Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
kata_tel

probleme amplificator

Recommended Posts

am de la cineva un aparat de radio china , este lucrat binisor, are usb mp3 player, lanterna, radio. a functionat cateva zile. are ars integratul de amplificare. e smd 8002a. se gaseste undeva? as putea construi un alt amplificator la tensiune de alimentare 4,5v. ms :mort

Eu zic ca la cat costa un aparat de asta.... Eu nici nu asi incerca repararea lui...Adica el costa intre 50lei-70 lei (unul nou),iar tu daca il repari pe asta...nu poti sa iei mai mult de 30-40 lei... :reytre

poti pune TDA2822 se trage fire direct intrare semnal iesire boxa de la integratul ars de pe placa fara sa construiesti etaju succes

TDA2822M.pdf

Inca o sugestie : Inlocuieste etajul de alimentare cu condensator (direct din retea ) , cu un minitraf de retea de 6Vca si 150 - 200 mA . Pastrezi puntea  si ii pui si un cond. de 1000uF. Altfel defectul s-ar putea repeta . Plus pericolul de a-ti aparea faza retelei pe masa aparatului ( pe partile metalice ale mufelor Jack ) .

Am sai conecte un incarcator de telefon 5-6v cu 500mah , traf asa mic nu am. Ms

Cu incarcator de telefon-in comutatie-pe unde medii nu o sa prinda nimic datorita perturbatiilor produse de sursa in comutatie.

Inca o sugestie : Inlocuieste etajul de alimentare cu condensator (direct din retea ) , cu un minitraf de retea de 6Vca si 150 - 200 mA . Pastrezi puntea  si ii pui si un cond. de 1000uF. Altfel defectul s-ar putea repeta . Plus pericolul de a-ti aparea faza retelei pe masa aparatului ( pe partile metalice ale mufelor Jack ) .

asa ceva se intimpla cind se rupe un fir de la acumulator 

Sa verifici si alimentatorul cu traf sa nu scoata tensiune mare,apropiata de tensiunea maxima suportata de integrat.

Unele alimentatoare vechi aveau inscris ca scot 6V/0,3A si tensiunea masurata era 12V-13V sau mai mare.Astfel in timpul

functionarii tensiunea scade la o valoare nepericuloasa pentru integrat,dar cand scade mult consumul aparatului de radio

,(in pauza dintre emisiuni,cand da ora exacta),tensiunea creste spre maxim si poate deveni periculoasa pentru finalul audio!

Aceste aparate cu alimentare prin condensator si acumulator sunt pocnitori de la care poti lua foc oricand.Am pus sa se incarce acumulatorul si a luat foc acel condensator, sareau scantei din el ca de la artificii plus un miros insuportabil!!!

Edited by vio2007

am rezolvat cu amplificarea merge bine. acum am un alimentator de 9v 300ma dc si as vrea sa-i cobor tensiunea la 4,5-5v. cum as putea? ma gandeam la un stabilizator de 5v L7805..sau mai bine scot din spire... :ewryt45w

Edited by kata_tel

are o mufa scrie 4,5v dc si ma gandesc sa pun acolo o alimentare? oare se mai incarca acumulatorul? cea de 220v vreau so elimin

are un acumulator pt ca are si lanterna