Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

retea crossover intre 2 pc-uri cu XP


adi_0106

Postări Recomandate

am si eu o problema cam aiureaam un var care sta la casa .... la sat ... si vrea sa isi faca retea cu un vecinsi-a luat cablu - urmeaza sa ma duc zilele care urmeaza sa il mufez crossover - 1 cu 3 si 2 cu 6problema apare la partea software - nu am configurat niciodata in XP o astfel de retea, numai in win 98 (asta se purta pe vremea cand imi faceam eu retea cu vecinul din perete)intrebare: e greu de configurat ? sunt ceva setari "minune" ?are cineva vre-o idee ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Daca nu stii sa setezi nici o retea "normala" intreaba si ti se va raspunde. :smt003

pe vremea cand imi faceam eu singur retele - se purta win 98acum .... de cand cu xp-ul - mi-am pus net de la un ISP din cartier - pt serviciile caruia nu trebuie sa setez nimic - pur si simplu pun cablul in placa de retea, serverul recunoaste mac-ul si am net :smt024 d`aia intreb .... pe langa protcoalele TPC/IP cu tot cu Ip-uri - mai trebuie sa pun ceva ?
Link spre comentariu

Hai sa-ti spun eu care e treaba, ca vad ca nu se inghesuie nimeni.Am inteles ca ambele calculatoare au win xp pe ele.Faci cablul si il infigi in fundul fiecarui calculator. Daca l-ai mufat corect, o sa iti apara local area network connected sau ceva de genul asta, in nici un caz nu o sa iti mai arate ca reteaua este deconectata (in cel mai rau caz iti arata ca ai conectivitate limitata).Intrii frumos la Network connections si ii dai sa iti afiseze toate conexiunile. Selectezi pe cea corespunzatoare placii de retea pe care o folosesti, click dreapta-> proprietati. De acolo, 2 click pe TCP/IP si treci pe manual setarile de ip, apoi iti dai un ip pentru primul calculator, de ex 192.168.1.1. Apesi tab (se va completa automat subnet mask). OK, OK.celelalte campuri le lasi necompletate.La al doilea calculator urmezi exact aceeasi pasi, insa la ip scrii 192.168.1.2.Vei avea o retea functionala intre 2 calculatoare acum. Restartezi, daca este nevoie si...asta a fost. Nu mai e nimic altceva de facut. Nu e nevoie sa te complici cu wizardul sau alte prostii.

Link spre comentariu

am fost ... am facut .... si a mers - dar nu cu cablul ala mare de 20 meu mai am un cablu de mai demult (de prin tinerete cand ma ocupam cu d`astea :smt003 ) si pe acel cablu mic merge totul perfectpe cablul mare - imi apare conexiune stabilita .... vad de pe un calculator ce are celalalt dat la share - adica partitiile D,E ... etc ... dar nu imi da voie sa ma contectez la ele am instalat in program de chat pe retea - merge pe cablul mic perfect, pe cel mare doar pe un pc pot vedea ce scrie celalalt utilizatoram incercat in jocuri - apare in lista de jocuri active - jocul facut de celalat utilizator - dar nu se poate conecta la el si tot asa .......sa fie oare cablul de vina ? sa aiba probleme - fire intrerupte sau ceva ? din moment ce mie imi apare conexiunea ok ?cablul ala mic l-am testat mutand calculatoarele unul langa celalalt - si totul a mers perfectsa fie oare nevoie de un switch ?

Link spre comentariu

La asta nu stiu sa iti raspund...Am incercat si eu retea cu un cablu de vre-o 16m (tras frumos pe langa colturi dintr-un capat al casei in celalalt) si a functionat. Probeleme cu share-ul am si eu, insa folosesc un server ftp instalat pe unul din calculatoare. In cazul share-ului, windowsul este buba...

Link spre comentariu

cablul mare s-ar putea sa aiba una dintre mufe incorect mufata, adica fir cu probleme. asa am avut la firma un cablu de apro 10 m intre swich si un calculator. Pe swici aveam activitate, in windows imi aparea cable pluged dar, calculatorul "trimitea", dar nu "primea" nimic. I-am tras o remufare si sa rezolvat :partyman:

Link spre comentariu

Si eu is curios cum naiba functioneaza doua compuri intre ele pe unu am XP si pe unu milenium si nu vedeam in retea decat un comp (adica accesam reteaua si imi vedeam propiul pc la fel era si pe compul 2) asa ca m-am lasat de meserie am ramas fara comp de teste :DMi-a zis un amic sa-i dau run \\ip

Link spre comentariu

mda .... potrivit siteului dat de ghimpe--, mufarea facuta de mine e corecta

ionut20 cred ca ai dreptate - esti a doua persoana care imi zice lucrul asta ... si cred ca ai dreptate

clestele care il folosesc are o mica problema - si anume pinul 1 al mufei nu este presat din prima pe fir de dintele 1 .... asa ca trebuie sa bag mufa prin celalat capat al clestelui - pt ca dintele pt pinul 8 sa preseze contactul 1 al mufei

 

din cate am mai citit pe net - pinul 1 este pe transmitere de date .... asa ca daca la unul din capete nu face contact perfect (poate chiar la ambele capete) - nici nu are cum sa mearga

am fost acum si mi-am cumparat un pumn de mufe - asa ca maine am timp sa ma joc de`a mufatul pana il nimeresc :smt003

 

daca imi iese - imi fac un var foarte fericit - rupe fifa in retea cu vecinul :smt003

in seara asta m-a rugat sa ii las cablul ala de 2 m lui ... ca sa isi cheme vecinul cu calculatorul la el sa faca un joc, doua ....

Link spre comentariu

Si eu is curios cum naiba functioneaza doua compuri intre ele pe unu am XP si pe unu milenium si nu vedeam in retea decat un comp (adica accesam reteaua si imi vedeam propiul pc la fel era si pe compul 2) asa ca m-am lasat de meserie am ramas fara comp de teste :d

Mi-a zis un amic sa-i dau run \\ip

Ca sa vezi calculatorul al doilea, mai ales ca sunt 2 sisteme de operare de generatii diferite, faci in ordinea asta: folosesti cablu cross over, aloci ip-uri de uz intern, cu diferenta la ultima cifra, setezi pe fiecare calculator numele workgroupului sa fie la fel, da-i share la ceva pe ambele computere, si trebuie sa se vada in my network paces, la view workgroup computers, atat computerul tau cat si celalalt computer, si ambele in acelasi grup.

 

Pe xp, atunci cand nu ai nimic sharuit pe celalalt computer, ii vezi in grup doar numele, dar nu te lasa sa il accesezi.

 

:smt006

 

@Adi clestele s-ar putea sa fie problema intradevar :)

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări