Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Tanasoiu Mihai

Retea de senzori cu atmega8

Recommended Posts

Salutare,dupa cum vedeti sunt nou pe forum si de vreo 2 luni imi bat capu cu aceasta problema,am ca lucrare de licenta sa fac o retea de senzori exact cum sunt acelea din parcarile subterane ale mall-urilor care arata cu un led verde respectiv rosu daca locul de parcare e liber sau ocupat.

Am folosit senzori ultrasonici si atmega 8 programat sa lucreze cu senzorul ultrasonic si acum intervine problema....legarea senzoriilor(microcontroller-or) intre ele printr-o topologie magistrala si conectarea acestora cu un display led care o sa arate cate "locuri de parcare" sunt disponibile.

ce lucrare frumoasa , recomand sa legi cate un nrf24l01  la o unitate atmega8+ senzor       si     toate se centralizeaza  pe un ecran    sau  chiar  in retea ....   aici e  ideea cu o retea de senzori  catre  master   http://tmrh20.github.io/RF24Mesh/... o varianta ar mai fi cu xbee dar sunt scumpe... exemplul lui tmrh20 poate pana la 255 de senzori dar daca te apuci de o parcare de mall poate ai nevoie de ajutor :)...

Posted Image

Edited by unuldinei

m'ai bagat putin in ceata :scarpin  m-am gandit si la varianta asta prin wi-fi dar mi se pare ca merg cam prea departe...prefer varianta clasica(prin cablu) din ce am mai vazut si citit pe google am inteles ceva legat de o interfata rs485,multridrop connection dar nu am gasit nimic legat de echipamentele de retea sau circuitele care fac legatura intre microcontrollere

Cel mai elegant ar fi cu esp8266 si reteaua wireless care daca nu exista e usor de facut.

Toti senzorii comunica pe intranet si raporteaza starea locului de parcare intr-un server.

da chiar ar fi ceva mai sf dar parca se ingroasa treaba mai rau,nu am atat de multa experineta in domeniu si imi e cam greu sa dau delete la tot ce am facut pana acum,tot varianta cu cablu o prefer..parking guidance system se numeste sistemul asta daca poate cineva cu mai multa experienta sa ma ajute cu un google search.

pai daca ai atmega8 si vrei prin sarme foloseste ceea ce ai adica rx tx -ul de la atmega 8 (studiaza bine datasheetul !!) , pe protocol rs232, la 9600 baud, cablu torsadat utp  si nu te lasa convins de careva pe aici ca stie el sa o faca mai bine .

E licenta ta!Posted Image

da poza asta spune multe da mi se pare dubios de simplu :-? mai ramane treaba cu display-ul led pe care probabil o sa il cumpar,nu am mai programat sau lucrat niciodata cu display led deci nu am nici o idee cum o sa leg senzorii la el si cum o sa il conving sa imi afiseze ce spun senzorii.....vad ca la sistemul asta exista si un master module,ce face stie doar el :-??

Schema e simpla dar trebuie sa iti faci un protocol de genul :

Masterul se compune din ecran lcd 16x2 + atmega 8 + eventual cateva butoane si ceas daca vrei sa vezi cat timp a stat jiji in parcare sa-i tai bilet la iesire si alte complicareli...

intreaba modulele din teren din cand in cand ( la 3 secunde sa zicem) , iar  ele vor raspunde pe rand ca senzor 1 masina parcata , senzor 2 masina neparcata , senzor 3 masina parcata  , (ca altfel apar coliziuni) .

- asculta raspunsurile si le pune in vector

- el stie in  vectorul  int parcare[3]  = {1,0,1 };

- nu ai decat sa numeri cate de 1 si cate de 0 ai si afisezi pe ecran  "LOCURI LIBERE : 1 "  sau LOCURI OCUPATE 2 ... sau ce vrei tu ....

- iar intrebi senzorii din teren ...

Senzorul din teren se compune din atmega 8 + senzor de distanta  +  led de control asa de frumusete.... :)

Edited by unuldinei

pentru inceput o sa ma apuc sa asamblez senzorii din teren si asta era una dintre temeri...sa nu mai trebuiasca ceva pe langa senzorul ultrasonic,atmega si 2 mufe utp pt conexiune,ca vreau sa le fac de toata frumusetea si sa nu stric materiale degeaba dupa sa o ma apuc si de legaturi,display,comunicare

Edited by Tanasoiu Mihai