Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

reconditionare MAVO-35


Postări Recomandate

Ignor ultimul post

27 minutes ago, sesebe said:

Ba da, să-l ducă la un meseriaș cu experienta. 

Aparatul functioneaza si pe ohmetru scala Doh

-Pentru sunt am folosit fir de 1,5,dar bananele nu sunt de cea mai buna calitate ( sunt modelul care se invarte partea elastica si nu fac contact perfect)

-fisele de test folosite intre sunt si Doh sunt de la un aparat digital chinezesc(fire foarte subtiri si izolatie groasa)

Am facut scurt intre sunt si Doh  folosind un fir scurt de 1,5 si acul revine la zero

Nu am crezut ca este atat de sensibil  la contacte si fire( @ electropan  a spus  ca este sensibil la contacte,dar nu credeam sa fie chiar asa sensibil)

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si au avut interventii utile,despre postarile inutile .......

Urmeaza sa verific domeniul curent

Sanatate multa

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Sandu 64 a spus:

Pentru sunt am folosit fir de 1,5,dar bananele nu sunt de cea mai buna calitate

Si noi trebuia sa ghicim asta.

Vrei sa faci calibrare pe 0,00 ohmi, dar nu-ti inchipui ca niste contacte care iti baga in circuit 0,7 ohmi pot sa-ti faca necazuri.Chiar daca multi inca au rezerve, MAVO 35 isi merita numele de aparat de masura doar ca trebuie tratat ca atare.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna ziua,

Recent am devenit fericitul posesor al unui MAVO 35 care ... are suportul contactelor de pe cama rupt.

Am refacut suportul conform desenului de pe sit-ul d-lui Emil Matei si...nu pot scoate cursorul rotactorului de pe ax.

Am desfacut piulita care strange mandrina pe ax, am dez-intepenit cele 2 piese, totul se misca, dar... axul nu trece prin gaura mandrinei.

Se pare ca exista acolo o saiba/bucsa de bronz putin intepenita. Intrebarea mea este?  aveti cunostinta de asa ceva fabricatie sau este vre-o interventie anterioara?272430910_IMG_20181125_154819(Copy).thumb.jpg.3d6aced83e5ad9856f6d32a21fee0f37.jpgdin

Link spre comentariu

Acolo s-au intamplat niscai abuzuri...axul a fost batut si a facut floare, s-a marit diametrul, de asta nu iese acel inel de bronz, implicit penseta. Explicatia prezentei lui acolo, este in raspunsul la intrebarea pusa in PM.Ca remediu, cu o freza miniatura scapa de portiunea umflata si o sa iese si piesele de pe ax, dar nu prin bataie.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Mulțumesc pentru sfaturi, într-adevăr așa este...sau mai bine a fost...

După intervenția cu freza a ieșit relativ ușor, adică fără joc pe ax și am reușit montarea suportului camei.

Acum urmează să văd dacă "e în toate mințile", o primă verificare îmi indică 1,2V pe scala de 2,5V...pe un acumulator NiMh și 230V pe scala de 500V la rețea.

 

Cu stimă,

Dan Minciu

IMG_20181125_191341(Copy).jpg

IMG_20181125_204216(Copy).jpg

IMG_20181125_160609(Copy).jpg

Editat de Dan Minciu
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Salut tuturor,

 

M-a apucat nostalgia si mi-am luat un MAVO 35 defect (in liceu la practica lucram cu acest aparat).

Am descarcat schema si am verificat componentele.

R13 era intrerupt cu usoare semne de prajire (era intrerupt in 2 locuri, am desfacut spirele, am refacut legaturile si le-am izolat, am refacut spirele). In rest, componentele le-am masurat si confirma valorile din schema: individual (acolo unde am avut acces am si dezlipit daca valorile nu erau apropiate de cele din schema) sau prin masuratori intre diferite puncte. Nu am dat de C1 de 180pF conform schemei (poate ma indrumati unde e pozitionat in aparat...). Dar, am dat de un condensator inseriat cu o rezistenta de 4.7KOhm aici, care nu par a fi regasite in schema (sper sa nu fi gresit verificarea cu schema...).

In schimb axul cu came nu a fost pe pozitie, mai exact K3 nu actiona in domeniul rezistentelor ci undeva in zona Vcc. Am desfacut bucsa de pe ax, am pozitionat actionarea K3 in domeniul rezistentelor si am pus apartul in probe cu baterie noua.

:( 

La rezistente, singura scala care indica cat de cat corect (si se poate aduce acul la zero) este scala x10. Am masurat o rezistenta de 150 Ohm si a indicat 160 Ohm.

Pe DOhm si x1 cu bornele in scurt, acul indica undeva la jumatate din scala. 

Pe x100 cu bornele in scurt, indica in afara scalei si nu poate fi adusa la zero.

Pe x1k cu bornele in scurt, indica la inceputul scalei.

Am luat o baterie de 1.5V si am incercat sa masor pe Vcc si pe scala de 1Vcc mi-a indicat 0.8Vcc.

 

N-am mai facut alte teste. M-am oprit.

 

Problemele sa fie de la came si contactele K2 si K3? Nu am desfacut totul pana la contacte pentru ca atat cat s-a putut vizualiza totul arata bine, nu sunt urme de oxidare/praf/uzura, am verificat continuitatea prin contacte prin intermediul masuratorilor in diferite puncte si nu am gasit ceva in neregula... .

Pare ceva dat peste cap.

 

Help!

 

 

Editat de Electro
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Sînt eu prin apropiere.

Eu aș începe cu calibrarea acometrului.

O tensiune continuă de precizie 1 volt aplicată pe scala de 1 volt cc

via ... R1....R22 /R21....R20....RW1.....K2 pe cc....K3 pe cc..RW3.

Se ajustează din aceste componente  ca acul să ajungă la cap de scală,

Deci s-a calibrat indicatorul.

Nu se mai umblă pe aici 

se continuă pe celelalte domenii.

 

 

Link spre comentariu

vin cu o erată....

pe traseul indicat mai sus se află două semireglabile  ,RW1-RW3, nu este corect.

....se va utiliza încă un avometru 

se va introduce 0,25mA CC pe scala de 0,25mA și se va regla RW3 să indice cap de scală

după aceea se poate introduce 1 volt pe traseul albastru și se reglează RW1 pentru cap de scală.

 

Link spre comentariu

Am apucat sa testez prima oara circuitul albastru.

 

Am selectat 1Vcc si am aplicat 1Vcc de precizie pe + si *. Aparatul a indicat aprox. 0.05Vcc in loc de 1Vcc. M-am apucat sa remasor individual R1, R21/R22, R20 si toate indica valori din schema. Apoi am scurtcircuitat iesirea din RW1 (punct comun cu R19) cu intrarea in RW3 (punct comun cu catod D3, anod D4) pentru a sunta K2 si K3 iar aparatul indica 8.7Vcc.

 

O fi ceva la came?

 

58 minutes ago, Nostalgic said:

se va introduce 0,25mA CC pe scala de 0,25mA și se va regla RW3 să indice cap de scală

 

voi pregati si aceasta testare (calibrare acometru pe traseu rosu)

Editat de Electro
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări