Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oscilatorul intern Recalibrarea utilitar pentru PIC 12F629 & 12F675


Vizitator boly

Postări Recomandate

Buna baietii referitor la acest articol Recuperarea OSCCAL pentru 12F629 & 12F675 am o nelamurire in schema de cablaj nu sint trecuti pini de alimentare +si- nu stiu unde se alimenteza montajul de 5 V; in datasheet se vede clar ca + este la pinu 1 si masa la pinu 8,in scheama de principiu arata ca cei 5 V,vin legati in minusu (-) diodei 1N4148 ,ma refer la cele 2 diode care sint legate impreuna din pinu 1 ? , nu stiu daca este corect odata ce arata dioda care vine legata la masa vine aplicata borna de plus +pe dioda ? Am sa atasez ceva poze poate se intelege mai bineMultumes frumos si inca odata imi cer scuze daca am deranjat

 

 

 

http://picprojects.org.uk/projects/recal/recal.htm

post-179432-0-93180400-1455103572_thumb.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Iti recomand un Pickit2 decat acest montaj pe care il vei folosi de 2-3 ori pe an. Pickit2 il vei folosi de mult mai multe ori. Pickit2 face recalibrarea.Mai joaca-te cu scheme mai simple pana o intelegi pe asta. Invata simbolurile electrice, principiile de baza ale componentelor.La ce iti trebuie sa recalibrezi Pic-uri? Sunt alte Pic-uri (tot la 8 pini) mult mai destepte si nu au probleme de calibrari. Sunt si mai ieftine.Acolo unde scrie 5V supply aplici ai tai 5V. Nu e cel mai intuitiv simbol de alimentare cu +, dar aia de crezi tu ca e masa in "plusul" diodei apoi e chiar alimentarea de +5V.Masa e in pinul 8.

Editat de thunderer
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări