieftina si care sa tina mai mult timp.

Link spre comentariu

Pasta asta e pentru chestii mai putin pretentioase, dar merge bine si la SMD. 

De ce conteaza temperatura la care se topeste? oricum e mult mai jos decat fludorul. Am folosit-o la lipituri cu aer cald si e ok.

 

Nu ti-as recomanda neaparat aceasta pasta decat daca vrei sa faci economie, in cazul tau ar merge dar exista si altele mai bune.

Gasesti recomandari bune in topicul despre fluxuri .

Link spre comentariu
Vizitator doru.cazan

Multumesc ca mi-ai atras atentia, nu vazusem (-: Se poate folosi cu o statie cu aer cald sau ar trebui sa caut o pasta care se topeste la o temperatura mai mica?

 

Nu sunt cel mai zgarcit (sunt un pic, recunosc) dar parca nu as da 50 sau 70 de lei pe 10g mai ales ca nu le consum in cateva luni cat am auzit ca rezista in frigider.

 

Inca ceva: in postarea despre fluxuri am citit despre colofoniu dizolvat in alcool izopropilic. Daca asta se incadreaza la fluxuri atunci mie imi trebuie altceva: trebuie sa contina si un aliaj, sa lipeasca si sa fie conductor.

Editat de doru.cazan
Link spre comentariu

S-ar parea ca aia e temperatura maxima de lucru, iti spun sigur ca se topeste mult inaintea fludorului.

 

La o pasta flux nu cred ca trebuie sa te uiti dupa temperatura de topire, toate se topesc usor.

 

Cred ca iti faci prea multe griji, nu ai de facut lipituri foarte pretentioase.

La QFN sau BGA apar probleme si conteaza fluxul folosit.

Link spre comentariu

[*]Composition: Sn63/Pb37

[*]Melting Pointed:183℃

[*]adica e o pasta cu plumb la care punctual eutectic este de 183 grade Celsius, :rade: vezi ca scrie pe pagina producatorului

[*]http://www.szbesttool.com/products/Excellent-quality-hot-selling-mobile-phone-solder-paste-tin-solder-flux-paste-BST-506.html#.VsItFdgcRdg

[*]sunt si paste mai special cu temp de topire mai mica -cu bismuth cauta pe indium corporation.

Link spre comentariu

Aia nu-i temperatura de topire . E temperatura maximă de lucru .

 

...

Corect...cand te uiti de pe tel. mai pierzi din detalii... scrie "temp de lucru pana la  350 gr C"..

@nibi confirm si eu ca am luat plasa cu produsul indicat de tine.... ( o fi fost vechi...nu stiu ...) . Am revenit la metoda clasica fludor de calitate cu Pb si flux ( fara cuptor...munca de chinez lipire bob cu bob...adica SMD cu SMD) ...dar eu nu lucrez cu SMD mai mici decat 805 ... de regula 1206. Am sa revin cu niste poze cu ce am acum in lucru....

Edit:

Posted Image

Posted Image

Posted Image PS: Am pus pentru comparatie, pe fiecare poza si un BD139

Editat de Eusebiu Angelescu
Link spre comentariu
Vizitator doru.cazan

Multumesc mult pentru informatii, am invatat mai mult decat as fi facut-o citind materiale de pe net o saptamana intreaga (-:

 

 

@nibi confirm si eu ca am luat plasa cu produsul indicat de tine.... ( o fi fost vechi...nu stiu ...) . Am revenit la metoda clasica fludor de calitate cu Pb si flux ( fara cuptor...munca de chinez lipire bob cu bob...adica SMD cu SMD) ...dar eu 

ce a mers altfel decat te asteptai la BST-506? Am comandat o cutie si vine astazi dar m-ar ajuta sa stiu la ce sa ma uit cand o testez prima data.

Editat de doru.cazan
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări