Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

port serial


mircea626

Postări Recomandate

problema e urmatoareaam un programator pentru eeproame care nu vrea sa mearga decit preferential.adica.pe un p3 la 1gb ,cu xp profesional,citeste si scrie fara probleme.pe un lapot p4, mobile 1.6,nu vrea sa citeasca(scrie),decit anumite eepromuri :axe: ma refer la un kkt de program..res0pecti pony prog.ce parere aveti?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

problema e urmatoareaam un programator pentru eeproame care nu vrea sa mearga decit preferential.adica.pe un p3 la 1gb ,cu xp profesional,citeste si scrie fara probleme.pe un lapot p4, mobile 1.6,nu vrea sa citeasca(scrie),decit anumite eepromuri :axe: ma refer la un kkt de program..res0pecti pony prog.ce parere aveti?

aaa...am uitat.dupa cum spune si titlul respectivul programator este pe serial :tonqe: multumesc
Link spre comentariu

Unele laptop-uri (depinde de firma si model) in loc sa scoata +/- 12 V pe seriala merg cu +/- 5 V, de exemplu.Depinde ce aparat legi pe seriala. Unele se descurca, altele nu.Daca zici ca unele le scrie si altele nu, nu mai stiu ce sa zic. Din acelasi model sau diferite?Alta idee: parca la Pony prog se faceau temporizarile alea soft, i-ai dat calibrare la soft inainte sa-l folosesti pe laptop?

Link spre comentariu

Eu din cate am vazut ponyprog e un bigshit scrie un eprom foarte repede ceea ce nu e bine poate sa iti distruga memoria.Foloseste ICPROG si seteaza latenta la 30.Ai batrani stiu ca ptr programator se folosesc PC-uri slabe pana in 166Mhz.De multe ori portul serial poate sa nu functioneze corect la parametrii care trebuie de accea se va folosi o interfata cu un MAX232 sa diferentieze.

Link spre comentariu

am dat si calibrare,toate memoriile pe care le-am probat sin 24cxx.in mod curent folosesc ic prog,dar acu am vazut ca nu-mi functioneaza corect pony si de aia am intrebat.am folosit pony pe tot soiul de calcultoare (si mai slabe si mai puternice decit asta) si nu am avut nici o problema.am intimpinat inconveniente cu programatoare care nu mergeau pe anumite compuri,dar nu cu pony progoricum am sa verific ce mi-ati indicatmultumesc

Link spre comentariu

Unele laptop-uri (depinde de firma si model) in loc sa scoata +/- 12 V pe seriala merg cu +/- 5 V, de exemplu.Depinde ce aparat legi pe seriala. Unele se descurca, altele nu.Daca zici ca unele le scrie si altele nu, nu mai stiu ce sa zic. Din acelasi model sau diferite?Alta idee: parca la Pony prog se faceau temporizarile alea soft, i-ai dat calibrare la soft inainte sa-l folosesti pe laptop?

ai dreptate,unul scoate aproximativ +/- 10v ,celalalt +/- 5v.dar sa fie asta cauza?mai studiez
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Ideal e sa folosesti un program ce merge sub MS-DOS, 98-ul si XP-ul lucreaza rau cu COM1 si COM2, xp-ul lanseaza rutine aiurea, iti intrerrupe sesiunea de flash-uire, sub MS-DOS n-am avut niciodata probleme. Deasemeni vezi sa nu ai un port serial zgomotos, de ex. din cauza sursei, care scoate ripla de 100 Khz.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări