Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
nelutuPO

Sfat baterii sistem fotovoltaic

Recommended Posts

Va salut , am o intrebare pentru cunoscatori si anume daca  pot folosi 10 baterii Fiamm FG24204 /12 V-42 A per bucata la un sistem fotovoltaic ? Sunt OK acesti acumulatori ?

Da, ii poti folosi cu incredere.Cate panouri ai si la ce tensiune ai sistemul- 24 sau 48V?

Edited by rinaldoparaipan

Acum sunt in cautare de raspunsuri pentru un sistem fotovoltaic care sa produca cam 7 Kw ! Sunt incepator pe acest forum. Astept orice sfaturi  care ma pot duce sa fac un sistem fiabil ! Stima !

Vreau sa cumpar componente pentru un sistem solar Off-Grid undeva la 6-7 Kw sa produca. Ma intereseaza componentele mai putin acumulatorii care am deocamdata 10 buc 12 V / 42 Ah. Astept sfaturile celor initiati pentru achizitie montaj si punere in exploatare ! Stima

nu stiu poate gresesc dar daca ai 10 bat la 42ah ar insemna 420ah ceea ce inseamna ca tu le incarci cu 40-50 a/ora adica cu 5-6 panouri care semnifica cam 1,5 kw pana la 6-7mai trebuie bateri,daca gresesc rog sa ma corectati asa mai invat si eu

Cel mai bine pentru a nu distruge bateriile ar fi sa instalezi o parte din el si pe masura ce mai adaugi baterii mai instalezi oricum regulatorul si invertoarele pot functiona si doar cu o parte din puterea normata pe astea le iei la cat vrei 6-7 kw 5 sau 10 si pui bateriile si panouri de caa 1-2 kw dupa care mai adaugi baterii si panouri, atentie baterii cu aceeai tehnologie gel sau agm, tgi sau opzv sunt destul de compatibile cu celelalte tipuri cu gel.

AGM si gel nu prea sunt compatibile si nu sunt compatibile de loc cu tractiune, semitractiune sau opzs.

Exista invertoare cu charger MPPT incorporat la care poti sa setezi curentul de incarcare.

Adica daca panourile iti produc 60A(un exemplu luat la intamplare), poti sa bagi in baterii doar 30A si restul de 30A in consumatori.

6 panouri au puterea maxima de 1,5kW.Productia e undeva intre 4.5 si 7kWh pe zi.

Puteti sa=mi recomandati pentru un sistem OK ce panouri , invertor cu charger MPPT , UPS si tot ce mai tine de constructia umui sistem fotovoltaic Off Grid ?

Un invertor bun si cu charger MPPT este MPP Solar.

Panouri  hmmm..... noi sau second?

Eu stau in partea de sud a tarii , in Oltenia si cred ca panouri Poli noi  ar fi  deajuns. Eu sunt nou venit pe aici si am nevoie de sfaturile dvs, ale celor care aveti experienta in sistemele fotovoltaice.

In functie de buget dar si de consumul estimat as recomanda urmatorul sistem:

Invertor cu charger tip PIP-MS 4048.

6 panouri de 240-250W(se mai pot adaoga inca 6 pe acelasi charger)-productie 4,5-7kWh/zi

Baterii-ar fi fost bine daca erau 12 buc, sistemul e pe 48V

Cost total cca 3500 euro.Daca se opteaza pentru MSX2424 si panouri second, costul ar fi de 1600-1700 euro.

Am gasit pe OLX la o firma din Targoviste panouri noi policristaline  cu urmatoarele specificatii :

STC Power Rating Pmp (W) 225

Open Circuit Voltage Voc (V) 36.6
Short Circuit Current Isc (A) 8.08
Voltage at Maximim Power Vmp (V) 29.4
Current at Maximim Power Imp (A) 7.66

sau :

STC Power Rating Pmp (W) 275

Open Circuit Voltage Voc (V) 44.7
Short Circuit Current Isc (A) 8.26
Voltage at Maximim Power Vmp (V) 35.1
Current at Maximim Power Imp (A) 7.84

8 panouri de acest fel pentru a=mi asigura consumul pe timpul zilei si sa produca si pentru incarcare acumulatori  ?

Este mai bine sistemul pe 48 volti fata de 24 ? Motive ? Stima

Edited by nelutuPO

Panourile respective trebuie testate in prealabil, atat la Vmp cat si la Isc.

8 panouri se pot pune pe doar oe 4048.

MSX2424 accepta 1500W pe intrare, deci maxim 6 panouri.

Daca doriti sa extindeti sistemul, va recomand sa plecati din start pe sistem de 48V.Puterea pe iesirea invertorului e de 5kW(fata de 2,4kW la MSX 2424).

Consumul pe timpul zilei cat este?